Bir Sponsor Aranıyor (Hayri Pekergin) - BasketFaul.com

Bir Sponsor Aranıyor (Hayri Pekergin)

05-12-21 21:36

Yukarıdaki fotoğraf 4 Aralık Cumartesi tarihinden.

Yer Bahçelievler Şehit Mustafa Özel Spor Kompleksi.

Galatasaray - Nesibe Aydın Herbalife Nutrition Kadınlar Basketbol Süper Lig 7. Hafta Karşılaşmasından bir an.

Galatasaray Kadın basketbol takımında önemli eksikler var. Takımın en etkili dış oyuncuları Steinberga ve Williams yok. 

Hafta içinde İtalya’nın Schio’da kentinde oynanan Euroleague Women maçında, biri maç içinde diğeri maç sonunda sakatlanmış. 

Salon boş. 

Bazı bölümlerde Nesibe Aydın delegasyonu mensuplarının ve tarafsız zavatın sayısı neredeyse Galatasaray seyircisi kadar.  

Yönetimin de herhalde maçtan fazla umudu yok ki normalde her lig maçında tezahürat ve moral destek için getirilen taraftar grubu da ortada yok.  

Maç öncesi atmosfer bu.

Maç başlıyor.

Galatasaray başlarda ön taraflarda (ağırlıklı Davis üzerinden) eksildikçe arkada rakip pivot Coates pozisyon buluyor. Sarı kırmızılılar yine de ilk iki çeyrekte önde. 

Sezon başından bu yana takımın pota altındaki yükünü ELW KBSL demeden üstlenen Tina Krajisnik yorgun. İki üç haftadır maçlarda düştüğü yerden kalkmakta bile zorlanıyor. 

Nitekim bu maçın ikinci yarısında Krajisnik aldığı bir darbe sonunda yerde kalıyor. 

Gözyaşları içinde.  Gözyaşları yalnızca acıdan değil aldığı darbenin büyük bir sakatlığa neden olabileceği kaygısından.

Galatasaray takımı sahada tek yabancı ile mücadele ediyor. 

O anda 8 sayı ileride ama Nesibe Aydın ise Nacickaite, Coates, Syntsina ve Thomas’lı yabancı rotasyonu ile tam takım. 

Krajisnik çıktıktan sonra Galatasaray’ın iyi giden savunması daha da etkili oluyor.
Maç 67-49 skor ve 18 sayı fark ile bitiyor. 

Sarı kırmızılılar ilk beş haftada ortalama 86 sayı bulan rakibini 49 sayıda tutarak kazanıyor. 

Melis Gülcan çok yönlülüğü ile oyunun iki yönüne komuta ediyor. 17 sayısına 11 ribaunt ekliyor. 

Pelin Bilgiç savunmada takımın direnç seviyesini yüksek tutarken 9 ribaund alıyor, 10 sayı 6 asist üretiyor. Hem atıyor hem attırıyor hem “tutuyor”. 

Takıma bu sene katılan geçici sözleşme ile sezona başlayan Merve Aydın 7 sayı 7 ribaund 5 asist ile “uygulamalı iş etiği dersi” veriyor. 

Takıma geçen haftalarda katılan sahadaki tek yabancı Davis yeni form kazanmanın avantajı ile ayakta. Sonda bulduğu sayılar farkın 18’e ulaşmasını sağlıyor.   

Minik takımdan yetişen Mısra Albayrak, basketbola daha geç yaşta da olsa Galatasaray’da başlayan Gizem Başaran Turan sayı atmasalar da Sude Yılmaz ve Eda Şahin işlerini yaparken mücadele dozunu yüksek tutuyor.

Sözün özü, Galatasaray takımı, oyuncularının “yüksek mücadele karakteriyle”, pes etmeyen kenar yönetimi ile majör olumsuzlara rağmen maçı kazanıyor. 

İşte yukarıdaki fotoğrafta görülen “hype”, ekip başarısı ile zor koşullarda güçlü bir rakibe karşı maçın kazanılacağının hissedildiği “anda” geliyor.  

O anları sahada yaşamayanların tam anlamı ile anlaması özümsemesi zor.


Şimdi tekrar bakın yukarıdaki fotoğrafa. O fotoğrafta acaba ne eksik?

Ben söyleyeyim. O fotoğrafta SPONSOR eksik. 

Galatasaray Kadın Basketbol Takımı Türkiye’ye kulüpler düzeyinde en büyük başarı olan Euroleague’i getirmiş üç takımdan biri. Euro Cup Women şampiyonluğu da var. 

Ama şu anda sponsoru yok. 

Galatasaray Kadın Basketbol Takımı geçmişten bugüne KBSL şampiyonlukları, Türkiye ve Cumhurbaşkanlığı kupaları ile “müzeyi dolduran” takım.  

Ama şu anda sponsoru yok. 

Galatasaray’da çok kısa süre içinde kurulan kadın futbol takımının bile sponsoru var. 

Galatasaray Kadın Basketbol Takımının sponsoru yok. 

Galatasaray erkek basketbol takımının, Galatasaray’ın erkek ve kadın voleybol takımlarının sponsoru var. 

Galatasaray Kadın Basketbol Takımının sponsoru yok. 

Herbalife Nutrition KBSL’de belediye, okul ve devlet Kurumları dışında isim sponsoru olmayan takımlar Antalya 07 Basket, Hatay Spor ve Galatasaray. 

Hatay Spor ‘un da Hatay Büyükşehir Belediyesi ile olan ilişkisi belli. 

