2021 BÖYLE GEÇTİ (Hayri Pekergin) - BasketFaul.com

2021 BÖYLE GEÇTİ (Hayri Pekergin)

26-12-21 15:26

Ülke olarak tarihte az görülmüş zor zamanlardan geçtiğimiz bir yıl oldu 2021.


Olanı biteni burada tekrar anlatmaya gerek yok. Okurlar hayatın her katmanında toplumu ilgilendiren konuları, nelerin olduğunu ya da olmadığını yaşayarak tecrübe etti, ediyor.

Basketbolun kadınlar bölümünde 2021 yılına baktığımız zaman Herbalife Nutrition KBSL’de kalite anlamında irtifa kaybının devam ettiği, bu konuda bir geri dönüş sinyalinin de alınmadığı bir sezon geride kaldı.

Öznur Kablo’nun sponsor olduğu Fenerbahçe lig maratonunu 26-0 bitirdikten sonra kolaylıkla yükseldiği finalde Nesibe Aydın karşısında çok zorlanarak (3-2) finale yükselen Galatasaray önünde 3-0 seri ile şampiyonluğa ulaştı. 

Ligden düşen takımlar Samsun Canik Belediye ve Büyükşehir Belediye Adana Basket oldu. 

Safiport’un sponsorluğunda 2021-2022 sezonunda yola devam eden Fenerbahçe, yılın son lig maçını oynayacağı Nesibe Aydın deplasmanı öncesinde ligdeki liderliğini sürdürüyor. 

Geçen 2020-2021 sezonunun çıkış yapan ve potansiyelinin üzerine çıkma başarısı gösteren kulübü Nesibe Aydın olmuştu. Ankara ekibi bu sezon da ligde potansiyelinin üst bandında performanslar sergileyerek yukarı sıralarda olmaya devam ediyor.  

2020-2021 sezonunda Türkiye Kadınlar Basketbol Liginde Bursa Büyükşehir Belediye lig maratonunu ilk sırada bitirerek KBSL’ye yükselen ilk takım olurken play-off sürecinde Emlak Konut önünde 3-0 kazanan Antalya 07 Basket lige yükselen ikinci takım olma sevincini yaşadı.  

Kadın basketbolunun iki numaralı liginde yılın son haftası itibarıyla sıralamaya baktığımızda, bu sezon geçmiş yıllara oranla çok daha derin ve etkili bir kadro oluşturan Emlak Konut’un 14-0 performans ile işi şansa bırakmaya niyetli olmadığı görüyoruz. 

TKBL’nin sezon başında oynanan Federasyon Kupası ise büyük bir sürpriz gerçekleştirip Emlak Konut önünde iki kez kazanarak kupayı kaldıran Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin oldu. 

Kupa’da diğer yarı finalistler BOTAŞ Gelişim ve Fenerbahçe Gelişim olması dikkat çekiciydi.

Bu takımlardan BOTAŞ Gelişim’in yaş ortalaması oldukça genç bir kadro ile TKBL’de yılı ikinci sırada bitiriyor olmasının çok önemli olduğu düşüncesindeyim. 

Aynı şekilde Fenerbahçe Gelişim Takımı da son iki sezondur hem Fenerbahçe organizasyonuna hem de Türkiye liglerine değer üreten verimli yapısı ile dikkat çekiyor.  

BOTAŞ Süper Lig seviyesinde önceki sezon yaptığı yanlış yatırımların ve teknik plandaki strateji hatalarının ceremesinin hala çekiyor olsa da gerek giderek bir marka haline gelen BOTAŞ Gelişim gerek geçen yıl ilk kez düzenlenen Kızlar BGL’de elde edilen şampiyonluk ile genç oyunculara değer katarak ülke basketboluna büyük hizmetlerde bulunuyor.    

İlk kez düzenlenen BGL Kızlar Liginde finalist ise ligin ikinci ve üçüncü grup maçlarında yaptığı çıkışı play-off boyunca sürdüren Çankaya Üniversitesi BGL Takımı oldu.  

Kadın basketbolunun üç numaralı ligini oluşturan Kadınlar Bölgesel Basketbol Liginde 2020-21 sezonu Şampiyonu Tarsus Belediye olurken TKBL’ye yükselen diğer takım Rize Belediye oldu. 

2020-21 Sezonunda Euroleague Women hedefine bir kez daha yaklaşan Fenerbahçe Öznur Kablo yarı finalde karşılaştığı UMMC Ekaterinburg önünde 88-84 kaybederek ümitlerini 2022’ye erteledi.

UMMC Ekaterinburg finalde Avenida önünde çok zorlanmadan 78-68 kazanarak bir kez daha şampiyonluk kazandı.  

