Bursaspor, yerlilerin katkısıyla kazandı (Kağan Tolun) - BasketFaul.com

Bursaspor, yerlilerin katkısıyla kazandı (Kağan Tolun)

05-12-21 00:32

İSTATİSTİK

ING Basketbol Süper Ligi’nin 11. Haftasında Frutti Extra Bursaspor ile Aliağa Petkim, Bursa Nilüfer Tofaş Spor Salonu’nda karşı karşıya geldi. Konuk ekip Aliağa Petkim, ilk yarıda her ne kadar Frutti Extra Bursaspor karşısında başa baş bir oyun sergilese de üçüncü periyotta oyuna iyice ağırlığını koyan Frutti Extra Bursaspor, son periyoda 13 sayılık üstünlükle girdi. (62-49) Son periyotta Aliağa Petkim, Nusret Yıldırım, Hakan Sayılı, Doğukan Şanlı gibi yerli oyuncularının da katkılarıyla birlikte geri dönerek bitime 8 dakika kala farkı yeniden 3 sayıya kadar indirmeyi başarsa da (62-59) Frutti Extra Bursaspor, bu geri dönüşün daha fazla sürmesine izin vermedi ve Aliağa Petkim karşısında sahadan 81-75'lik galibiyetle ayrılmayı başardı. Bu sonuçla birlikte Frutti Extra Bursaspor, ligdeki 11. Maçında 5. Galibiyetini alarak maç fazlasıyla birlikte kendisini playoff potasına atmayı başarırken Aliağa Petkim ise 1 galibiyetle son sırada kaldı. Frutti Extra Bursaspor’da Sakatlığı devam eden Birkan Batuk ile yabancı kontenjanı ile dışarıda kalan Anthony Brown, kadroda yer almazken Aliağa Petkim’de ise hafta içinde Beşiktaş’tan kadroya katılan Hakan Sayılı, takımla birlikte ilk maçına çıktı. Geçtiğimiz sezonun başında Frutti Extra Bursaspor forması giyen Daniel Hamilton ise Aliağa Petkim formasıyla birlikte eski takımına karşı sahadaydı.

Maçın ilk sayıları, Aliağa Petkim’de Daniel Hamilton'un üçlüğü ile birlikte gelirken (0-3) Frutti Extra Bursaspor’un ilk sayıları, Egemen Güven’in smacıyla geldi. (2-3) Fakat bu bölümde hızlanan Aliağa Petkim, önce Erol Can Çinko'nun üçlüğü ve Daniel Hamilton'un smacıyla birlikte ilk 2,5 dakikalık bölümü 2-8'lik üstünlükle geçti. Fakat bu bölümde taraftarlarının da desteğiyle birlikte oyuna ağırlığını koyan Frutti Extra Bursaspor, ilk periyodun bitimine 4 dakika kala Egemen Güven'in smacıyla birlikte yakaladıkları 12-2’lik seriyle birlikte skoru 14-10'a kadar getirmeyi başardı. Fakat bu bölümde Frutti Extra Bursaspor, savunmada Erol Can Çinko ve Justin Wright Foreman'ı tutamayınca periyodun son bölümünü daha iyi oynayan Aliağa Petkim, iki oyuncunun da üst üste buldukları 5’er sayıyla birlikte ilk periyodu 18-20'lik üstünlükle tamamlamayı başardı.
İkinci periyodun başında da ilk periyotta kaldığı yerden devam eden Aliağa Petkim, Justin Wright Foreman’ın turnikesi ve Malcolm Thomas’ın üçlüğüyle birlikte periyotta ilk dakikayı 18-25'lik üstünlükle geçti. Frutti Extra Bursaspor, bu seriye Onuralp Bitim'in turnikesiyle birlikte son verse de (20-25) Aliağa Petkim, periyodun bitimine 7,5 dakika kala Malcolm Thomas’ın isabetli serbest atışlarıyla birlikte farkı yeniden 7 sayıya çıkardı. (20-27) Fakat bu bölümde toparlanan ve mükemmel bir geri dönüşe imza atan Frutti Extra Bursaspor, sırayla Allerik Freeman’ın turnikesi, Egemen Güven’in orta mesafeli basketi ve yine Allerik Freeman’ın üçlüğüyle birlikte, ilk yarının bitimine 5,5 dakika kala skoru 27-27'de eşitleyince, Aliağa Petkim molasına gidildi. Mola dönüşünde Aliağa Petkim’de Gary Brown’un turnikesine, Frutti Extra Bursaspor, David Dudzinski ile karşılık verirken (29-29), Aliağa Petkim’de Doğukan Şanlı, bulduğu üçlükle birlikte farkı yeniden 3 sayıya çıkarınca (29-32) ilk yarının bitimine 2:40 kala bu sefer de Frutti Extra Bursaspor molasına gidildi. Moladan etkili dönen taraf Frutti Extra Bursaspor oldu. Frutti Extra Bursaspor, Allerik Freeman’ın turnikesi, David Dudzinski’nin üçlüğü ile birlikte periyodun bitimine 1:14 kala yeniden öne geçmeyi başardı. (34-32) Fakat bu bölümde iki takım da sayı bulmakta zorlanınca, bitime 32 saniye kala Frutti Extra Bursaspor molasına gidildi. Mola dönüşünde etkili oyununu sürdüren Frutti Extra Bursaspor, Kevarrius Hayes’in isabetli serbest atışları ve Ömer Utku Al’ın üçlüğü ile birlikte Aliağa Petkim karşısında soyunma odasına 39-34'lük üstünlükle giren taraf oldu. 
 
