Serbest: Cedi Türk basketboluna hizmet etmek istiyor (Ece Ergez) - BasketFaul.com

Serbest: Cedi Türk basketboluna hizmet etmek istiyor (Ece Ergez)

22-11-21 21:54

TB2L şüphesiz bu sezon en özel sezonlarından birini yaşıyor. Pek çok büyük takım pilot takım kurarak bu ligde gençleriyle mücadele etmeye başladı. Pizza Bulls Cedi Osman Spor Kulübü de bu yıl genç oyuncuları Türk Basketboluna kazandırma misyonuyla yola çıkan kulüplerin arasında geliyor. Spor okulunun kurulmasının ardından şimdi de ligde mücadele etmeye başlayan kulübün başantrenör Hasan Serbest’ten hem kulüp, hem lig hakkında görüşlerini aldık.

 

-Cedi Osman Akademi kurulurken Cedi ve abisi Caner Osman'ın planları bir A takım kurmaktı.Spor okulumuz bunun ilk adımı oldu. Ardından bir altyapı kurduk ve son olarak da hedefimiz olan A takımı kurduk. Bu planlanmış bir süreçti. Sadece temeli sağlam oturtalım diye biraz bekledik.

-Cedi, Türk basketboluna hizmet etmek istiyor. Sonuçta Türk basketboluyla  buralara kadar geldi ve 'basketboldan kazanıyorum basketbola harcayalım' zihniyet ile hareket ediyor. Biz de bu akademiyi kurarken üçümüz konuştuğumuzda ‘Bunu nasıl yayarız, Türkiye'de basketbol olmayan yerlerde basketbolu geliştirebiliriz?’ diye sorguladık. Cedi Türkiye'de yeni bir heyecan yaratan bir kulüp olsun istedi ve şu an her şey iyi gidiyor. Tekirdağ'dan Diyarbakır'a kadar şubelerimiz var. Şimdi yeni birkaç şubemizde açılacak. Amacımız bütün illere yayılmak.

-Benim altın jenerasyondan kalan Cedi’yle iyi bir diyalogum var, birbirimize çok destek çıktık, çok önemli başarılara da imza attık. Böyle bir akademi kurarken abisi Caner’le kafalarından geçen düşünceleri benimle paylaştı. Cedi, benim için hayatımda değer verdiğim insanlardan biri, gerek karakteri, gerek görüşü, misyonu, vizyonuyla. Cedi ile biz her daim iyi iletişimdeyiz. Cedi bu kulubü çok önemsiyor. Sporcularla konuşuyor, hatta sporcuları bazen şahsi telefonlarından arayarak onların kariyerlerine yön verecek motivasyonlar sağlıyor. Yani o burayı her ne kadar Amerika'da da olsa kontrol ediyor. Burayla iletişime geçtiği zaman çok motive oluyor, çok hoşuna gidiyor.  Açıkçası biz de ona yakışır davranmaya çalışıyoruz. Onu iyi temsil etmeye çalışıyoruz.

-Bizde başkan, antrenör ayrımı yok. Biz bir aileyiz. Üçümüz toplanıp bunu nasıl yapalım diyoruz. Cedi Osman Akademi kendi içinde çok güzel bir aile olmuş durumda. Bizde başarı endeksli bir kariyer planlaması yok. Hiçbir zaman gelecek sezon iş kaygısı yaratmıyoruz. Bir antrenörün iş kaygısı olması her şeyi etkiliyor. Bu stres çocuklara da yansıyor.

-Biz Şubat ayında  oyunculardan kurulu bir A Takım kuracağımızı açıklamıştık. Sonra hemen arkasından Fenerbahçe'nin,  Galatasaray'ın  büyük kulüplerin bu işe kafa yorması ve TB2L’ye takım kurması bizi çok mutlu etti. Bu ligin çok değerli olduğunu düşünüyorum. Ümitler Ligi açığı var şuanda, TB2L o misyonu üstüne edinme aşamasında. Dolayısıyla biz de büyüklerin olduğu bir ortamda onların bütçelerinin çok daha aşağısında takım kurarak yola çıktık. Onlarla aynı ortamda olmak, aynı ligde mücadele etmek bizim için gurur verecek. Dolayısıyla bu ligin 22 yaş ve üstü A takımlarda artık oynamaya başlayacak olan oyuncular için iyi bir hazırlık ligi olduğunu düşünüyorum. Özellikle bu sene çok ciddi anlamda kaliteli bir lig.

-Geçen sene bütün TB2L'yi canlı olarak izledik. 17 yıldır profesyonel olarak altyapı antrenörlüğü yaptığım için çoğu jenerasyonu da yakından tanıyorum ve oyuncuları seçerken elimizde büyük bir portföy vardı. Sonuçta böyle bir kadro kurduk. Bence çok çok güzel genç, dinamik bir kadromuz var. Açıkçası benim kafamdaki kadroyu da kurmuş olduk. Şampiyonluk mu yoksa genç oyuncuların desteklenmesi mi derseniz biz ilk önce genç oyuncuların desteklenmesi tarafındayız.

-TBL’ye yükselmeyi çok istiyoruz. Bunu kendimiz bir başarı yakalayarak ya da bir projeyle yapabiliriz. Bu ilk sene bizim için bir tecrübe olacak, biraz gözlemlemek istedik. Şu anda TB2L’deki en düşük bütçelere sahip takımlardan biriyiz. Ona rağmen çok kaliteli kadro kurduk. İçlerinde benim daha önce çalıştığım beraber aynı takımlarda mücadele ettiğimiz başarılar yakaladığımız sporcular da var. Sağ olsun onlar da fedakarlık yaptılar. Biz de onları takımıza çok istedik.

-Bu sezon lige bu kadar katılımın olmasını beklemiyorduk. Keşke geçen sene 37 takım bu ligde olsaydı da sıralamaya göre grup dağılımı olsaydı. Şu an bence bazı gruplar zorlu, bazıları ise bir tık daha kolay oldu. Şampiyonluk parolasıyla çıkıp çok ciddi yatırım yapan külüpler var. 37 takımın olması ve Türkiye'nin çeşitli illerinden takımlar yaratılması da çok güzel.

-Benim kafamda şöyle bir fikir var BSL, TBL ve TB2L'de illerin tanıtılması gerekiyor. Örnek veriyorum Galatasaray'la Gaziantep oynuyorsa o maçlarda önce o illerin tarihi eserlerinin ve kültürel yapılarının tanıtılacağı böyle videolar hazırlanması gerektiğini düşünüyorum. Çünkü  bu ligler basketbolu takip etmeyen insanların da dikkatini çekecektir. Ben Federasyonun bu konuda güzel projelere imza atabileceğini düşünüyorum. Çünkü NBA'de böyle oluyor. NBA'de maçtan önce o tanıtımlar da yapılıyor dönem dönem. 

 

Yorumlar Okunma: 1734