Euroleague Women’da İspanyol ve Fransız takımlarının yatırımlarında son yıllarda gözlenen geri çekilme ve üst düzey ABD’li oyuncuların giderek kış aylarını dinlenerek geçirme eğilimde olması nedeniyle seviyenin geçmişe göre gerilediğini gözlemliyoruz. 

Bu durum şüphesiz Euroleague Women hedefi için çok üzün süreden bu yana mücadele eden Fenerbahçe için avantaj demek. 

Sarı lacivertliler, teknik patron olarak sezon 3. yılındaki Lapena ile bu sezon bir kez daha Euroleague Şampiyonluğu hedefi için ELW Final Four’a adını yazdıracak görünüyor. 

Fransız ve İspanyol takımlarının yatırımları azalttığı, dominant ABD’li oyuncu sayısının düştüğü bu dönemde, yerli rotasyonun ELW seviyesinde “iş yapabilen” isimleri Tuğçe Canıtez ve Olcay Çakır Turgut’un giderek yaşlandığı dikkate alınırsa, Fenerbahçe Safiport’un bu sezon ELW’de hedefe ulaşmasının tam zamanı olduğu görülüyor. 

EuroCup Women’da ise takımlarımız pandemi döneminin çok düşen seviyeye rağmen çeyrek final ötesinde bir başarı sağlayamadı. 

Son 16 turunda Kayseri Basket’i eleyen Birevim Elazığ İl Özel İdare çeyrek finalde maçın Kayseri’de oynanma avantajına rağmen Macar Szekszard önünde 77-67 yenilerek kupaya veda etti. 

Avrupanın iki numaralı kupasında şampiyon finalde Reyer Venezia’yı çok çekişmeli bir maç ardından yenen Valencia Basket oldu.  
    
Geçtiğimiz sezon A Kadın Milli Takımı son 15 yılın en kötü derecesini alarak 2021 Avrupa Şampiyonasını galibiyet alamadan tamamladı. 

Bu gelinen noktada daha endişe verici olan ise TBF’nin uzun süreden bu yana devam eden bu geri gidişin milli takımlar boyutundaki sorumlularını hala reçete olarak görerek işin başında tutması oldu.   

Demirel Federasyonu 2011-2014 arasında gelen başarıların konjonktürel olduğunu görememiş, altyapılarda daha o zamanlarda işaretleri alınan çöküşü engelleyecek projeleri hayata geçirmemiş, altyapı planlaması olmayan kulüplerin liglere girmesini kolaylaştırırken bunlara altyapı ile ilgili destekleyici ortam sağlamamıştı. 

Erdenay Federasyonu dönemi ise devir alınan hataların yarattığı ateşin üzerine adeta benzin döküldüğü, kadın milli takımların kontrolünün menajerlere teslim edildiği bir dönem olarak tarihe geçti. 

Yine de önceki iki federasyona ve yapılan icraatlara bakıldığı zaman hiçbir federasyonun Türkoğlu – Onan federasyonu kadar kadın basketboluna zarar vermediğini görüyoruz. 

2021-2022 Sezonu kadın basketbol altyapısında da Avrupa ile yaşanan ayrışmanın çok ileri boyuta ulaştığı bir dönem olarak tarihe geçti. 

Avrupa’nın kadın basketbolunda bizden daha ileri durumdaki ülkeleri U12-U18 arası kategori etkinliklerine ellerine geçen her fırsatı kullanarak aralıklarla da olsa devam ederken ülkemizde TBF U14 ve U16 kategorilerinde hiçbir ulusal etkinlik yapmadı. 

Bunun sonucunda tarihte ilk kez yüz kızartıcı bir gelişme olarak U16 Kız Milli Takımı TBF tarafından 2021 yılında FIBA’nın düzenlediği uluslararası turnuvalara götürülmedi. 

Gelinen nokta olarak baktığımızda, U20 ve U16 Kız Milli Takımlarımızın Avrupa’da B liginde olduğunu, Avrupa’da A klasmanında kalan tek takım olan U18 milli takımının da gelecek senenin planlaması bazında yukarıda belirttiğim şekilde U16 sürecini dış temas ve ulusal turnuva olmadan boş bir yıl olarak geçirdiğini görüyoruz. 

U18 ve U20 Kız Milli Takımları yaptıkları kısa kamp dönemleri ardından FIBA’nın 6-7 ayrı ülkede ayrı ayrı düzenlediği “Satellite Turnuvalarında” yer aldı. Zorluk seviyesi fazla olmayan bu turnuvalarda her iki milli takım da katıldığı gruplarda 4. sırayı elde etti.    

2022 Yılının sizlere ve ülkemize iyilik sağlık, mutluluk ve başarı getirmesini dilerim. 

twitter: @hayripekergin
Domain - Hosting - Cloud

Yorumlar Okunma: 4291