KBSL’de bile Galatasaray arkasında isim sponsoru desteği olmayan yalnızca iki takımdan biri. 


Galatasaray Kulübü’nün Yönetim Kurulunda 9 Galatasaray Lisesi mezunu var.
   
Hepsi iş hayatında önemli yerlerde yöneticilik yapan başarılı isimler. Aralarında “işleri” kendi sektörlerinde önemli yerlerde olan “iş sahipleri” de var. 

Galatasaray Başkan Yardımcısı Bikem Ardakoç Kanık. Kendisi Galatasaray Lisesi yıllarında ortaokul ve liseler düzeyinde Türkiye Şampiyonlukları kazanan okul takımlarının parçası.

1980’lerde Galatasaray Kadın Basketbol şubesi kurulurken oluşan kulüp takımlarının ilk oyuncularından biri.   

O takımların “sportif” planda en önemli parçası olan şu anki basketbol direktörü Zeynepgül Ene’den söz etmiyorum bile. 

Zaten herkes kendisini yakından “tanıyor ve biliyor”. 

Yukarıdaki fotoğraftaki “hype”ı en iyi anlayacak, anlatacak gereğini yapacak isimler onlar. 

Aynı zamanda gereğini yapması “gereken” “yetki sahibi” insanlar da onlar. 

Spora her zaman önem vermiş olan Galatasaray Lisesi’nin ağırlıklı temsil edildiği, kolej kültüründen gelen bu yönetim kuruluna, kadın basketbolun içinden gelen en yetkili isimlere rağmen Galatasaray Kadın Basketbol Takımının bir sponsoru yok. 

Basketbol Gençler Liginde Yer alan Genç Erkek Basketbol Takımının isim sponsoru var. 

Euroleague ve EuroCup şampiyonu Galatasaray Kadın Basketbol Takımının sponsoru yok. 


Haftalar önce Galatasaray Kadın Basketbol Takımı Euroleague Women B Grubunda lider konumdayken, kısıtlı kadro ve kilit pozisyonlar üzerindeki yıpranma baskısı nedeniyle gelecek performanslardan adeta “avans” kullanıldığının altını çizmiştim. 

O günden bugüne Steinberga, Williams ve Krajisnik sakatlıklar yaşadı. Pelin Bilgiç ve Merve Aydın üzerindeki yorgunluk etkilerinin giderek performansları etkilediği gözlendi. 

Krajisnik’in sakatlığının önemli olması durumunda, sarı kırmızılıların ilk beş maçını alt sıralardaki rakiplere karşı oynayarak 6. haftaya yenilgisiz ulaşan Nesibe Aydın karşısındaki 67-49 skorlu galibiyeti bir “Pyrrhus Zaferi” olabilir. 
 
Bilmeyenler için ifade etmek gerekirse, antik çağda yaşamış bir kral olan Pyrrhus tarihe, yıkıcı büyüklükte kayıplar pahasına zafer kazanan bir isim olarak geçmiş, deyim de oradan gelmiştir.  

Galatasaray 8 Aralık akşamı Euroleague Women da Fenerbahçe Safiport deplasmanına çıkacak. 

Kadrosunda biri devşirme statüsünde 8 yabancı oyuncu bulunan Fenerbahçe takımı ile Galatasaray arasındaki fark kadro, organizasyon, altyapı, sürdürülebilirlik ve hedefler anlamında giderek açılıyor. 

Nesibe Aydın maçında Galatasaray takımını ayakta tutan, üç yabancı oyun dışı kaldıktan sonra yenilgiyi kabul etmeyen isimlerin başında maçın skor lideri Melis Gülcan vardı.

İlginçtir. Belki de çok kişi bilmez

Melis Gülcan Fenerbahçe altyapısında yetişmiş bir isim. Sarı lacivertli forma ile minik takımdan gelişim takımına ve oradan A takıma kadar 10 yıldan uzun süre Fenerbahçe forması giymiş başarılı bir oyuncu. 

Aynı zamanda Melis Gülcan, formasını giydiği takımının sırtı duvara dayandığı anda çok farklı ve etkili refleksler gösterebilen özel bir karakter. 

Yalnız yenilgiyi değil kazanırken kötü oynamayı bile kabul etmeyen karaktere sahip bir oyuncu. 

Bu özelliği ile herkesin durduğu anlarda sorumluluk alıp 30+ sayı atarak U18 Milli Takımını küme düşmekten kurtardığı maçlar kariyerinin önemli kilometre taşları arasında.   
   
Fenerbahçe’de yetişen, ardından ABD’ye gitmek yerine Türkiye’de kalarak kariyerini
Bellona Kayseri - BOTAŞ gibi takımlarda sorumluluk alarak geliştiren bu başarılı ismin ve takım arkadaşlarının Galatasaray forması altında “ortaya koyduğu” mücadelenin Galatasaray Kadın Basketbol Takımına SPONSOR bulması gereken Galatasaray Yönetim Kuruluna ve Basketbol Şube İlgililerine örnek ve ilham olması gerektiği düşüncesindeyim.

Eğer Galatasaray Yöneticileri sporcuların ve staff’ın zor şartlar altında sahada ortaya koyduğu odaklanma ve mücadeleyi yönetsel planda tekrarlayabilirse bir sponsor bulma ve takıma desteği arttırma hedefini gerçekleştirmeleri zor olmayacaktır.   

twitter: @hayripekergin
Domain - Hosting - Cloud

Yorumlar Okunma: 6044