TBL 8.hafta EN'leri - BasketFaul.com

TBL 8.hafta EN'leri

24-11-21 12:22

Misli.com TBL’nde 8. haftayı da geri bıraktık. Haftalar ilerledikçe, geçen sezondan farklı olarak yukarısı yavaş yavaş şekillenmeye başladı. Tabii burada herkesin herkesi yenme potansiyeli var. O yüzden yarın nasıl bir puan tablosuyla karşılaşacağımızı bilemesek de anlık olarak bunu söyleyebiliriz.

Her ne kadar ligdeki yabancı kuralı 2 olsa da şüphesiz en az BSL ekipleri kadar burada da döviz kurunun etkileri hissedilecektir. Belki bazı takımların 3. yabancı planları an itibariyle suya düştü.  Zaten hali hazırda zor bir süreçten geçen basketbolumuz döviz kuru sebebiyle daha da zor bir sürece girecek gibi görünüyor. Umarım herkes minimum zararla atlatır.

Hafta sürpriz sonuçlardan uzak bir şekilde tamamlandı, şampiyonluğun en yakın adayları rakiplerini farklı geçti. Aynı zamanda mevcut durumda play-off’un en yakın adayları da bu haftayı da kayıpsız geçirdi.

Haftanın açılış maçında Bornova Belediyesi Karşıyaka, arka arkaya 2 maç kaybettikten sonra evinde Fethiye Belediyesi’ni yenerek kendileri için değerli bir galibiyete imza attılar. İki tane zorlu rakibi karşısında aldığı mağlubiyetlerden sonra bu galibiyet önemliydi. Üst üste kaybettiği maçlardan sonra geçen hafta Mersin karşısında farklı galip gelen Fethiye de Bornova kadar iyi maç çıkardı. Yabancı değişiklikleri sonrası daha iyi bir takım olan Fethiye artık bir daha önceki haftalar gibi kötü kayıplar yaşamayacak görüntüsü verdi.

Manisa bu hafta kesinlikle çok çok ihtiyacı olan bir galibiyet aldı. Mersin ise iyi bir koç ve iyi bir kadroya sahip olmasına rağmen beklentilerin altında performans sergilemeye devam ediyor. Umarım bir an önce eksik pozisyonlara hamle yapıp, sahaya planladıkları oyunlarını yansıtmayı başarabilirler.

En önemli iki oyuncusundan yoksun olan Akran Gemlik karşısında şampiyonluğun bir diğer favorisi Beysu Konyaspor parkeden rahat bir galibiyetle ayrıldı. Konya için en kritik gelişme bu maçta Gueye’den geçen haftalara kıyasla iyi katkı almaları oldu. Ama yine de şampiyonluğa oynayan bir takım için bu iniş çıkışlı performansı soru işareti taşımaya devam ediyor. Batın Tuna’nın sakatlığı sonrasından geçen hafta da Gökhan Şirin’in sakatlanması Akran Gemlik için çok şanssız oldu. Gökhan’ın 2-3 haftalık yokluğunda Gemlik’in rakipleri karşısında çok kolay olmayacaktır.

Haftanın şüphesiz en çok konuşulan maçı TED Kolejliler – Balıkesir BŞB oldu. İki kulüpte karşılıklı açıklamalarını yaptığı için o kısma girmek istemiyorum. Mark Lyons sakatlığı sonrası Balıkesir sahada tam anlamıyla ne yapacağını bilemedi ve bunu da iyi değerlendiren TED Kolejliler galip geldiler. Kaç haftadır ucundan kıyısından döndüğü galibiyeti sonunda elde etmeleri onlar için çok değerli oldu. Balıkesir’in ise Mark Lyons’un yokluğunda alacakları karar onların sezondaki kaderlerini belirleyecek gibi duruyor.

Akhisar son haftalarda daha iyi top oynasa da bir türlü ihtiyacı olan o galibiyeti alamıyorlar. Bu haftada Sigortam.net gibi güçlü rakibi karşısında iyi direnç gösterseler de sonunu getiremediler. Akhisar’ın en yakın rakibiyle arasında 2 galibiyet fark var ve yarışın içinde kalması için galibiyet alması artık şart. Sigortam.net ise Cenk ve Cevher’le pota altında üstünlük kurarak hanesine bir galibiyet daha yazdırdı.

