Öne Çıkanlar (Hayri Pekergin) - BasketFaul.com

Öne Çıkanlar (Hayri Pekergin)

09-01-22 21:36

Okumakta olduğunuz 795. yazımın yayınlandığı bu hafta küresel salgının “omicron” varyantı ile gelen dördüncü tepe formasyonu ile birlikte, tüm dünya liglerinde olduğu gibi Türkiye basketbol liglerinde olumsuz etkiler artmaya başladı. 


Geldiğimiz noktada çoğu ligin akışının bozulduğunu, ertelenen maçlar nedeni ile puan durumlarının aydınlatıcı olmaktan uzaklaştığını görüyoruz. 

Bu durumdan şu anda en az etkilenen lig tatil dönemi nedeni ile Aralık ayının ikinci yarısında maçlara ara verilen Euroleague Women olarak görünüyor. 

Hafta içinde maçların başlaması ile buradaki etkileri de görmeye başlayacağız. Bugün itibarıyla sıradaki 11. hafta maçlarının yarısı ertelendini biliyoruz.     

Böyle bir ortamda, yeni yıl ile birlikte yazıların içeriği ve formatında ne gibi yenilikler yapılabileceğini düşünürken antrenörlük ve yorumculuk dönemlerimi kapsayan son 35 yıllık zaman diliminde kadın basketbolunda meydana gelen değişimleri düşündüm. 

Ayrı bir yazı dizisi hatta akademik çalışma olabilecek kadar geniş bu konunun detaylarına girmeden ana hatları ile baktığınızda iki temel eğilim dikkat çekiyor.  

Bunlardan ilki ulusal ölçekte kadın basketbolunun bir numaralı ligi olan KBSL’de hem kulüplerin yapısı hem de basketbol seviyesi olarak nitelik ve nicelik anlamında genele yayılan geriye gidiş. Bu geriye gidiş son yıllarda giderek hız kazanıyor. 

35 Yıllık bir perspektiften baktığınızda aşağı yönlü gidişe direnen yapıların başında yıllardır ulaşmak için yatırım yaptığı Euroleague Women şampiyonluk hedefinin peşindeki Fenerbahçe’nin geldiğini görüyoruz.  

İkinci mega trend ise kadın basketbol yetenek havuzunda elit seviyeden, oyuncuların geleceğe yönelik ilk sinyalleri ürettiği küçükler kategorisine kadar gözlenen daralma.

Bu daralmadan istisnası olmadan tüm kulüpler ve doğal olarak milli takımlar olumsuz etkileniyor. 

Hemen hemen son 30 yılda tüm yaş grubu şampiyonalarını yerinde izleyen bir gözlemci olarak işaretlerini 2010’ların başlarında aldığım yetenek havuzundaki nitelik ve niceliksel gerilemeye karşı yüksek sesli ilk uyarıları 2012-2013 sezonu içinde yazdığım yazılarla gündeme getirmiştim.  

Çoğunuzun doğru tahmin ettiği gibi kadın basketbolcu yetenek havuzundaki daralma KBSL’yi aşağıya çeken faktörlerden biri. 

Bununla birlikte başka nedenler de var.  

Son 15 yılda “kadın basketbol ekonomisinin” kaldırabileceğinden çok takımı KBSL’de bulundurmak, bunu yaparken altyapı faaliyetlerine teşvik ve destek sağlamamak gibi yönetimsel hatalar olumsuzlukları arttıran uygulamalar oldu. 

******

Ligler ve Avrupa Kupaları itibarıyla geçen yıldan devir aldığımız fotoğrafta öne çıkanlara baktığımızda, Fenerbahçe Safiport’un her iki kulvarda güçlü pozisyonunu görüyoruz. 

Euroleague Women’da hafta içinde Sopron ile karşılaşacak sarı lacivertliler B Grubunda ilk sırada. 

Bu sezon forvet Sabally’nin kendi yetenek paletinin dışına çıkmayan “görece” akılcı oyunu, dış oyuncu savunmasında azalan hataları, pivot Williams’ın pota altında güçlü savunmasına hücumda üretkenlik eklemesi, Iagupova ve McBride’ın skor gücü ile sarı lacivertliler play-off için avantajlı bir eşleşme elde edecek ve adını Final Four’a yazdıracak görünüyor. 

Fenerbahçe Safiport’un pota altı rotasyonunun Final Four ve finalde muhtemel rakip Ekaterinburg için yeterli olup olmadığı, Iagupova’nın performansına yüksek bağımlılığın ne ölçüde risk yarattığı, bu riskin lapena tarafından nasıl yönetildiği ve yönetileceği daha sonra gündeme gelecek bir analiz konusu. 

