Dünya Kupası Elemeleri Başlarken (İlker Yıldız) - BasketFaul.com

Dünya Kupası Elemeleri Başlarken (İlker Yıldız)

25-11-21 19:59
A Erkek Basketbol Milli Takımımız, FIBA 2023 Dünya Kupası Elemeleri B Grubu'ndaki birinci pencere maçlarının ilkinde 25 Kasım’da (TSİ 19.30) deplasmanda Belarus ve ikinci maçında ise 28 Kasım’da (TSİ 19.00) İstanbul Sinan Erdem Spor Salonu’nda Büyük Britanya ile karşılaşacak.

Eleme Grubu Statüsü
Millilerimiz, FIBA 2023 Dünya Kupası Elemelerinde Belarus, Büyük Britanya ve Yunanistan ile birlikte B Grubunda yer alıyor. Filipinler, Japonya ve Endonezya’nın ortaklaşa düzenleyeceği FIBA 2023 Dünya Kupası’na katılabilmek için Avrupa Elemelerinde ülke takımları tıpkı FIBA 2019 Dünya Kupası Elemelerinde olduğu gibi iki eleme grubu aşaması sonrasında finallere gitmeye hak kazanabilecekler. FIBA 2023 Dünya Kupası Elemeleri birinci grup aşamasında her grupta 4 ülke takımının yer aldığı 8 grupta toplam 32 ülke takımı yer alıyor. Statü gereği ilk grup aşamasında gruplarında ilk üç sırayı alacak ülke takımları ikinci grup aşamasına kalmaya hak kazanacaklar. İkinci eleme gruplarına kalmaya hak kazanan 24 ülke takımı, 6 takımlı 4 gruba ayrılacaklar. İkinci eleme gruplarına yükselen ülke takımları, ilk eleme gruplarında elde ettiği puanları ikinci eleme gruplarına da taşıyacaklarından dolayı, eleme turlarında alınacak her galibiyet aynı derecede önem arz ediyor. Takımlar, ilk grup aşamasında topladığı puanları bir üst turdaki gruplara taşıyacak. İkinci turdaki gruplarında ilk üç sırada yer alacak 12 ülke takımı, Filipinler, Japonya ve Endonezya’nın ortaklaşa düzenleyeceği FIBA 2023 Dünya Kupası’na katılma hakkı kazanacak. İlk tur eleme gruplarında ilk üçe giren ülke takımları ikinci eleme gruplarında bir araya gelirken; A ve B grupları “I grubunu”, C ve D grupları “J grubunu”, E ve F grupları “K grubunu”,  G ve H grupları da “L grubunu” oluşturacak şekilde biraraya gelecekler. Bu statüye göre A Erkek Basketbol Milli Takımımız ilk tur elemelerinnde yer aldığı B grubunu ilk üç sırada bitirdiği taktirde, A grubundan (Sırbistan, Letonya, Belçika, Slovakya) gelecek üç ülke takımı ile ikinci eleme gruplarında “I grubunda” yer alacak.

Millilerimiz 408. Resmi Maçına Çıkıyor
A Erkek Basketbol Milli Takımımız, 69. kez FIBA’nın organize ettiği (Avrupa Şampiyonası ve elemeleri, Dünya Kupası ve elemeleri, Olimpiyat Oyunları ve elemeleri) resmi bir organizasyona katılıyor. Bu organizasyonlarda şuana kadar oynadığımız 407 maçta 206 galibiyetimiz (%50,61) ve 201 mağlubiyetimiz (%49,9) bulunuyor. Bu maçlarda 29622 sayı atarken (maç başına 72,78 sayı), 29269 sayı yedik (maç başına 71,91 sayı). FIBA Dünya Kupası Elemeleri maçlarını daha önce iki kez 1986 ve 2019 yıllarındaki finallere katılabilmek için oynadık ve hatırlanacağı gibi ilk kez 2019 yılında Çin’de yapılan finallere elemelerden geçerek katılma hakkı kazanmıştık.   Kadınlar Şampiyonası Elemeleriyle birlikte, 11. kez eleme grubunda mücadele ediyor. 11 kez yer aldığımız eleme gruplarının beşinden finallere gitme bileti almaya hak kazandık, Millilerimiz, Dünya Kupası (Şampiyonası) Finallerine; 2002, 2006, 2010, 2014 ve 2019 olmak üzere beş kez katılma hakkı kazanmıştı. 2010 yılında ev sahipliğimizde düzenlenen Dünya Şampiyonasında gümüş madalya alan millilerimiz tarihimizdeki en büyük başarılardan birine imza atmıştı. Millilerimiz FIBA’nın düzenlediği uluslararası turnuvalarda (Avrupa Şampiyonası, Dünya Kupası, Olimpiyat Oyunları) sadece iki kez kürsüye çıkma başarısı gösterdi. Bu başarıların her ikisi de kendi evimizde düzenlediğimiza 2001 Avrupa Şampiyonası ve 2010 Dünya Şampiyonasıydı. Millilerimizin henüz yurt dışında organize edilen uluslarası bir tunuvada derecesi bulunmuyor.

