Böyle Kaybetme - Böyle Kaybet (Hayri Pekergin) - BasketFaul.com

Böyle Kaybetme - Böyle Kaybet (Hayri Pekergin)

12-12-21 22:32

İlginç gerçekleşmelerin olduğu bir haftayı geride bıraktık. 


Alınan sonuçlar, gelişen olaylar, ortaya konan performanslar anlamında hepsi ayrı birer yazı konusu olan bu gelişmeleri ana hatlarıyla ele alarak bilginize sunmak belki de en doğrusu.  

Hafta içindeki Euroleague Women Türk derbisinde Fenerbahçe Safiport Galatasaray’ı 107-62 gibi ezeli rekabetin tarihinde benzeri az görülmüş bir skorla yenerek B Grubundaki yükselişini sürdürdü.

Galatasaray’ın yabancı rotasyonunda eksiklerle çıktığı maç daha da büyük bir sayı farkı ile bitebilirdi. 

Pozisyonunda yalnız kalan Krajisnic giderek yıpranırken ilk aşamada pivot veya güçlü bir power forvet transfer etmek yerine tercihini Steinberga ve Melis Gülcan’ın bulunduğu pozisyonda oynayan Davis’ten yana kullanan Galatasaray’ın bu hamlesi yeni bir destek gelmezse oldukça riskli görünüyor.    

Galatasaray Kadın Basketbol Takımı’nın bir isim sponsoru olmamasını konu alan yazı ardından Galatasaray Kulübü yönetiminin kadın basketbol takımı için bir sponsor ile anlaşma yolunda olduğu bilgileri geldi. Umarım gerçekleşir. 

******

Aslında bu haftaki yazının tek konusu coach Ayhan Avcı’nın Bellona Kayseri Basketbol’dan Beşiktaş HDI Sigorta’ya transferi olacaktı. 

Deneyimli teknik adamın kariyerinde gerçekleşen başarılar, riskler ve bundan sonra ne yaparsa önündeki fırsatları değerlendirebileceği ele alınacaktı. 

Daha önceden haberi sızan bu transfer süreci, haberin ardından, Ayhan Avcı’nın Beşiktaş HDI Sigorta’ya transfer olmadan hemen önceki maçta Bellona Kayseri Basket’in başında Beşiktaş maçını yönetmesi, Beşiktaş HDI Sigorta’nın bu maçı kazanarak ligdeki ilk galibiyetini alması en hafif tabirle “talihsiz” bir zamanlama oldu. 

Bu gelişmelerden habersiz olması düşünülemeyecek Bellona Kayseri Basket kulübünün “geride kalan” yöneticileri bu konuda bir rahatsızlık hissetmeyerek böyle bir duruma imkan verdikten sonra söylenecek fazla söz de yok. 

Bununla birlikte Kayseri ekibi yönetiminin bu tip yanlışlıklar yaparak, zaten çeşitli nedenlerle destek almakta zorlandıkları Kayseri şehrine nasıl “güven” vereceği çok tartışmalı.    

İşin diğer bir ilginç yönü Ayhan Avcı’nın Kayseri takımının başındaki son maçında Kayseri’de Beşiktaş HDI Sigorta’ya kaybederken, Beşiktaş HDI Sigorta ile ilk maçında da Akatlar’da BOTAŞ’a 62-61 skorla yenilgi yaşamasıydı.   

Ayhan Avcı’nın da gayet iyi bildiği gibi bu meslekte bazen “kaybedersen de böyle kaybetme” denilen durumlar vardır. 

Kendisinin Beşiktaş HDI Sigorta’ya transfer süreci böyle bir şekilde başlamış olsa da ben her iki taraf için de yeni bir başlangıç olan bu birlikteliğin önündeki fırsatların büyük olduğunu düşünüyorum. 

  
Bu kritik maçta Tilbe Şenyürek yetiştiği kulüp olan BOTAŞ’a sahip çıkarcasına odaklı oynayıp 15 sayı, 7 ribaunt üretirken altyapıdan yükselen 19 yaşındaki forvet Pelin Gülçelik 8 sayılık katkısı ve maç boyu güvenilir savunmasıyla alınan galibiyette yabancı oyuncular Prezelj ve Davis kadar pay sahibi oldu. 

Pelin Gülçelik’in bu maçın özellikle ikinci yarısındaki sert ve stresli atmosferinde ortaya koyduğu özgüven, son hücumlarda aldığı sorumluluk bana göre attığı sayılar ve savunmadaki başarısından daha değerli.  

Bu sonuçla BOTAŞ 2. galibiyetini alırken Beşiktaş HDI Sigorta tek galibiyette kaldı. 

*****

Haftanın önemli gelişmelerinden biri Kızlar Basketbol Gençler Liginin 8 takımlı iki grup formatında başlamasıydı. 

Geçtiğimiz sezon kızlarda ilk kez oynanan Basketbol Gençler Liginde şampiyon BOTAŞ olmuştu. 
 
Bu sezon deplasmanlı olarak oynanan Kızlar BGL hiç beklenmeyen büyük bir sürpriz sonuçla başladı. 

Eleme turundan gelen ve 2019 yılında amatör bir kulüp olarak kurulan İstanbul Basketbol Feneri Galatasaray BGL takımını deplasmanda 66-55 mağlup ederek kısa kulüp tarihinin en büyük başarısına imza attı. 