Fenerbahçe Safiport Herbalife Nutrition KBSL’de Bursa BŞB önünde aldığı tek yenilgi ile en yakın rakibinin 2 puan önünde lider konumda bulunuyor. 

Herbalife Nutrition KBSL’de geçen yılki başarısını bu sezon da devam ettirerek potansiyelini maksimuma yakın ölçüde sahaya yansıtan Nesibe Aydın ve dar rotasyonundan optimum fayda sağlayan OGM Orman Spor iyi sınav verdikleri bir yılı geride bıraktı. 

Her iki takım da Çukurova Basket ile birlikte EuroCup Women son 16 turuna yükselerek Avrupa hedefleri doğrultusunda ilerlemeye devam ediyor. 

Çukurova Basket Yenişehir Belediye kadrosunda yer alan bir devşirme, 6 yabancı oyuncu ile Fenerbahçe Safiport ile birlikte Türkiye’nin en güçlü kadrosuna sahip. 

Mersin ekibi 2021’in son aylarında yaşadığı iniş çıkışlar sonucu KBSL ve EuroCup Women’da akıllara gelmeyecek yenilgiler alsa da 29 farkla gelen “Lointek Gernika” EuroCup Women galibiyeti ile yeni bir ivme kazanmış olabilir. 

İspanyol rakip önünde ilk maçtaki 24 sayılık yenilgiyi “temizleyerek” tur atlamak, Edip Burhan Spor Salonuna tarihi kalabalık atmosferlerinden birini yaşatmak basketbolumuzun bugünkü halinde önemli gerçekleşmeler. 

Herbalife Nutrition KBSL’de 2021’i olumlu kapatan takımlardan biri de ligin yeni ekibi Bursa BŞB oldu. 

Ertelenen Galatasaray ve ÇBK Yenişehir Belediyesi maçlarına rağmen sıralamada 5. konumda yer alan Bursa ekibi 11 haftada 8 galibiyet ile ligdeki ilk yılına oldukça tatminkâr bir giriş yaptı.      

******

Türkiye’nin kadın basketbolundaki iki numaralı ligi TKBL’ye baktığımız zaman kalitenin geçmişe göre aşağıya gitmesine rağmen çekişme ve mücadelenin arttığını görüyoruz. 

Böyle bir yapı içinde son 2-3 sezondur istikrarlı yatırımlarla dikkat çeken Emlak Konut’un yenilgisiz liderliği sürpriz değil. 

TKBL’de sergilenen basketbolun mücadeleyi ön plana çıkarması, tecrübeli isimlerle başa baş maçlar oynayan genç oyuncular için oldukça önemli fırsatlar barındırıyor. 

Bu kompozisyonda kadrosunda gelecekte KBSL seviyesinde izleyeceğimiz pek çok genç oyuncuya sahip BOTAŞ Gelişim takımının TKBL’de Emlak Konut ardından 2. sırada yer alması, bu fırsatlar değerlendirildiğinde işlerin nasıl olumlu şekilde ilerlediğine güzel bir örnek oluşturuyor. 

TKBL’de kadrosuna  İrem Tulgar’ı eklerken, momentum kazanan Fahriye Bayraktar ile iki oyunculuk bir kazanım elde eden Mersin BŞB, Federasyon Kupası ile başladığı sezonda zirve takibini 3. sırada sürdürüyor. 

TKBL’de geçen sezonlardan daha dar rotasyona rağmen olumlu sonuçlar alırken, Ceren Ciğerci gibi bugüne kadar çok ihmal edilen bir potansiyele ritim kazanma şansı veren Ferhatoğlu Edremit Belediyesi Güre Spor 4. sırada ve isminden söz edilmeyi hak ediyor. 

TKBL’ye bu sezon yükselen Rize Belediye Spor tempolu ve mücadeleci oyun anlayışı ile 5. sırada yer alıyor. 

Rize takımında, kariyerinin önemli birkaç yılını kaybetmesine rağmen yeniden ivme yakalayarak çizgisini yukarı taşıyan oyun kurucu Arzu Özdemir ve yer aldığı bütün takımlara çok olumlu katkılar getiren shooting guard Deniz Üstün büyük katkı yapan oyuncular. 

Bu isimlere çizgisini giderek yukarı taşıyan Şule Aktaş ve Eydina Topçu eklenince Rize takımı, play-off için umut veren bir yapıda yola devam ediyor. 

