İyi Savunma Kötü Hücum (Hayri Pekergin) - BasketFaul.com

İyi Savunma Kötü Hücum (Hayri Pekergin)

14-11-21 20:14

Futbol dışındaki takım sporlarında ilginin milli takımlardan giderek kıtasal ölçekte rekabetin içinde olan kulüp takımlarına kayması NBA ile başlayan ve giderek genele yayılan bir eğilim oldu. 


NBA örneğini futbolda “UEFA Champions League” basketbolda Euroleague takip edince, dünyanın her yerinden gelen elit sporcuların sezon boyu ilgi odağı oldukları mecra uluslararası ligler haline geldi. 

Bu olguyu asıl destekleyen faktörler uzun erimli pazarlama mecrası olma, hedef pazarlara yakınlık ve yaygınlık, sürekli arz yaratan digital yayın, oyun ve bahis gibi yeni alanlardan oluşuyor. 

Elit sporculara ağır bir takvim baskısı getiren bu süreçte Milli Takım karşılaşmaları için oluşturulan “cepler” aynı anda yerel ve kıtasal liglerde yarışan sporcular için bir toparlanma ve nefes alma fırsatı yaratıyor. 


2023 Avrupa Şampiyonası elemelerinde mücadele eden A Kadın Basketbol Milli Takımında yer alan sporcularda aynı sürecin içinde. 

Haziran ayında tarihinin en kötü sonucunu alarak maç kazanamadan şampiyonayı kapatan Kadın Milli Takımı 2023 Avrupa Şampiyonası elemelerinde mücadele ediyor. 

Kadın Milli Takımının şanslı bir kura çektiğini söylemek mümkün.

Grupta yer alan ve son zamanlarda galibiyet almakta zorlandığımız Slovenya zaten ev sahibi ülke sıfatı ile otomatik vize almış durumda ve maçlara formalite olarak katılıyor. 

Polonya ise atletik yapısına rağmen Avrupa kadın basketbolunun ana sorunu olan yaratıcı dış oyuncu eksikliği nedeniyle mekanik bir basketbola mahkûm olma zincirini son on yıldır kıramıyor.  

Burada dikkat edilmesi gereken nokta Polonya’nın henüz bir devşirme oyuncusunun olmadığı. Bu konuya yazının sonunda ayrıca değineceğim. 

Kadın Milli Takımı, bileti cebinde Slovenya karşısında antrenman yaptıktan sonra Kocaeli’de yapılan maçta Polonya önünde daha ciddi bir sınav verdi. 

Slovenya’nın ve çok zayıf durumdaki Arnavutluğun olmadığı denklemde iç sahada oynanan maçı mümkün olan en yüksek fark ile kazanmak gerekiyordu. 

Farkı maçın “oynanan bölümlerinde” 20 sayıya kadar çıkaran Milliler Ceyhun Yıldızoğlu yönetimi altında, artık bir klasik haline gelen iyi savunma kötü hücum döngüsünden çıkamayınca Polonya maçını 11 sayı farkla 52-41 galip bitirdi. 

Hüsran ile biten 2021 Avrupa Şampiyonası ardından burada bakılması gereken temel noktaları üç başlıkta toplamak mümkün. 

Oyun kalitemizde Euro 2021’e göre bir gelişme var mı? 

Milli Takımda yeni yer alan isimlerin performansı ne?

Milli Takımı bırakma sürecinde olan oyuncuların yerini kimler doldurabilir?

52-41 Maç skorunun zaten herhangi bir yoruma yer bırakmadığı gibi savunma başarımızı ne yazık ki hücum akıcılığı ile taçlandırmayı başaramıyoruz. 

Herhalde benden başka birileri de çıkıp savunma ve hücumun birbirini beslediği basketbol sporunda, işin bir tarafını bu kadar iyi yaparken hücum tarafını nasıl bu kadar verimsiz kılıyorsunuz diye sorar.

Bu bir.

Milli Takımda görece yeni yer alan isimlerin performansına baktığımız zaman kadroya alınan Manolya Kurtulmuş, Sevgi Uzun, Melis Gülcan ve Gökşen Fitik arasında yalnız Alperi Onar’ın skor katkısı yaptığını görüyoruz. 
 
Üstelik bu isimler Gökşen Fitik dışında genç isimler de değil. 

“Efektif” kariyer çizgilerinin yarısına ulaşmış ya da ulaşmakta olan sporcular. 

Bu iki.   

Önümüzdeki dönemde Milli Takımda olmayacak oyuncuların yerini hangi isimlerin dolduracağı ise belirsizliğini koruyor.

Bu üç.

Maçın kazanılmasında skor başarısı ile faktör olan Bahar Çağlar 2023 Avrupa Şampiyonasında 35, Tuğçe Canıtez 33 yaşında olacak. 

Bu isimlerin gelecekte yerini kimlerin hangi performansla alacak?  

Polonya karşısında alınan 52-41 skorlu maçta sıfır sayı ile çıkan devşirme oyuncu Stokes ayrı bir vaka konumunda. 

Teknik ekibin oynattığı basketbol bu oyuncuya konfor alanı içinde bir pas akışına olanak vermiyor. 

Zaten Stokes’un sahada yer aldığı 31 dakikada faul çizgisine bile gidemeden maçı 3 şut denemesi ile bitirmesi, ayrı ve derin yorumlara gerek bırakmayacak şekilde konuyu göz önüne seriyor. 

Maçın galibiyet dışında getirilerinden biri son 3-4 sezonda sakatlık ve başka nedenlerle basketbola verdiği uzun aralar sonrası Merve Aydın’ın galibiyette ön plana çıkmasıydı.  

Merve Aydın sezona geçici sözleşme ile başladığı Galatasaray takımında odaklı oyunu ile profesyonel bir sporcu olarak mesleğine nasıl sarıldığını ortaya koymuştu.    

27 Yaşındaki guard çizgi üstü performansını Polonya maçında devam ettirdi.

Mücadelesi, savunma ve kritik ribaund ve top kapma başarılarıyla Pelin Bilgiç yine dip toplamda skor katkısının çok üzerinde bir yarar sağladı. 

Polonya önünde gelen galibiyetin en önemli unsurları toplam 21 sayı üreten Bahar Çağlar Ökten (12) ve Tuğçe Canıtez (9) oldu. 

Olcay Çakır Turgut  zaman zaman vahim hatalar yapsa da savunma direncine katkısı kadar takımın asist lideri olarak galibiyette pay sahibi isimler arasındaydı.  

 
 
Milli takımın için 52-41 skorlu bu galibiyetin grup birinciliği için yeterli olduğunu söyleyebilir miyiz?  

Polonya’nın yaz aylarında bir devşirme oyuncuyu kadrosuna ekleme niyetinde olduğunu ve Polonya Basketbol Federasyonu’nun ailesinde Polonya kökenine sahip ABD’li isimlerle görüşmeler yaptığını biliyoruz.  

Daha sonraki süreçteki bilgiler, Polonya’nın devşirme oyuncu hamlesini dondurarak eleme grubundaki ilk maçlarda ortaya konan performansa göre hareket etme kararı aldığına işaret ediyor. 

Sonuçta fiili olarak yarışmacı iki takımın yer aldığı grubumuzda, devşirme oyuncu hakkını saklı tutan Polonya önünde bu kez deplasmanda yapılacak 2. maça 11 sayılık bir avantaj ile gideceğiz. 
 
twitter: @hayripekergin
Domain - Hosting - Cloud

Yorumlar Okunma: 2147