Elbette basketbolda, hele yaş gruplarında takım takımı yener. 

İstanbul Basketbol Feneri BGL takımının ön eleme aşamasında bir turnuva görerek maçta Galatasaray’dan daha iyi basketbol oynaması kabul edilebilir bir gerekçe de olabilir.  

Bununla birlikte sonuçtan bağımsız düşünüldüğünde, tarihçesi iki yıl olan bir organizasyonun altyapı seviyesi olarak, bir Euroleague Kulübü olan Galatasaray’ı yakalayabilmesi sarı kırmızılılar için olduğu kadar ülkemizin kadın basketbolunu için de düşündürücü. 

İstanbul Basketbol Feneri kulübü, yetkilileri ve başta maçın oyuncusu, 25 sayı üreten guard Burcu Özbaltalı olmak üzere tüm oyuncular kutlanmalı.  

Diğer tarafta ise akıldan çıkarılmaması gereken şu; 

Bugün deplasmanlı üç kadın liginde oynayan oyuncuların yarısından fazlası Fenerbahçe, Galatasaray, BOTAŞ, Beşiktaş, İstanbul Üniversitesi, Çankaya Üniversitesi ve isimleri zaman içinde değişmiş olan Adana ve Mersin kulüpleri bünyesinden yetişmiş isimlerden oluşuyor. 

Bu kulüplerin her biri, artık okullarda kulüplerin tarama yapmasının “bilinen” bir takım zihniyet ve gerekçelerle neredeyse imkansız hale getirildiği günümüzde son kale konumunda.  

Umarım Galatasaray yönetimi kısa ve orta vadede alınacak “acil” aksiyonlarla kulübün kadın basketbol altyapısına şu anda çok gerekli olduğu görülen desteği verir. 

******

Herbalife Nutrition KBSL’de Mega Sürpriz olarak nitelendirilecek sonuç Bursa BŞB – Fenerbahçe Safiport maçından geldi. 

Bursa ekibi başa baş giden karşılaşmayı 84-80 kazanarak ilk KBSL sezonunda büyük bir başarıya imza attı. 

Bursa BŞB’de Claudia (Pop) Cuic çok yönlü hücum başarısıyla 25 sayı üretirken, guard Doyle ve power forvet Macaulay 18’er sayı ile galibiyete katkı yaptı. 

Önceki haftalarda bütün kariyeri TKBL’de geçmesine rağmen KBSL seviyesinde de etkili olduğunu belirttiğim Gizem Uca (8s) ve potansiyelinin “en” noktasına henüz ulaşmadığını işaret ettiğim Ferda Yıldız (9s) sonuca etki eden diğer isimlerdi.   

Bursa BŞB’nin Fenerbahçe Safiport galibiyetinin ilginç yönleri arasında Bursa ekibinin coachu Aydın Uğuz’un Fenerbahçe Kadın Basketbol Takımı ile kupa kaldırmış bir coach olması kadar Bursa ekibinde forma giyen Merve Arı ve Duygu Özen’in bu sezon Fenerbahçe Safiport Gelişim takımından Bursa’ya transfer olmasıydı.

Fenerbahçe Safiport bir anlamda Fenerbahçelilere karşı kaybetti.  

Fenerbahçe Safiport cephesinde ise bu maça yönelik planlama ve değerlendirme hataları kadar yalnızca 5 dakika süre verilen Zahui gibi tam kullanılamayan kaynaklar vardı. 

Muhtemelen coach Lapena Bursa BŞB maçını sakatlığı olan Olcay Çakır Turgut ve Manolya Kurtulmuş’un yanı sıra dinlendirmek istediği isimler olmaksızın kazanılabilecek bir maç olarak görmüştü. 

Kendisinden beklenen de Iagupova, McBride, Williams ve Zahui’nin yanı sıra Tuğçe Canıtez’in yer aldığı kadroyu galibiyete taşımasıydı. 

Sonuç böyle olmadı. 

Bununla birlikte Fenerbahçe Safiport’a bu maç ile ilgili benim söyleyebileceğim tek söz “kaybedeceksen böyle kaybet” olur. 

Elbette “aferin” deyip kutlanacak bir durum yok. Lapena’nın elindeki grupla bu maçı kazanması gerekirdi. 

Bununla birlikte seviyesi her sene giderek aşağı giden KBSL’de üst üste 40-50 galibiyet almak yerine genç isimlere yer vererek sonra telafi edilebilecek bir sonuçla karşılaşmak teraziye konulduğunda hangisinin ağır bastığı çok belli. 

Sarı lacivertliler bu maçın daha ilk çeyreğinde TKBL’de mücadele eden Gelişim takımı oyuncuları Ayşe Yılmaz, İdil Saçalır ve Banu Şimşek’i aynı anda sahaya sürmekten çekinmedi. 

Şunu da belirteyim, bu genç yetenekler bir gün önce oynadıkları TKBL maçının yorgunluğu olmasa çok daha etkili olabilirdi. 

Sonuç kazanan Bursa BŞB için çok büyük ekstra olurken Fenerbahçe Safiport cephesinde gençlere verilen süreler ile basketbolda “kaybederken bile kazan” mottosu hayata geçmiş oldu.      
 
twitter: @hayripekergin
Domain - Hosting - Cloud

Yorumlar Okunma: 4994