Belarus’u Tanıyalım
Dünya sıralamasında 51. sırada yer alıyorlar. A Milli Takımlar düzeyinde kadınlar kategorisinde gösterdikleri başarılara nispeten, erkekler kategorisinde bir hayli geri durumdalar. FIBA organizasyonlarında elde ettikleri ciddi bir başarı bulunmuyor. FIBA’nın son organize ettiği 2022 Avrupa Şampiyonası Elemelerinin bir öncesi olan pre-elemelerde üçüncü tur grubunu ikinci sırada tamamladılar. 

Belarus A Milli Takım aday kadrosuna baktığımızda çok önemli belki de bizim de milli takımlarımız açısından örnek alabileceğimizi düşündüğüm bir uygulamanın olduğunu görüyoruz. Belarus A Milli ve altyapı milli takımlarının başarısı adına VTB United League’de Tsmoki-Minsk (Belarus), Belarus Premier League’nde Tsmoki-Minsk 2 ve Tsmoki-Minsk U20 olmak üzere üç proje takımı oluşturulmuş durumda. Bu üç takımdan VTB United League’de yer alan Tsmoki-Minsk (Belarus)’te sadece iki yabancı oyuncu yer alırken, Belarus Premier League’nde yer alan Tsmoki-Minsk 2 ve Tsmoki-Minsk U20 takımlarının tamamında ise Belaruslu oyuncular forma giyiyor. Bu üç takım arasında sezon içerisinde oyuncu geçişlerinin de yapıldığını görüyoruz. Kuşkusuz milli takımımız için de böyle bir proje takım uygulamalarının hayata geçirilmesi çok faydalı olacaktır. Özellikle de EL ve FIBA arasındaki gereksiz çekişmeden dolayı birçok milli takımın kadro kurmakta yaşadığı sorunları göz önüne aldığımızda, milli takımımız adına da bu tür bir projenin çok katkı sağlayacağını düşünüyorum.

Tsmoki-Minsk takımı Belarus yerel ligi Premier League yerine VTB United League’de yer alıyor. Tsmoki-Minsk takımı 7 haftası geride kalan 12 takımlı VTB United League’de 1 galibiyet ve 6 mağlubiyet ile 11. sırada yer alıyor. Ayrıca FIBA Europe Cup’ta bu sezon oynadıkları 6 karşılaşmada 2 galibiyet ve 4 mağlubiyet ile grubunu dördüncü ve son sırada tamamladılar. Diğer proje takımları olan Tsmoki-Minsk 2 (Belarus) ve Tsmoki-Minsk U20 (Belarus) ise 10 takımlı Belarus Premier League’nde yer alıyorlar. 11 haftası geride kalan Belarus Premier League’nde Tsmoki-Minsk 2 takımı 9 galibiyet ve 2 mağlubiyet ile ikinci sırada yer alırken, Tsmoki-Minsk U20 (Belarus) ise 3 galibiyet ve 8 mağlubiyet ile sekizinci sırada yer alıyor. 

FIBA resmi sayfasında yayımlanan 17 kişilik Belarus aday kadrosuna baktığımızda 11 oyuncunun Tsmoki-Minsk ve diğer proje takımlarının formasını giyen oyuncular olduğunu görüyoruz. Aday kadrodan beş oyuncu yurt dışında oynarken, bu oyuncuların dördü Rusya ve biri de İspanya’da oynuyor. 

 

Yorumlar Okunma: 744