STATUS QUO (Hayri Pekergin) - BasketFaul.com

STATUS QUO (Hayri Pekergin)

21-11-21 21:12

Status Quo

Latince. Türkçe uyarlaması var.  Statüko

Daha Türkçe olsun isterseniz “status quo” mevcut durum demek.  

Daha bilimsel yaklaşırsak bir olgunun günümüzdeki durumu demek gerekiyor.  

Statüko derken önemli bir konuyu da belirtmeden geçemeyeceğim. 

Statüko kelime anlamı itibarı ile kurulu düzeni korumak ya da savunmak değil. 

Eğer bunu demek istiyorsak “statükoyu korumak” tamlamasını kullanmak gerekiyor. 
 
Yazılara konu olan “olgu” kadın basketbolu olduğu için başlık kadın basketbolunda mevcut durum bilgilerinize sunuluyor anlamına geliyor.  


Verilen Milli Takım arası ardından kulüpler yerel liglere ve Avrupa Kupalarına dönüyor.  

Euroleague Women’da oynanan beş maç ardından B Grubunda 2. Sırada yer alan Galatasaray Sopron’u konuk edecek. 

Sopron geçtiğimiz yıllardaki sertliğinden uzak görünüyor. 

Bununla birlikte veteran guard Brian January’nin takıma katılırsa, Fenerbahçe karşısındaki gibi çabuk dağılan bir Sopron bulmak Galatasaray için iyimserlik olur. 

Euroleague B Grubunda sıralamada altında kalacağı öngörülen Landes, Girona ve Schio önünde puan kaybeden ve 7. sırada bulunan Fenerbahçe Safiport ise geri dönüş maçında son sıradaki Arka Gdynia ile deplasmanda karşılaşacak. 

Gdynia’da İrlandalı forvet Kunek ve ABD’li Gustafson seyretmeye değer isimler olsa da Polonya şampiyonu Fenerbahçe Safiport’a rakip olmaktan uzak bir güç seviyesinde bulunuyor.  

Bu aşamadan Sonra Fenerbahçe Safiport’un tek hedefi Euroleague’de bir seri yakalamak. 
  
Euroleague Women A Grubuna giderek daha sık aralıklarla bakmakta yarar var. 

Zira gruplarda ilk dört sırayı alan takımlar Final Four öncesi çeyrek finalde karşı gruptan gelenlerle çapraz olarak eşleşecek. 

A Grubunda şu anda ilk dört takım UMMC Ekaterinburg, Parfumerias Avenida, BLMA ve USK Prag şeklinde sıralanıyor. 

4. Haftada Ekaterinburg’da oynanan 75-73 skorlu UMMC – USK Prag maçı A Grubunun liderlik mücadelesin “normal şartlar altında” bu iki takım arasında geçeceğini ortaya koydu. 

Bu maçta basketbolseverlerin yakından tanıdığı Alex Bentley’in son saniyedeki “mucize üçlüğü” sonucu belirledi.      
Galip gelen Ekaterinburg Vandersloot Quigley gibi isimlerinden yoksun olsa da USK Prag, sert ve dirençli oyunuyla kazanmaya çok yaklaştı. 

Milli Takım arası sonrası Herbalife Nutrition KBSL’de de mesai başladı. 

Haftanın önemli maçında Fenerbahçe Safiport savunmada başarılı olarak ÇBK Yenişehir Belediye önünde 72-59 skorlu net bir galibiyet aldı.  

Bu sonuçla ligin ilk yarısını lider olarak bitirmeyi adeta garantileyen sarı lacivertlilerde savunmanın maç boyu güçlü gitmesi, asist kimliğini hatırlayan Iagupova ve McBride arasında top paylaşımının dengeye oturması ve Tuğçe Canıtez’in performansı pozitif anlamda en ön plandaki konulardı. 

Fenerbahçe Safiport’da henüz gelişme sağlanamayan alan, bu maçta Thomas yerine kadroda yer alan Zahui’nin bir türlü yarar sağlayan bir seviyeye ulaşamaması ve takımın hücumda zaman zaman yaşadığı momentum kayıpları olarak görüldü.   

Polonya önünde A Milli Takımda da iyi bir sınav veren Tuğçe Canıtez, ÇBK Yenişehir Bld. maçında savunmayı sertleştiren, hücumda temastan geri adım atmayan bir oyun sergiledi. 

Potaya her mesafeden bulduğu 12 sayı ve ürettiği 2 ribaundun çok üzerinde bir katkı ile galibiyette pay sahibi oldu. 

31 Yaşındaki forvet sezona iyi başlamamış olsa da son haftalarda müthiş bir ivme yakalamış durumda. 

ÇBK Yenişehir Belediye Takımı ise güçlü bir yabancı grubuna sahip.

Bununla birlikte bu yapıyı henüz kaynaştıracak katalizörü keşfedilmiş değil. 

