Büyükçekmece maç topunu 3 kez kullanamadı (Kağan Tolun) - BasketFaul.com

Büyükçekmece maç topunu 3 kez kullanamadı (Kağan Tolun)

20-11-21 22:21

İSTATİSTİK

ING Basketbol Süper Ligi’nin 9. Haftasında, 3 galibiyet ve 5 mağlubiyeti bulunan ili takımın mücadelesinde Frutti Extra Bursaspor ile Büyükçekmece Basketbol, Bursa Nilüfer Tofaş Spor Salonu’nda karşı karşıya geldi. Frutti Extra Bursaspor etkili oyunuyla birlikte 3. periyodu 13 sayılık üstünlükle tamamlasa da (68-55) son periyotta müthiş bir geri dönüşe imza atan Büyükçekmece Basketbol, bitime 14 saniye kala Phil Greene’in turnikesiyle birlikte skoru 85-83'e getirmeyi başardı. Bu bölümde Frutti Extra Bursaspor, gelen bu basket sonrasında pota altından topu çıkaramayınca 13 saniyelik yeni bir Büyükçekmece hücumu başladı. Fakat geçen hafta Türk Telekom deplasmanında son hücumda kaybeden Frutti Extra Bursaspor, bu sefer rakibini iyi savunmayı başardı ve sahadan 85-83'lük galibiyetle ayrılan taraf oldu. Bu sonuçla birlikte Frutti Extra Bursaspor, 9 maç sonunda 4. Galibiyetini alırken Büyükçekmece Basketbol ise 3 galibiyette kaldı. Frutti Extra Bursaspor’da sakatlığı devam eden ve ameliyat geçirdiği açıklanan Birkan Batuk kadroda yer almazken, uzun süredir omuzundan yaşadığı sakatlık sonrasında parkelerden uzak kalan Onuralp Bitim, kadroda yer almasına rağmen oyuna girmedi. Son transfer Anthony Brown ise yabancı sınırına takılan isim oldu.

Maçta ilk sayılar, Büyükçekmece Basketbol‘da Volodymyr Gerun ve Enes Berkay Taşkıran'ın basketleriyle birlikte 0-4'lük üstünlüğü yakalasa da Frutti Extra Bursaspor'da karşılık veren isim, bulduğu üçlükle birlikte Allerik Freeman oldu. (3-4) Bu bölümde maç her ne kadar çekişmeli gitse de toparlanan Frutti Extra Bursaspor, önce Egemen Güven’in smacı ardından da Allerik Freeman’ın üçlüğü ile birlikte ilk periyodun bitimine 3:38 kala skoru 12-8’e getirdi ve televizyon molasına gidildi. Mola dönüşünde ilk sayılar, Büyükçekmece Basketbol‘da Evan Bruinsma'nın basketiyle birlikte gelse de (12-10) yeniden toparlanan Frutti Extra Bursaspor, Andrew Andrews’un orta mesafeli basketiyle birlikte periyodun bitimine 1:41 kala farkı yeniden 4 sayıya çıkartmayı başardı. (14-10) Fakat Büyükçekmece Basketbol, periyodun geri kalan bölümünde farkın daha fazla açılmasına izin vermedi ve periyodun son hücumunda Andrew White'ı orta mesafeli isabeti ile birlikte ilk periyot 16-14'lük Frutti Extra Bursaspor üstünlüğü ile tamamlandı. 

İkinci periyotta ilk sayı, Büyükçekmece Basketbol‘da Evan Bruinsma’nın serbest atışlarından gelince (16-15), daha periyot başlayalı 41 saniye geçmişken Frutti Extra Bursaspor molasına gidildi. Mola dönüşünde Frutti Extra Bursaspor, Allerik Freeman ile çabuk bir basket bularak skoru 18-15’e getirse de geri adım atmayan Büyükçekmece Basketbol, önce Mustafa Kurtuldum’un turnikesi ardından da Jordan Crawford’un isabetli serbest atışlarıyla birlikte ilk yarının bitimine 5:34 kala maçta 22-23'lük üstünlüğü yakalamayı başardı. Oyun üstünlüğünü elinden bırakmayan Büyükçekmece Basketbol, ilk yarının bitimine 1:44 kala Enes Berkay Taşkıran’ın köşeden bulduğu üçlükle birlikte skoru 32-35'e getirdi. Fakat bu bölümde yeniden toparlanan ve oyun üstünlüğünü eline geçirmeyi başaran Frutti Extra Bursaspor, önce Derek Needham’ın basket faulü ile birlikte skoru eşitledi. (35-35) Büyükçekmece Basketbol, her ne kadar Deniz Kılıçlı’nın tek serbest atış isabetiyle birlikte 35-36 öne geçse de Frutti Extra Bursaspor, önce Allerik Freeman’ın üçlüğü ardından da Derek Needham’ın basket faulü ile birlikte ilk yarının bitimine 32 saniye kala farkı 5 sayıya kadar çıkartmayı başardı. (41-36) Büyükçekmece Basketbol, ilk yarının bitimine 24 saniye kala serbest atış çizgisine gelen Jordan Crawford’un isabetli atışlarıyla birlikte 2 sayı daha buldu ve soyunma odasına 41-38'lik Frutti Extra Bursaspor üstünlüğü ile girildi. 
Frutti Extra Bursaspor, ikinci yarıya fırtına gibi girdi. Periyottaki ilk sayılar, Frutti Extra Bursaspor’da Andrew Andrews’un üçlüğü ile geldi. (44-38) Büyükçekmece Basketbol, Volodymyr Gerun’un basketiyle birlikte farkı yeniden 4 sayıya indirse de (44-40) hücumlardan boş dönmeyerek farkın daha fazla azalmasına izin vermeyen Frutti Extra Bursaspor, ilk periyodun bitimine 4:55 kala televizyon molasına 54-48'lik üstünlükle girmeyi başardı. Mola dönüşünde her ne kadar ilk basket Büyükçekmece Basketbol‘da Andrew White’ın orta mesafeli basketiyle gelse de (54-50) etkili oyununu sürdüren Frutti Extra Bursaspor, periyodun bitimine 2:58 kala Derek Needham’ın bulduğu basket faul ile birlikte farkı 9 sayıya kadar çıkardı. (61-52) Bu bölümde Büyükçekmece Basketbol‘da Deniz Kılıçlı, bulduğu serbest atış isabetiyle birlikte skoru 61-53'e getirse de farkı daha da açan Frutti Extra Bursaspor, periyodun bitimine 55 saniye kala Metin Türen’in turnikesiyle birlikte farkı 13 sayıya kadar çıkartmayı başardı. (68-55)  Periyodun geri kalan bölümünde başka basket çıkmadı ve üçüncü periyot, Frutti Extra Bursaspor’un 68-55’lik üstünlüğü ile geçildi. 