Seyirci desteğini en iyi alan takımların başında Samsunspor geliyor. Yine evinde dolu tribünler karşısında özellikle ikinci yarı aldıkları destekle farkı bir anda açarak Samsunspor evinde net bir galibiyete imza attı. Finalspor zorlu rakibi karşısında ilk yarı karşılık verse de ikinci yarı reaksiyon gösteremediler. Ancak bütün galibiyetleri hiç de kolay rakipler karşısında almayan Finalspor için alınan bu mağlubiyet planlarını etkileyemeyecektir. Onlar yakaladıkları ritmle hedef maçlarını kayıpsız geçeceklerini düşünüyorum.

Galibiyete ihtiyacı çok olan bir diğer takım Kocaeli BŞB Kağıtspor bu hafta da yine ihtiyacı olan galibiyeti alamadı. Ormanspor'un deplasmanda kazanarak yoluna devam etmesi çok değerli. Barış Erlim ve Alican Güney’in sakatlıkları ardından antrenmanalara başlaması ise takım adına sevindirici gelişme oldu.

Haftanın kapanış mücadelesinde ise yüksek tempolu oyunu seven Mamak Belediyesi, HDI Sigorta Antalya Güneşi’ni mağlup etti. Evinde oynadığı 4 maçı da kazanan Mamak, evinde yine geçen sezonki performansını aratmıyor.

TBL HAFTANIN EN’leri
Haftanın Takımı
OGM Ormanspor
Bornova Bld Karşıyaka
Haftanın Altın Karması
Kerem Aydan Özel (OGM Ormanspor)
Deniz Genç (Mamak Beldiyesi)
Can Özcan (Beysu Konyaspor)
Cevher Özer (Sigortam.net)
Cenk Şekeroğlu (Sigortam.net)
Haftanın Altın Karması (Yabancı)
Diante Watkins (Manisa BBSK)
Matt Morgan (Beysu Konyaspor)
Timothy Williams  (Bornova Bld Karşıyaka)
Abdoulaye Gueye (Beysu Konyaspor)
Joel James (TED Ankara Kolejliler)
Haftanın Koçu

Volkan Başaran (OGM Ormanspor)
Doğan Deniz (Bornova Bld Karşıyaka)
 

Haftanın Oyuncusu
Joel James (TED Ankara Kolejliler)
Haftanın Genç Oyuncusu
Cihat Mertali Dalgalı (TED Ankara Kolejliler)
Haftanın 6.Adamı
Kerem Aydan Özel (OGM Ormanspor)
Haftanın skoreri
Tobin Carberry (Bornova Bld Karşıyaka)
Terrell Gomez (Finalspor)
Haftanın 3’lükçüsü

TerrelL Gomez - 6/13 (Finalspor)
Cevher Özer - 5/7 (Sigortam.net)
 

En fazla 3’lük sayı kaydeden oyuncu
Terrel Gomez - 6/13 (Sigortam.net)
Haftanın en fazla sayı atan takımı
Bornova Bld Karşıyaka (92)
Haftanın en az sayı yiyen takımı
Samsunspor (63)
En fazla serbest atış kullanan takım
Samsunspor (29)
En az serbest atış kullanan takım
Sigortam.net (10)
En fazla ribaund alan takım
Bornova Bld Karşıyaka (45)
En fazla ribaund alan oyuncu
Joel James .(TED Ankara Kolejliler)
En fazla asist yapan takım
Sigortam.net (24)
En az asist yapan takım
Akhisar Bld (12)
En fazla asist yapan oyuncu
Marlain Veal - 11 (Mamak Bld)
En fazla top çalan takım
Manisa BBSK (7)
Finalspor (7)
OGM Ormanspor (7)
Mamak Bld (7)
En az top çalan takım
Balıkesir BŞB (3)
Sigortam.net (3)
En fazla top çalan oyuncu
Antino Jackson - 4 (Kocaeli BŞB Kağıtspor)
 
En fazla top kaybeden takım
Beysu Konyaspor (17)
En az top kaybeden takım
Akhisar Bld (8)
Balıkesir BŞB (8)


 

 

 

 

 

Yorumlar Okunma: 1126