Mark Lyons'ın parmağının kırıldığı an - BasketFaul.com

Mark Lyons'ın parmağının kırıldığı an

20-11-21 22:29
Balıkesir BŞB'den Mark Lyons, ikinci çeyreğin son dakikası içinde Atakan Akçam'ın sert faulüne maruz kaldı ve el parmağı kırılarak maçı tamamladı. 

Devrenin bitmesine 22 saniye kala Akçam, rakibine çelme taktı ve Lyons yere kontrolsüz şekilde elinin üzerine düştü. Hakemler bu pozisyonda Akçam'a sportmenlikdışı faul verdi.

Basketfaul'un notu: FIBA sportmenlikdışı faul konusunda başta hakemler olmak üzere herkesin kafasını karıştırdı. Özellikle geçiş hücumları sırasında hakemler niyet okumak durumunda bırakıldı ve temasın oyunla ilgisi olup olmadığı kriterine bağlı olarak her açık saha faulünde akıllara sportmenlikdışı faulü getirdi. Oysa NBA'de hakemin inisiyatifi çok daha sınırlı ve kural çok daha net. Faul yapılan son adamsa, ya da sertlik içeriyorsa, aşırı tahrik edici ise duruma göre ya flagrant 1 (Sportmenlikdışı), ya da flagrant 2 (diskalifiye) kararı veriyorlar. Videoda izleyeceğiniz pozisyon hem sertlik içerdiği, hem ortalığın karışmasına neden olabilecek şekilde tahrik unsuru taşıdığı için NBA'de flagrant 2, yani diskalifiye edici faul.

Orta sahada formalar birbirine değdiğinde sportmenlikdışı faul verilirken, FIBA'nın sportmenlikdışı faul konusunu gözden geçirmesinde, geride bulunan takımın yapacağı taktiksel faullere oyunun heyecan kazanabileceği düşüncesiyle normal faul olarak tanımlamasını, buna karşın sert ve provoke edici temasları sportmenlikdışı olarak değerlendirmesinde fayda var. 

Ayrıca Atakan Akçam'ı da futbolda bile kırmızı kartı akıllara getiren bu faulden dolayı, Lyons'ı arayıp özür dilemesini öneririz. Maçlar kazanılır, kaybedilir ama bu tür hareketler belleklerde yer eder. 

Yorumlar Okunma: 1987