Son periyoda gelindiğinde ise Büyükçekmece Basketbol‘un adım adım geri dönüşü vardı. Büyükçekmece Basketbol‘da Andrew White, periyodun başında bulduğu üçlük isabetiyle birlikte yaptı ve fark yeniden 10'a indi. (68-58) Bu bölümde Frutti Extra Bursaspor, her ne kadar David Dudzinski’nin isabetli serbest atışlarıyla birlikte farkı yeniden 12 sayıya çıksa da (70-58) Büyükçekmece Basketbol, önce Kadir Bayram'ın orta mesafeli basketi ardından da Volodymyr Gerun’un ve Andrew White’ın üst üste buldukları turnike isabetleriyle birlikte maçın bitimine 6:42 kala 6 sayıya kadar indirdi. (70-54) Frutti Extra Bursaspor, her ne kadar bu seriyi Derek Needham’ın üçlüğü ile birlikte sonlandırsa da (73-64) geri dönüşünü sürdüren Büyükçekmece Basketbol, bitime 4:45 kala Jordan Crawford’un orta mesafeli basketiyle birlikte farkı 4 sayıya kadar indirdi. (75-71) Frutti Extra Bursaspor’da Allerik Freeman’ın üçlüğü skoru 78-71'e getirse de Büyükçekmece Basketbol, Andrew White’ın üst üste 5 sayısıyla birlikte maçın bitimine 2:59 kala farkı 2 sayıya kadar indirince (78-76) Frutti Extra Bursaspor molasına gidildi. Mola dönüşünde üç sayılık isabeti bulmayı başaran Andrew Andrews, bitime 2:43 kala Frutti Extra Bursaspor lehine farkı yeniden 5 sayıya çıkarttı. (81-76) Maçta bu bölüm karşılıklı bulunan sayılarla geçilirken, son 33 saniyelik bölüme Frutti Extra Bursaspor, Egemen Güven’in orta mesafeli basketiyle birlikte 5 sayılık üstünlüğüyle girmeyi başardı (83-78) ve Büyükçekmece Basketbol molasına gidildi. Mola dönüşünde Büyükçekmece Basketbol, Phil Green ile çabuk bir üçlük buldu. (83-81) Frutti Extra Bursaspor’da bitime 18 saniye kala faul çizgisine gelen Allerik Freeman, hata yapmadı ve skor 85-81'e geldi. Büyükçekmece Basketbol önce, bitime 14 saniye kala Phil Greene’in ile çabuk bir turnike isabeti bularak önce farkı 2'ye indirdi. (85-83) Fakat topu pota altından oyuna sokamayan Frutti Extra Bursaspor’da David Dudzinski top kaybı yapınca 13 saniye kala maçı uzatmaya götürme hatta kazanma adına yeni bir Büyükçekmece Basketbol hücumu başladı. Fakat Frutti Extra Bursaspor, savunmada geçtiğimiz hafta yaptığı hatayı yapmadı ve etkili savunmasıyla birlikte üç kez sayıya izin vermeyerek sahadan 85-83’lük galibiyetle ayrılmayı başardı. 

İstatistikler 
Frutti Extra Bursaspor: Allerik Freeman: 23 sayı, 7 ribaund, 5 asist, Andrew Andrews: 15 sayı, 1 ribaund, 4 asist, Derek Needham: 13 sayı, 3 ribaund, 5 asist, 1 ribaund, David Dudzinski: 9 sayı, 6 ribaund, 3 asist, 1 top çalma, 2 blok
Büyükçekmece Basketbol: Volodymyr Gerun: 19 sayı, 10 ribaund, 2 asist, 1 top çalma, Andrew White: 17 sayı, 8 ribaund, Jordan Crawford: 12 sayı, 2 ribaund, 6 asist, 2 top çalma, Phil Greene: 10 sayı, 1 ribaund, 2 asist, 2 top çalma 

Yorumlar Okunma: 891