Mersin ekibi eğer mücadele ettiği alanlarda şampiyonluk planları yapıyorsa öncelikle Gökşen Fitik gibi sert seviyede savunma yapabilen, hücumda baskıyı kaldırabilen bir ismi kadrosunda tutmalıydı. 

Asena Yalçın’ın oyunun iki yönünde eski temposunda olmaması, Sinem Ataş’ın her geçen yıl daha geri giden basketbolu, Şevval Akalan’ın henüz bu ölçüde sert maçlara hazır hale gelmemesi yükü yabancı rotasyonun üzerine yıkıyor. 

Pota altında Anigwe – Hollingsworth ikilisi üst seviye rakipler önünde kendine pozisyon yaratabilen isimler değil. Konfor alanlarında pas ile beslenmeleri gerekiyor. 

Oysa Hayes – (giderek penetreden ziyade şut ile oynamaya çalışan) Zellous ikilisinin domine ettiği dış rotasyondan boyalı alanı çekim merkezi haline getirecek bir pas akışı görülmüyor. 

Eğer ÇBK Yenişehir Belediye kurmayları, Fenerbahçe maçını Hayes’in erken gelen faul sorununa bağlayacaksa büyük bir hata olur.   

Anigwe ve Hollingsworth’ün bu maçta toplam 6 sayıda kalması ve yerli rotasyonun sert maçlardaki performans eksikleri gelişme sağlamaları gereken alanlar. 

Herbalife Nutrition KBSL’de Fenerbahçe Safiport ve bir maçı eksik Nesibe Aydın yenilgisiz takımlar konumunda. 

Bu hafta sahasında ligin üç galibiyetsiz takımından biri olan BOTAŞ önünde zorlanmadan 79-61 kazanan Nesibe Aydın geçen sezon olduğu gibi kadro potansiyelinden optimum ölçüde verim alan bir yapıda. 

Herbalife Nutrition KBSL’de henüz galibiyetle tanışamayan diğer ekipler Beşiktaş HDI Sigorta ve Bellona Kayseri Basket.  

Bu bölgede haftanın en önemli maçlarından biri Elazığ il Özel İdare Beşiktaş HDI Sigorta arasında oynandı. 

Siyah beyazlılarda deneyimli guard Özge Yavaş’ın yokluğu önemli bir dezavantaj yarattı. Bununla birlikte kadrolara baktığınızda kazanan Beşiktaş HDI Sigorta olmalıydı. 

İki takımı oyuncu özellikleri ve kadro derinlik parametreleri olarak incelerseniz Beşiktaş HDI Sigortanın farklı kazanmasını beklemek gerekirdi. 

Oysa gerçekleşme böyle olmadı. 

Elazığ İl Özel İdare kadın basketbolunu iyi bilen coachu Hakan Acer ile sınırlı potansiyelinden adeta suyunu çıkarırcasına iyi verim aldı.

Kadın basketbolunu iyi bilmek ne demek?

Öncelikle yerli olsun yabancı olsun oyuncularını ve rakip takımdaki oyuncuları tanımak demek. Bu oyuncuların yapabileceklerini, güçlü ve zayıf yönlerini bilmek demek. 

Oysa Beşiktaş HDI Sigorta’nın başındaki kardeşimizin böyle bir şansı yok. 

Zira bu süreç aylar değil yıllar içinde edinilmiş bir bilgi birikimi gerektiriyor. 

Beşiktaş HDI Sigorta’nın bu dezavantajı hem takımın yapılandırılmasında hem de sahada ortaya konan taktiksel hamlelerde kendini gösteriyor.

Daha açık bir ifade ile kadro bir miktar menajerlerin yönlendirmesiyle kurulmuş gibi duruyor. 

Sahada yer alan oyuncuların zayıf yönlerini daha da ortaya çıkaracak seçenekler tercih edilirken savunmayı toparlamak bir türlü olanaklı hale gelmiyor. 

Beşiktaş açısından maçın kırılma anlarında uygulanan baskı hemen ardından tercih edilen alan savunması kritik tercihlerdi. 

Öte yandan siyah beyazlılarda gruba yeni katılan Glory Johnson “kolay” bir oyuncu değil. İniş çıkışları oldukça fazla olan bir isim. Bunu bilmekte yarar var. 

Beşiktaş HDI Sigorta’nın böyle bir dönemde “biraz daha” kulağı coachun söylediklerinde olacak bir oyuncuya ihtiyacı vardı düşüncesindeyim.  

Siyah Beyazlılar gelecek hafta kendi sahasında oynayacakları Bursa BŞB maçı ile bir çıkış yakalamayı hedefleyecek. 

Elazığ ekibinde Nur Nihan Dabakoğlu kritik anlardaki katkısıyla azami katkı veren Razheva, Pulliam, Morgan üçlüsü ile birlikte galibiyette büyük pay sahibi oldu. 

twitter: @hayripekergin

Yorumlar Okunma: 4221