Maçta ikinci yarıya da etkili giren taraf Frutti Extra Bursaspor oldu. Egemen Güven’in serbest atışları ve Allerik Freeman’ın turnikesiyle birlikte devrede ilk 1,5 dakikalık bölümü 43-34'lük üstünlükle geçti. Aliağa Petkim’in üçüncü periyottaki ilk sayıları, 2 dakika geride kalırken Peyton Aldridge’nin üçlüğüyle birlikte geldi. (43-37) Fakat farkın daha fazla kapanmasına izin vermeyen Frutti Extra Bursaspor, periyodun bitimine 6:38 kala Allerik Freeman’ın bulduğu üçlükle birlikte farkı 10 sayıya çıkarmayı başardı. (49-39) Aliağa Petkim, Peyton Aldridge’nin turnikesi ve Justin Wright Foreman’ın üçlüğü ile birlikte periyodun bitimine 5:55 kala farkı 6 sayıya kadar indirse de (49-44) yeniden toparlanan Frutti Extra Bursaspor, Derek Needham’ın üçlüğü ve Allerik Freeman’ın orta mesafeli basketiyle birlikte periyodun bitimine 4:54 kala farkı yeniden 10 sayıya çıkardı ve televizyon molasına 54-44'lük Frutti Extra Bursaspor üstünlüğü ile girildi. Periyodun geri kalan bölümünde de üstünlüğü elinden bırakmayan Frutti Extra Bursaspor, bitime 52 saniye kala farkı 14 sayıya kadar çıkartırken (62-48) periyodun son sayısı, Aliağa Petkim’de Daniel Hamilton’un tek serbest atış isabetiyle birlikte geldi ve üçüncü periyot 62-49'luk Frutti Extra Bursaspor üstünlüğü ile tamamlandı. 
 
Maçta son periyoda gelindiğinde ise konuk ekip Aliağa Petkim’in geri dönüş çabaları vardı. Son periyoda, ilk olarak Nusret Yıldırım’ın basket faulü ile başlayan Aliağa Petkim (62-52) ardından Hakan Sayılı'nın turnikesi ve Justin Wright Foreman’ın üçlüğü ile birlikte 8-0’lık seri yakalayınca, maçın bitimine 8:17 kala fark 5 sayıya kadar indi (62-57) ve Frutti Extra Bursaspor molasına gidildi. Mola dönüşü de geri dönüş çabalarını sürdüren Aliağa Petkim, Peyton Aldridge’nin turnikesiyle birlikte bitime 8 dakika kala serisine 10-0’a kadar çıkarttı ve farkı 3 sayıya kadar indirmeyi başardı. (62-59) Fakat bu bölümde yeniden toparlanan Frutti Extra Bursaspor, Allerik Freeman’ın üçlüğü ve Kevarrius Hayes’in smacıyla birlikte farkı yeniden 8 sayıya kadar çıkarınca (67-59), maçın bitimine 7 dakika kala Aliağa Petkim molasına gidildi. Fakat bu mola da Aliağa Petkim’in Frutti Extra Bursaspor’u durdurması için yeterli olmadı ve maçta son 2 dakikalık bölüme Onuralp Bitim’in orta mesafeli basketiyle birlikte son 2 dakikalık bölüme 76-67'lik Frutti Extra Bursaspor üstünlüğü ile girildi. Bitime 1:22 kala Aliağa Petkim’de Gary Brown’un üçlüğü ile birlikte fark 6’ya indi. (76-70) Geri kalan bölümde Aliağa Petkim, her ne kadar 20 saniye kala Justin Wright Foreman’ın üçlüğü ile birlikte farkı 5 sayıya kadar indirse de (80-75) Frutti Extra Bursaspor, daha büyük bir sürprize izin vermedi ve Aliağa Petkim karşısında sahadan 81-75'lik galibiyetle ayrılmayı başardı. 
 
İstatistikler 
Frutti Extra Bursaspor: Allerik Freeman: 23 sayı (4/6 üçlük), 3 ribaund, 5 asist, 2 top çalma, Onuralp Bitim: 16 sayı, 2 ribaund, 3 asist, Egemen Güven: 14 sayı, 3 ribaund, 2 asist, 2 top çalma, Derek Needham: 10 sayı, 4 ribaund, 1 asist, 2 top çalma
Aliağa PetkimJustin Wright Foreman: 22 sayı, 1 ribaund, 2 asist, Daniel Hamilton: 10 sayı, 5 ribaund, 2 top çalma, Peyton Aldridge: 9 sayı, 7 ribaund, 1 asist, 3 top çalma 
 
Domain - Hosting - Cloud

Yorumlar Okunma: 1828