TBL'nin keskin nişancısı: Mustafa Baştürk - BasketFaul.com

TBL'nin keskin nişancısı: Mustafa Baştürk

16-11-21 15:28
 
Orta sahadan atılan pasa havalandı, NBA'de görülebilecek spektaküler bir görüntü verip smaçla bitirdi... Ardından iki dakikaya üst üste 4 üçlük isabeti sığdırdı... Maçı bırakıp, o bir kişiyi, Mustafa Baştürk'ü izlemeye başladık...

Kocaeli BŞB Kağıtspor maçında Antalya'da güneş onunla doğdu, günün sonunda 23 sayıyla Antalya Güneşi'nin galibiyetinde öne çıktı... Her gün 5'te 5 üçlük atmasa dahi şu ana kadar yayın gerisinden yüzde 50 (18/36) isabetle top kullanması gerçekten dikkate değer...

Trabzonspor'dan bu yana takip ettiğimiz Baştürk'ü daha yakından tanımak istedik ve şu yanıtları aldık...

* 13 yaşındayken Prof. İhsan Koz İlk Öğretim Okulu'nda beden eğitimi öğretmenimiz Ayşe Durmuş'un sayesinde ilk kez basketbol topuyla tanıştım. Antrenmanları uzun süre okulun bahçesindeki sahada ve soğukta yaptık. O sene Trabzon Şampiyonu olduk ve kulüplerin ilgisini çektik. 17 yaşına kadar İdmangücü altyapısında oynadım, daha sonra o dönem Trabzonspor'un başında olan Nihat Mala ve Hasan Özmeriç beni Trabzonspor'a aldı.
* 4 yıl Trabzonspor'da kaldım, Bazarevich döneminde süre almaya başladım. Sonrasında Trabzon'dan ayrıldım, Yalovaspor (2 szon), Mamak, Fethiye'den sonra Antalya Güneşi'ne transfer oldum.
* Trabzon basketbolu için çok üzülüyorum. Eurochallenge'de final oynadıktan sonra basketbol şubesinin kapatılması beklenmedik bir karar oldu. Oysa Trabzonsporlular basketbolu sevmiş ve tribünleri doldurmaya başlamıştı.        
* Fethiye'de fazla süre alamadım, Alkım hoca haklı olarak ligde kalmak adına daha hazır olduğunu hissettiği oyucuları oynattı.  Sonuçta basketbol oynamayı özledim ama çalışmamı aksatmadım. Elgin Cook'un antrenman öncesi ve sonrası benimle ilgilenmesi sayesinde yeni şeyler öğrendim. Simdi boş geçen sezonun acısını çıkarıyorum. BSL ile anlaştığımda TBL takımı idi, baştan BSL takımı olsalar daha fazla düşünürdüm. 
* Şutumu Hamdi Gürgen'e borçluyum. İdmangücü altyapısına gelmişti ve şut mekaniğini ondan öğrendim. Şut konusunda özgüven çok önemli, Fatih abi bana ve herkese bu konuda çok kredi veriyor, "Doğru şutu atmaktan çekinmeyin." diyor. Antrenmanda hareketli olmak koşuluyla şut en az 100 giren üçlük atıyorum.
* Şutum iyi ama başka eksikliklerim var. Örneğin pick and roll oynayabilmek için deneyimim az. Şunu biliyorum ki, bir oyuncu ne kadar çok yönlüyse, o kadar değerli hale geliyor. Oyun kurucu olarak da oynayabilmeliyim.
* Şutum kadar atletizme de öne veriyorum ve özellikle lastikle sürekli bacak çalışıyorum.

* Babam İsmail Hakkı gençken futbol oynamış. Spor aşkımı herhalde ondan aldım. 

Yorumlar Okunma: 2191