Andaç Yapıcıer: Adım adım ileri (Ece Ergez) - BasketFaul.com

Andaç Yapıcıer: Adım adım ileri (Ece Ergez)

17-12-21 12:06

Misli.com TBL'deki hem kadro hem de sahada koydukları oyunla en iyi bir kaç kadrodan biri de Sigortam.net. Özgür Şahin'in sakatlığını atlatarak takıma katılması ve Merthan Mutlu takviyesiyle kısa rotasyonunu daha da güçlendirdi. İyi bir uzun rotasyonu yanına güçlü bir kısa rotasyonu da eklenince Sigortam.net oyun kalitesini şüphesiz arttıracaktır. 8 galibiyet ligde 3. sırada yer alan Sigortam.net'in başantrenörü Andaç Yapıcıer bir röportaj gerçekletirdik. Yapıcer, organizasyonlarıyla, takımın durumu ve hedefleri hakkında önemli açıklamalarda bulundu. 

- Sezon başı planlarımızın önemli bir bölümünü oluşturan Semih Say ve Özgür Şahin sakatlıkları sebebiyle kadromuzdan eksildi. Bu olumsuzluklara rağmen oyuncularımız ile gerçekten çok iyi bir sinerji yakaladık. Sabırlı ve anlayışlı bir yönetime sahip olmamızın avantajı ile bu süreci minimum baskı ve yıpranma ile yönetmeye çalıştık. Bu pozitif durum oyunumuza da yansıdı ve sportif başarı olarak en az hasarla bugüne geldiğimizi söyleyebilirim.

- Yaşanılan şanssızlıklar neticesinde oyuncularıma çok ciddi bir yük binmiş oldu. Biz çok versatil bir kadroya sahibiz. Uzun yabancımız Rakeem 3 ve 4 numarayı oynayabiliyor. Oyun kurucu oynayabilen de 4 isme sahibiz. Garrett ve Cevher gibi süper ligler seviyesinde oyunu bilen isimlerin katkıları da bu dönemde çok sağlam durmamızı sağladı. Tabii buradaki esas durum takım olarak sorumlulukları paylaşmak ve el birliği ile zorluklara karşı mücadele etmekti.  

- Oynadığımız oyunu en basite indirgeyecek, oyuncuların en iyi özelliklerini ortaya çıkarabilecek, sahaya iyi yerleşim sağlayacak oyuncu grubu üzerinden marketi yönettik. Yabancı oyuncu seçiminde acele etmeden çok titiz davranmaya çalıştık. Ağustos ortasından sonra iki yabancı oyuncumuz takıma dahil oldular. İkisinin de doğru isimler olduğuna inanıyoruz. Türk oyuncularda da hedefi olan, gelişmeye açık isimler üzerinde tercihimizi kullandık.

- Kulübümüz uzun vadeli bakan bir anlayışa sahip. Oyuncularımızın çoğunun uzun vadeli kontratı var, buna yabancı oyuncular da dahil. Uzun vadeli planlamalar Türkiye'de çok gördüğümüz bir durum değil. Burada pozitif bir örnek oluşturulmaya çalışılması takdiri hakediyor.

- Geçen sene oluşturduğumuz kurgunun ana parçaları ile bu sene de devam ettik. Başkanımız Mustafa Bey’in uzun vadeli, üretken, geliştirici ve yetiştirici bakış açısının temelini oluşturmak anlamında bu yıl üzerine koyarak ilerleme gayretindeyiz. Önümüzdeki yıllarda ekonomik tablonun daha iyiye gitmeyeceği aşikar. Bu da Türk oyuncu üretmenin, geliştirmenin inanılmaz derecede önemli olacağı gösteriyor. Bu anlamda yetiştirici ve geliştirici bir kulüp olma konusunda büyük gayret gösteriyoruz.

