Fenerbahçe derin bir 'ohhh' çekti (Doruk Sözen) - BasketFaul.com

Fenerbahçe derin bir 'ohhh' çekti (Doruk Sözen)

03-12-21 00:59

İSTATİSTİK

Euroleague 13. hafta karşılaşmasında Fenerbahçe sahasında Monaco’yu 96-86 yenerek 4 hafta aradan sonra galibiyeti hatırladı. Bu maç sonunda temsilcimiz galibiyet sayısını 4’e çıkarırken, Monaco ise 5 galibiyette kaldı. Vesely ve Henry’nin tüm maç üst düzey performans sergilediği, De Colo ve Guduric’in ise onlara ikinci yarı dahil olarak maçı aldığı bir gece oldu özet geçmek gerekirse. 28 asistle noktaladığımız karşılaşmayı, basit hatalarımız ve özellikle kısalarımızın yaşadığı anlık konsantrasyon kayıpları olmasa çok daha erken kopararak, açık ara farkla kazanmak işten bile değildi. Fenerbahçe için işler savunmada karakter ve enerji koyabildikleri ve bunu hücumu basitleştirerek taçlandırdıkları gecelerde hiç de fena gitmiyor. Fakat, karşı tarafın kadro kalitesi oyunu daha üst seviyelerde oynamaya müsaitse, oyuncuların zaafları basit hatalara dönüşüyor koç da oyuna müdahale etmekte oldukça yetersiz kalıyor.

Maçın Hikayesi:

Maç bizim istediğimiz tempoda başlamış olmasına rağmen, yarı sahada top yönlendirici olarak Shayok’u kullanmamız üretkenliğimizi de akışkanlığımızı da dibe çekiyordu. Monaco da yarı saha hücumlarına kalınca birebirleri zorladı fakat bizim atletik bir beşle başlamış olmamız onların da üst üste hücumlardan boş dönmesine sebep oldu. 5 dakikanın sonunda 6-4 Monaco önde idi. Bu bölümde gözüme çarpan en büyük sıkıntı (Shayok’un bu kadar fazla driplingle üretmeye çalışması dışında) low posttan oynamaya çalıştığımızdaki rezalet alan paylaşımımız oldu. Koçun hem dunker spotta hem de serbest atış çizgisi üstünde birer oyuncu tutmayı tercih etmesi rakibin yardım getirmesini ve alan daraltmasını çok kolaylaştırıyordu. De Colo’nun oyuna girmesi skor hacmini direkt yükseltti. Monaco onun savunduğu adam üzerinden hücum ederken, sarı lacivertliler ise en sonunda topu emanet edebileceği bir kısa bulmuş oldu. İlk çeyrek 18-16 konuk ekibin üstünlüğüyle noktalandı. Hiç çıkmadan oynayan Mike James 9 sayıyla en skorer isim oldu.

İkinci çeyreğin başında Matejunas ve Thomas gibi şutör iki uzunla başlamaları Fenerbahçe’ye üst üste açıklar verdirdi. Fark kısa süre içerisinde 6’ya çıkınca da mola geldi. Dönüşte Vesely’nin oyuna dahil olarak, Şehmus’un köşelerde boş kaldığında beslemeye başladı. Hücum ribaundları üzerinden gelen sayılar da eklenince 10-2’lik seriyi tamamladık. Ardından iki takımdan da üst üste ilkel hücumlar (low posttan ya da pick and rolle üretmeye çalışıp başka aksiyona girmiyorlardı) izlediğimiz bir bölüme girdik. Bu basitlik savunmaların da enerjisiz olmasıyla birleşince boş dönülen hücum sayısı oldukça azaldı. İlk savunma hamlesini biz yapınca farkı açan da biz olduk. Fakat Monaco’nun alan savunması hamlesi sonrası rakipten avantaj almakta zorlanınca son 2 dakika hiç sayı kaydedemedik. İlk yarıya noktayı havada asılı kalarak attığı son saniye üçlüğüyle Mike James koydu. (42-40, Monaco önde) 14 asistimiz olmasına rağmen hem bunların organizasyon üzerinden gelmemiş olması hem de çok basit top kayıpları yapmış olmamız bu istatistiğin oyuna etkisini oldukça azalttı. Vesely 12 sayı, 5 ribaunt, 3 asistle takımı taşıyan oyuncu olurken, diğer tarafta James 19 sayıya ulaştı.

Üçüncü çeyreklerin gözde ismi Guduric ilk dakikalarda hesabı açtı. (Üst üste 11 sayı, sol forvetten 3 üçlük) Henry’nin de toplu kısayı aynı Efes maçında olduğu gibi yüksek enerjiyle, kendinden bıktırarak savunmasıyla çeyrek skor 13-1’e geldi. Momentumu değiştiren ise Henry’nin yanlış tercihleri oldu. Maksimum 2 pasta uygun atışı bulan Monaco farkı 2’ye kadar indirdi. (Outtara’nın 8 sayısı ekstra oldu) Djordjevic daha atletik bir beşe dönüp, direksiyonu De Colo ve Vesely’e vererek gidişatı değiştirmek istedi fakat basit top kayıplarının devam etmesi yapılan değişikliklerin hepsini anlamsız kıldı. Son bölüm hakem düdükleriyle sürekli bölünürken bu periyodun son saniye basketi ise De Colo’nun turnikesiyle geldi. (63-63)

Son çeyreğe enerjisi daha yüksek giren taraf bariz ev sahibiydi. Hücum ribaundu verse dahi 2.,3. pozisyonu savunmaktan vazgeçmememiz takdire şayandı. Fakat bu oyun üstünlüğü yine skora yansımadı. Farkı sadece 5’e çıkarabilen Fenerbahçe, hemen üstüne savunmada yaşanan anlaşmazlıkla üçlüğü yiyince gidişat yine değişti. 3 dakikalık bu kesit tüm maçın özeti niteliğindeydi. Bu dakikadan sonra sırayla kısalarımızın sahneye çıkması oyunun kontrolünü tekrar ele geçirmemizi sağladı. Henry’nin mücadelesi ve De Colo’nun skorerliğinin üstüne Booker ve Polonara’nın ekstra üçlükleri eklenince fark çift hanelere ulaştı. (83-71, bitime 4.03) Fakat yine kendi kendimize çelme taktık. Üst üste yaptığımız fauller, verdiğimiz hücum ribaundları en son Vesely’nin yaptığı top kaybını acemice bir basketfaulle taçlandıran De Colo ile birleşince bu sefer de Monaco 8-0’lık seriyi yakaladı. Neyse ki Vesely’e yapılan sportmenlik dışı faul sonrası Guduric gerilerden üçlüğü yolladı ve çok kritik anda sorumluluk alarak takımı kendine getirdi. Bitime 1.47 kala James yere ters düştüğü bir pozisyon sonrası sakatlanarak sahayı terk etti. Maçı bitiren ise 1.25 kala De Colo’dan gelen üçlük oldu. (90-79) Maçı 96-86 kazanan Fenerbahçe oldu.

Öne Çıkanlar:
Fenerbahçe: Vesely: 20 sayı, 10 ribaunt, 5 asist, Henry: 13 sayı, 6 ribaunt, 6 asist, 5 top çalma, Guduric: 18 sayı, 4 asist, De Colo: 15 sayı, 4 asist, Booker: 11 sayı, 5 ribaunt, Polonara: 11 sayı, 6 ribaunt
Monaco: James: 31 sayı, 4 asist, 4 top çalma, Outtara: 15 sayı, 6 ribaunt
 

 

Yorumlar Okunma: 1444