Çakı galibiyetle başladı (Kağan Tolun) - BasketFaul.com

Çakı galibiyetle başladı (Kağan Tolun)

01-12-21 21:30

İSTATİSTİK

ING Basketbol Süper Ligi’nin 10. Haftasında Tofaş ile Yukatel Merkezefendi Belediyesi Basket, Bursa Nilüfer Tofaş Spor Salonu’nda karşı karşıya geldi. İkinci periyodun ortalarına kadar maç çekişmeli geçse de bu bölümden sonra toparlanarak farkı açan ve rakibi Yukatel Merkezefendi Belediyesi Basket'in ataklarına her seferinde karşılık vermeyi başaran Tofaş, sahadan 97-77'lik galibiyetle ayrılmayı başardı. Yeni baş antrenörü Ahmet Çakı ile ilk maçında galibiyet almayı başaran Tofaş, bu sonuçla birlikte 6. galibiyetini alarak maç fazlasıyla 5. sıraya yükselirken, Yukatel Merkezefendi Belediyesi Basket ise 2 galibiyette kaldı. 

Maç, iki takımın karşılıklı basketleriyle başladı ve ilk 2 dakikalık bölümü Tofaş, 4-3'lük üstünlükle tamamlayan taraf oldu. Fakat bu bölümde hızlanan Yukatel Merkezefendi Belediyesi Basket, sırayla Devonte Upson'un Basket faulü, Kalin Lucas ve Richard Lomazs'ın üçlükleriyle birlikte 4 dakikalık bölümü 6-12 önde geçmeyi başardı. Fakat yeniden toparlanan Tofaş, Jeremy Simmons’un orta mesafeli basketi ve Tomislav Zubcic’in isabetli serbest atışlarıyla birlikte farkı 2 sayıya indirdi ve ilk periyodun bitimine 4:57 kala televizyon molasına 10-12'lik Yukatel Merkezefendi Belediyesi Basket üstünlüğü ile girildi. Mola dönüşünde kaldığı yerden devam eden Tofaş, önce Yiğit Arslan’ın basket faulü ile öne geçti. (13-12) Yukatel Merkezefendi Belediyesi Basket, Michael Sestina ile yeniden öne geçse de (13-14) Tofaş, Berk Uğurlu ve Yiğit Arslan’ın üçlükleriyle birlikte, ilk periyodun bitimine 2:36 kala skoru 19-14'e kadar getirdi. Fakat periyodun geri kalan bölümünü daha iyi oynayan Yukatel Merkezefendi Belediyesi Basket, önce Adam Smith’in turnikesi, ardından Thomas Akyazılı'nın üçlüğü ve yine Adam Smith'in orta mesafeli basketiyle birlikte, ilk periyodun bitimine 1:16 kala skoru 19-21'e getirince, Tofaş molasına gidildi. Mola dönüşünde Tofaş, Berk Uğurlu’nun basket faulü ile birlikte bir kez daha öne geçse de (22-21) periyotta son sözü söyleyen isim, Emircan Koşut oldu ve Yukatel Merkezefendi Belediyesi, Tofaş karşısında ilk periyodu 22-23'lük üstünlükle tamamladı. 
İkinci periyodun ilk bölümünde, iki takım da sayı bulmakta zorlanırken periyodun ilk sayılarını Tofaş, 2 dakika geride kalırken Jeremy Simmons’un serbest atışları ile birlikte bularak yeniden öne geçse de (24-23), yeniden toparlanan Yukatel Merkezefendi Belediyesi Basket, Devonte Upson’un basket faulü ve Michael Sestina’nın turnikesiyle birlikte skoru 24-28'e kadar getirince periyodun bitimine 6:56 kala Tofaş molasına gidildi. Mola dönüşünde oyun üstünlüğünü eline almayı başaran Tofaş, Jeremy Simmons’un 4, Tomislav Zubcic ve Pako Cruz’un 3 ve Kasey Shepherd’ın 2 sayısıyla birlikte 12-0’lık seri yakalayan Tofaş, ilk yarının bitimine 4:23 kala skoru 36-28'e kadar getirince, Yukatel Merkezefendi Belediyesi Basket molasına gidildi. Mola dönüşünde Yukatel Merkezefendi Belediyesi Basket, her ne kadar bitime 1:35 kala farkı 4 sayıya kadar indirse de (42-38) farkın daha fazla kapanmasına izin vermeyen Tofaş, sırayla Pako Cruz’un üçlüğü ve yine Pako Cruz’un isabetli serbest atışları ve Berk Uğurlu’nun üçlüğüyle birlikte farkı 12 sayıya kadar çıkartmayı başardı. (50-38) Periyodun son basketi, Yukatel Merkezefendi Belediyesi Basket’te Kalin Lucas’tan geldi ve Tofaş, Yukatel Merkezefendi Belediyesi Basket karşısında soyunma odasına 50-40'lık üstünlükle girmeyi başardı. 
 
