Dikkat! Mayınlı bölge (Gencer Baytimur) - BasketFaul.com

Dikkat! Mayınlı bölge (Gencer Baytimur)

11-01-22 15:13
VİDEOLAR AŞAĞIDA
Basketbol sahalara yapıştırılan reklam y ada logo sticker’ları kullanılmaya başladığından bu yana kaç oyuncu ciddi ya da hafif sakatlandı bilmiyorum ama her maç o mayınlı bölgelerde kayan oyuncuları yüreğim ağzımda seyrediyorum.

Sahalara yapıştırılan bu sticker konusunun ne oyuncular ne kulüpler ne de federasyon tarafından yeteri kadar ciddiye alındığını düşünmüyorum. Ancak tipik Türk işi olmadan yani büyük bir trafik kazası olmadan kavşak yapılmadığı gibi, o büyük kazayı beklemeden önlem alalım lütfen.

Düşünsenize; sporcu olarak tek sermayeniz bedeniniz ve sahada fiziksel, bedensel, ruhsal olarak hazırsınız ve yapacağınızın en iyisini yapmaya çalışıyorsunuz. Çünkü bir sonraki sezon daha değerli bir oyuncu olmak için performans ortaya koyuyorsunuz ve sahada stance yaparken mayına basıp sakatlanıyorsunuz. Bunun hesabını kimden soracaksınız? Her maç izliyoruz... Oyuncu mayınlı bölgede kayıyor ve çoğu zaman kalkıp devam ediyor ama bir dahaki sefere onun ya da başka bir sporcu arkadaşının ciddi bir şekilde sakatlanmayacağının garantisi var mı?

Aslında böyle doğrudan sporcuyu ve sporcu sağlığını ilgilendiren bir konuda (hala aktif mi bilmiyorum ama) “Oyuncular Birliği”nin de konuya ilgi göstermesi gerekir diye düşünüyorum.

Kulüpler olarak her takımın hedefleri, öncelikleri farklı. Ama her takım sonuçta sezon içerisinde can alıp can veriyor. Siz bir sporcu transfer etmişsiniz, ona sportif olarak yatırım yapmışsınız, düzenleriniz öğretmişsiniz, performans bekliyorsunuz, onu takımınızın belki de en önemli parçası yapmışsınız ve sezonun en önemli yerinde oyuncunuz parkeye serilen kalitesiz kaygan bir sticker’a basıyor ve sezonu kapatıyor, ya da sizin en önemli maçlarınızı kaçırıyor. Kime isyan edeceksiniz? Böyle bir riske değer mi?

Sporcu sağlığı her şeyin önünde gelir. Oyunun oynandığı parkenin oyuncunun sağlığını tehlikeye atmaması gerekir. Sporcu sağlığı sahadaki her türlü reklamdan da şekilden de önce gelir. Bunun önlemini almak da takibini yapmak bu konuda bir standart oluşturmak da federasyonun görevidir.

Maçlardan önce lig görevlileri tarafından potalara yapıştırılan stickerlara oyuncuların taytlarına çoraplarının rengine çoraplardaki logolara kadar kontrol yapılırken en hayati yer olan oyun sahasındaki stickerların güvenliği konusunda hiçbir standart şu ana kadar belirlenmedi.

Bu stickerlar özellikle ortak kullanımlı salonlarda sürekli yapıştırılıp maçtan sonra da sökülüp atıldıkları için ekonomik olarak en ucuz malzeme kullanılıyor. Eminim kulüp yetkililerinin kullanılan malzemenin kalitesinden haberleri bile yoktur. Çoğu kulüp bu işle ilgili olarak bir firmayla anlaşmıştır ve ne malzeme kullandıklarını bilmiyorlardır. Yani aslında sporcuların sahada sağlıkları o stickerları yapan ve sahaya seren firmaların inisiyatifine kalıyor. O firmalarda tabii ki "bu malzeme kayar bu kaymaz" diye bir tercih yapmıyorlar. Kendi açılarından en ucuz malzemeyi kullanıyorlar. Dolayısıyla kulüpler farkında olmadan hem kendi sporcularının hem de rakip sporcuların altına mayın döşüyorlar.

Eminim sahaya yapıştırılan malzemelerin kaymayanları vardır ve dünyada uygulamaları, diğer liglerin ve organizasyonların da bu konuda standartları vardır... Ama yoksa da biz ilk olalım ve kendi standartlarımız oluşturalım ama artık bu konuda bir adım atalım.

Artık çok trajik bir olay bir sakatlık olmadan bu konuda bir standart getirilsin ve başta sporcular olmak üzer hepimiz rahat bir nefes alalım. 

 

 

 

Domain - Hosting - Cloud

Yorumlar Okunma: 1718