- Bu sene bir BSL salonu olan Cebeci Spor Kompleksi’ne geçtik. Yönetimimiz her konuda bizleri inanılmaz derecede destekliyor. Bütçemizi mantıklı ve rasyonel bir şekilde yöneterek kurabileceğimiz en iyi kadroyu oluşturduğumuzu söyleyebilirim. Teknik olarak ise üst seviye bir basketbol oynamayı hedefliyoruz. Bugüne kadar kat ettiğimiz mesafeden memnunum. Önemli olan kısım gelişimimizi devam ettirmek ve bir arada kalabilmek. Bunları başarırsak pozitif sonuçlar beraberinde gelecektir.

- Tüm staffın sinerjisi, isteği, hırsı ve enerjisi oyunculara yansıyor. İnandığım bir basketbol felsefesi ve bunun üzerine inşa ettiğimiz bir plan var. Rakip analizi kısmındaki çalışmalarımızın ve analizlerimizin karşılığını almak için çok mesai harcıyoruz. Teknik ekibimin yetenekleri ve çalışkanlığı uzun yıllar beraber çalışmamızın avantajı ile sonuçlara net bir şekilde yansıyor. Yıllardır bu işe kendini adamış bir ekiple çalışıyorum, çok memnunum, çok şanslıyım. Teknik kısma gelecek olursak bazı tercihler yapıyoruz. En önemlisi ise önce sizin buna inanmanız sonrasında da takıma inandırmanız.

- Sezon başında kurduğunuz hayaller, sezon içi zorluklar karşısında revizeler gerektirebiliyor. Bu noktada daha fazla stabil kalan veya gerekli değişiklikleri yapan takımların sonunda başarılı olduğunu görüyoruz. Burada önemli olan Mart-Nisan aylarına en iyi oyununuz ve kadronuzla gelebilmeniz oluyor. Bugünden orayı öngörmek ve orayı konuşmak benim açımdan çok gerçekçi değil. Biz maç-maç düşünüyoruz ve kendimizin en iyi haline ulaşmaya odaklanmış durumdayız. Sakatlıkların yaşandığı dönemler olur, kaybedilen dönemler olur. Burada kendi doğrularınızdan ödün vermeden gelişmek çok önemli. Bizim orada ki anahtarımız oyunumuzu, beraberliğimizi geliştirmek. İyi oyuncularla, doğru bir yönetimle, finansal problem yaşanmayan bir ortamda bunun başarılması gerekiyor. Bizim görevimiz de bunu sağlamak. Bu anlamda ben durumumuzla ilgili olarak açıkçası şu anda bir başarı veya bir başarısızlık diye bir değerlendirme yapmak yerine gelişim olup olmadığı kısmından bakmayı doğru buluyorum. Ve bu anlamda her hafta daha iyi oynadığımızı düşünüyorum.   

- Sezon başı uzun rotasyonunda domine bir takım kurma kararı verdik.  4 ve 5 numaralarda kendi sistemimize ve felsefemize uygun bir takımla yer almayı hedefledik. Çok doğru isimlerle zengin bir kadro yarattığımızı düşünüyorum. Cevher’in varlığı bizim için çok önemli. Oyun bilgisi, karakteri, mütevaziliği ve iş ahlakı bizim için çok kıymetli. Beraberinde de Cenk ve Ramazan da bu ligin en iyi uzunlarından. İkisine de sahip olmak bizim açımızdan çok kıymetli. Her ikisi de süper lig seviyesinde oynayabilecek isimler. Genel anlamda birbiriyle çok iyi anlaşan, çok iyi oynayabilen bir oyuncu grubuna sahibim. 

-  Garrett, Fransa Süper Ligi’nde 6 sezon oynamış bir oyuncu. Üst seviye basketbolunda önemli roller almış, oyunu bilen, çok iyi bir şutu olan ve iş ahlakı çok çok üst seviyede olan bir isim. Onun da buraya gelmesi, uzun yıllar sonra bir alt ligde oynaması, bize olan inancını ve kulüp organizasyonuna  duyduğu güveni gösteriyor. Onunla da çok iyi ilişkiye sahibim. Kendisi çok çalışan, çok disiplinli bir oyuncu. Kadromuzun genişlemesi ile daha da iyi olacağına inanıyorum.