İkinci yarı, karşılıklı basketlerle başlarken ilk 1,5 dakikalık bölüm 53-42'lik Tofaş üstünlüğü ile geçildi. Fakat bu bölümde Yukatel Merkezefendi Belediyesi Basket, Kalin Lucas ve Michael Sestina’nın 2 sayılık basketleriyle birlikte farkı bir anda 7 sayıya kadar indirince (53-46) periyodun bitimine  7:09 kala Tofaş molasına gidildi. Mola dönüşünde Yukatel Merkezefendi Belediyesi Basket, Richard Lomazs’ın üçlüğü ile birlikte farkı 6 sayıya indirmeyi başarsa da (55-49) yeniden oyun üstünlüğünü eline geçiren Tofaş, Berk Uğurlu’nun turnikesi, Muhsin Yaşar’ın başarılı serbest atışları ve Kasey Shepherd’ın 2 sayılık basketiyle birlikte çabuk bir 6-0’lık seri yakalayarak periyodun bitimine 3:51 kala farkı yeniden  12'ye çıkartmayı başardı. (61-49) Periyodun geri kalan bölümünde farkın yeniden tek hanelere inmesine izin vermeyen Tofaş, Yukatel Merkezefendi Belediyesi Basket karşısında üçüncü periyodu 71-58'lik üstünlükle tamamlamayı başardı. 
 
Son periyoda etkili giren Yukatel Merkezefendi Belediyesi Basket, Michael Sestina’nın önce orta mesafeli basketi ardından da bulduğu üçlük isabetiyle birlikte farkı yeniden 8’e indirince (71-63) maçın bitimine 9 dakika kala Tofaş molasına gidildi. Mola dönüşünde dengeli giden maçta, rakibinin yeniden farkı kapatmasına izin vermeyen Tofaş, bitime 6:18 kala Berk Uğurlu’nun turnikesiyle birlikte farkı yeniden 10 sayıya çıkarınca (77-67), Yukatel Merkezefendi Belediyesi Basket molasına gidildi. Fakat bu mola Tofaş’ı durduramadı ve Tomislav Zubcic’in isabetli serbest atışları ve Pako Cruz’un üçlüğüyle birlikte fark Tofaş lehine 15’e kadar çıkınca (82-67) bitime 5:15 kala yeniden Yukatel Merkezefendi Belediyesi Basket molasına gidildi. Mola dönüşünde Adam Smith ve Michael Sestina’nın üçlükleriyle birlikte oyunda kalmaya çalışan Yukatel Merkezefendi Belediyesi Basket, bitime 4 dakika kala farkı 12 sayıya çekse de (85-73), bu bölümde oyun üstünlüğünü iyice eline geçiren Tofaş, Jeremy Simmons’un orta mesafeli basketi ve Tomislav Zubcic’in üst üste 4 sayısıyla birlikte farkı 19’a kadar çıkardı (92-73) Yukatel Merkezefendi Belediyesi Basket, maçın bitimine 1:47 kala son molasını kullandı. Mola dönüşünde Yukatel Merkezefendi Belediyesi Basket, Michael Sestina ve Altan Erol'un serbest atışlarıyla birlikte 15'e kadar indirse de (92-77) farkın daha fazla kapanmasına izin vermeyen Tofaş, Yukatel Merkezefendi Belediyesi Basket karşısında sahadan 97-77’lik galibiyetle ayrılmayı başardı. 
 
İstatistikler 
Tofaş: Pako Cruz: 20 sayı (4/7 üçlük), 5 ribaund, 1 asist, 2 top çalma, Tomislav Zubcic: 17 sayı, 4 ribaund, 2 asist, 1 top çalma, Berk Uğurlu: 15 sayı, 3 ribaund, 5 asist, 2 top çalma, Kasey Shepherd: 14 sayı, 3 ribaund, 6 asist, 1 top çalma, Jeremy Simmons: 10 sayı, 6 ribaund, 1 top çalma 
 
Yukatel Merkezefendi Belediyesi Basket: Michael Sestina: 21 sayı (3/4 üçlük), 1 ribaund, Adam Smith: 13 sayı, 1 ribaund, 2 asist, 2 top çalma, Kalin Lucas: 13 sayı, 1 ribaund, 6 asist, 1 top çalma, Devonte Upson: 11 sayı, 8 ribaund, 1 asist

Yorumlar Okunma: 1505