TKBL’deki çoğu maçında A takım kadrosunda yer alan Ayşe Yılmaz ve Banu Şimşek gibi önemli isimlerinden yararlanamayan Fenerbahçe Gelişim’in 17-18 yaşındaki isimlerle play-off sınırında yer almasını önemli olarak görüyorum. 

Selin Rachel Gül, İdil Saçalır, Doğa Adıcan ve diğer genç isimler sarı lacivertli takımı play-off hedefine yakın tutarken önemli deneyimler kazanıyor.   

TKBL’de lige katılımı maçların başlamasına günler kala kesinleşen Turgutlu Belediyesi’nin ligdeki kalıcılığını adeta garantilemesi ve orta sıralarda bir yer edinmesini de aynı şekilde önemli olarak değerlendiriyorum. 

Belki çok fazla kişi bilmez. Ben buradan hatırlatmış olayım.  

Turgutlu, Olcay Çakır, Nihan Dabakoğlu, Manolya Kurtulmuş, Yağmur Öztürk ve şu anda bölgesel liglerde oynayan pek çok iyi oyuncunun yetiştiği, ülke basketboluna geçmişte önemli katkılar yapmış bir ilçedir. 

Turgutlu Belediye Spor’un bu misyonu devam ettirdiğini görmek basketbolumuz adına oldukça sevindirici. 

*******

Kadınlar Bölgesel Basketbol Liginde maçlar devam ediyor. Beş grup formatında organize edilen ligin bugüne kadar icra edilen bölümünde, A grubunda Elazığ Basketbol ve Giresun Belediye, B Grubunda Kastamonu istiklal Yolu ve Yeni Sincan, C Grubunda İzmir Büyükşehir Belediye, D Grubunda Bandırma Basket, Burhaniye Belediye ve Kalamış Khalkedon, E Grubunda Emlak Konut Gelişim ve Çerkezköy Belediye ilk sıralarda yer alıyor.

Ben bu takımlar arasında yer almasa da gelecekte adından çok söz edeceğimiz genç oyunculara sahip B Grubundan Düzce Atletik ve A Grubundan Atlas Tiger ekiplerinin de sergilediği basketbolun yakından izlenmesi gerektiğini düşünüyorum.   

Kızlar BGL cephesinde ilk 3 hafta geride kalırken Çankaya Üniversitesi, Emlak Konut, BOTAŞ ve Fenerbahçe yenilgisizolarak yola devam ediyor. 

2021-22 Sezonu şampiyonu olacak takım da muhtemelen bu dört ekipten biri olacak.  

Bu yaş grubunda U14 ve U16 Türkiye Şampiyonalarının yapılmamış olması bu ligi daha anlamlı hale getiriyor. 

Kızlar BGL Liginde yukarıdaki dört takımda yer alan oyuncular dışında Final Four hedefine şu anda uzak görünen bazı takımlarda gelecek için izlenmesi gereken çok sayıda isim var. 

Düzce Atletik takımında bu sezon iki kez quadruple double yapan combo guard Melike Nur Gürbüz, pandemi döneminde çok yönlülüğünü inanılmaz ölçüde geliştiren, doğal silahı olan 3 sayılık şutlarda ritim bulduğu günlerde 40 sayılara kolaylıkla yaklaşan guard Senanur Demir ve oyunun her iki yönünü de aynı başarıda oynayan guard Rumeysa Gülbahar, Çukurova Basket Yenişehir Belediye takımında bu sezon oyununu çok olgunlaştıran oyun kurucu Asya Ülker, doğal skor yeteneğine bu sezon savunma başarısı da ekleyen Eslem Güler ve Esra Güvenç, İstanbul Basketbol Fenerinde Burcu Özbaltalı ve Defne Pekinbaş, İstanbul Üniversitesinde guardlar Bilge Kılıç, İlayda Kılıç ve kontenjan oyuncusu forvet Öykü Öktan, Galatasaray’da kontenjan oyuncusu forvet Arifecan Vardar ve forvet Ece Yavaş, Beşiktaş’ta kontenjan oyuncusu Ceyda Bekar, shooting guard Ceren Civan ve forvet Miray Yılmaz, Kayseri Basketbol’da guardlar Feray Dalkılıç, Kiraz Keleş ve forvet İlayda Derman, Hatay Spor’da pivot İdal Yavuz, oyun kurucu Gamze Güzel ve atletik özellikleri ile 15 yaşındaki Hatice Bilir, Nesibe Aydın’da Rojin Yolcu ve oyun kurucu Cansu Güzel bu isimlerden bazıları.   

twitter: @hayripekergin
Domain - Hosting - Cloud

Yorumlar Okunma: 4501