Kulüpler giderse, basketbol biter (Necip Kapanlı) - BasketFaul.com

Kulüpler giderse, basketbol biter (Necip Kapanlı)

03-12-21 13:42
Döviz kurunun, sezon başlangıcında takımların kurulduğu, bütçe planlamasının yapıldığı günlere göre öngörülemeyen yükselişi basketbolumuz, kulüplerimiz için çok ciddi bir tehlike oluşturdu. Ülke ekonomisinin geçtiği zor günlerde ekstra kaynak yaratmanın da imkansızlığı göz önünde tutulacak olursa, kulüplerin sezonu büyük açıklarla kapatacakları, sezon içinde küçülmelerin olabileceği, gelecek sezonda ise belki de daha büyük zorluklarla karşılaşılacağını tahmin etmek zor değil. Şunu unutmayalım ki kulüpleri kaybedersek, basketbolu kaybederiz. Öyleyse bu zor günleri en az hasarla aşabilmek için projeler üretmek zorundayız.

Ligin marka değeri açısından küçülmeler kimsenin hoşuna gitmez ama dar boğazdan geçerken küçülmeler de dahil yapıyı korumak adına her türlü önlemi düşünmeliyiz.

Bu konuda aklıma gelenleri sıralayayım...
* İDDAA basketbol üzerinden güzel paralar kazanıyor ama 7 yıldır kulüplere dağıtılan miktarlarda bir iyileştirme yapılmadı. TBF'nin de girişimiyle, basketbol da dahil bütün branşları içine alacak şekilde dağıtılan paralar güncellenmelidir.
* Devlet kulüplere yıllardır vergi iadelerini ödemiyor. Orta ölçekli kulüplerin biriken alacağı 2-3 milyon TL civarında. Efes, Fenerbahçe gibi kulüplerin alacağı ise bu rakamın çok üzerinde. Bu paraların ivedi olarak dağıtılması sağlanmalıdır.
* Liglerden düşme bu sezon veya gelecek sezon kaldırılabilir, böylece kulüpler yabancılardan çıkabilir veya gelecek sezon minimum sayıda yabancı transfer edebilir. Bugün vasat bir yabancıya ödenen bedel 100 bin dolar. Vergisi, menejerlik ücreti, oyuncuya taahhüt edilen ulaşım, konaklama gibi giderler göz önüne alındığında 100 bin dolarlık bir oyuncunun maliyeti bugünkü değerlerle 2 milyon TL'nin üzerinde. Kaldı ki Anadolu Efes, Fenerbahçe gibi kulüplerde 3 milyon doların üzerinde oyuncu sözleşmeleri dahi var. Bu oyuncunun kulübe maliyetinin şimdilik 60 milyon TL'yi bulduğunu unutmayalım. Buna ne Fenerbahçe dayanabilir, ne Anadolu Efes...
* Gelecek sezon yabancı sayısı düşürülebilir ya da o gün karşılaşan takımlardan yabancı sayısı az olan baz alınabilir. Yani takımlardan birinin 5, diğerinin 3 yabancısı varsa, o maç en fazla 3'er yabancıyla oynanabilir. Buna karşın eğer Fenerbahçe ile Efes oynuyor ve iki takımın da en az 8 yabancısı varsa, takımlar sahaya 8 yabancıyla çıkabilirler.
* Oyuncuların belli yaşa kadar alabilecekleri üst sınır belirlenebilir, böylece 21-22 yaşındaki gençler için pazar kızışmaz, üstelik bu oyuncular gelişimleri ve ileride almayı hayal ettikleri daha büyük bedeller için daha fazla çalışırlar.
* Devlet, spor kulüplerinin vergilerinde indirim yaparak belli oranda destek verebilir...

Gelelim asıl konuya... Ekonomideki çalkantılardan en az etkilenmenin tek yolu, kendi büyük oyuncularımızı üretmektir. Bu konunun sorumlusu ise altyapı harcamalarını gereksiz gören kulüplerdir. Umarız yaşanan bu süreç, en azından kulüplerin altyapıya bakış açısını olumlu şekilde değiştirir. 

Yorumlar Okunma: 2862