- Burada öne çıkan isimler var ama birde arka planda ismi daha az geçen oyuncular oluyor. Mesela Serhat bu dönemde bizim için inanılmaz büyük bir yükü aldı omuzuna. 1 numaradan 3 numaraya kadar her şeyi oynadı. Yeri geldi yabancıları durdurdu. Öbür tarafta Umar Atın ona olan inancımızı boşa çıkarmadı. Kendisi gelişimine devam ederek süper lig seviyesinde yer alabilecek bir isim. Özgür’de aramıza döndüğünde isminden söz ettirecek. Semih Say’da inanılmaz bir yaz dönemi geçirmişti. Her gün çift antrenman yapmıştı. Ancak inanıyorum sakatlığı sonrasında kaldığı yerden devam edeceğine. Berkay Bayar, Alp, Tarık, Furkan ve Emre bunların hepsi hedefi olan oyuncular. Bizim kadromuzda tuttuğumuz herhangi bir isim yok. Hepsi amacı ve hedefi olan oyuncular. Türkiye'de şu anda bireysel antrenman konusunun en önemli isimlerinden biri olan Hakan Demirel’le çalışıyoruz. Oyuncularımızın basketbol ve mental gelişimine büyük katkı sağlıyor.

- Yabancı oyuncuların dominasyonu ile kazanılan dönemler olsa da TBL’de her zaman sezon sonundaki kararı veren Türk oyuncular olmuştur. Diğer tarafta ise son 5 yıldan bugüne geldiğimizde oynanan basketbol seviyesi inanılmaz derecede yükseldi. Bu Türk oyuncuların aldığı rollerle,  koçların ve hakemlerin gelişimiyle de ilgili bir durum. Tv yayını ve kaliteli organizasyonlar TBL’yi iyi seviyeye taşındı ki bu anlamda bence TBL ile BSL’deki makas daraldı. Günümüz ekonomik tablosu Türk oyuncular için büyük bir fırsat. Onların da bunun farkında olması gerekiyor. Bizlerin de oyunumuzu yabancı odağında değil takım odağında yönetmemiz gerekiyor ki Türk basketbolu ilerlesin. TBL’de gösterdiği başarılı performansıyla şu an BSL'de oynayan birçok Türk oyuncu var. Bunların sayısını arttırmamız gerekiyor.

 

-  Aslında ilk yılın hedefine biz ulaşılamadı olarak görmüyoruz. Çünkü kulübün ilk yılındaki en önemli amacı organizasyonu sağlam bir temel üzerine oturtmaktı. Bu yolda sizi Süper Lig'e götürecek fırsatlar elinize geliyor. Mesela biz geçen sene Federasyon Kupası’nı kazanıp, sonrasında 4’te 4 ile başlamıştık. Belki başka bir organizasyon olsa yapılacak olan transferler ile farklı bir yol izleyebilirdi. Yönetimimiz kontrollü ve uzun vadeli bir tutum sergiledi. Bu sezona gelince yıl sonunda BSL’ye yükselen takımlardan biri olmayı tabii ki de isteriz. Bizim asıl konsantre olduğumuz konu ise kulübün ikinci yılındaki kurduğu kadronun en iyi seviyesine ulaşması ve her maçı final niteliğinde oynamak. Bunun oluşturduğu baskı ile gergin ve agresif bir ortam yerine. Gelişmeye odaklı pozitif bir yapı sağlamak istiyoruz. Sigortam net bir gün BSL’de olacak. Önemli olan BSL’de kendi oyuncularınız ile felsefenizi kalıcı bir zemine oturtmak. Genç ve potansiyel isimlerle bu yapıyı desteklemek.

Yorumlar Okunma: 2974