Berat Gök: Yerliler ağırlık koymazsa TBL'de maç kazanamazsınız - BasketFaul.com

Berat Gök: Yerliler ağırlık koymazsa TBL'de maç kazanamazsınız

19-01-22 15:01

Finalspor için "TBL’nin sanırım en eski takımlarından" desek yanlış olmaz. Geçtiğimiz sezondan başlayan yeni  yapılanmayla karşımıza bambaşka bir Finalspor olarak çıkmaya başladılar. Başantrenörlük koltuğuna Berat Gök ve yeni ekiple ellerindeki bütçeyi olabilecek iyi şekilde kullanmaya çalışan Finalspor ilk devreyi 6 galibiyetle tamamladı. Playoff hedefiyle yola çıkan Finalspor’da biz de başantrenör Berat Gök ile bir röportaj gerçekleştirdik.

- Bursa'nın yetiştirdiği antrenörlerdensiniz. Aslında kariyerinizde Finalspor öncesinde Elazığ kadın basketbol takımı da bulunuyor. 

Hikayeyi en başa alırsak, Tofaş altyapısında başladığım oyunculuk yıllarım sonrası hem eğitim hem basketbol için Eskişehir’i tercih ettim. 4 yıl boyunca Üniversite eğitimi ile birlikte basketbol kariyerimi devam ettirdim. Eskişehir Anadolu Üniversitesi’nden mezun olduktan Bursa/Mudanya altyapılarda (her kademede) antrenörlüğe başladım. 5 yıllık spor okulundan başlayıp yıldız takıma kadar altyapı deneyimleri sonrasında A takım serüvenim Final Spor ile 2012 yılında ikinci asistan koç olarak başladı. Bir sezon sonra öğretmenlik mezunu olduğum için zorunlu görevim için Elazığ’a yolculuğum başladı. Elazığ’ın kısa süreli olacağını düşündüğüm serüven tam 6 yıl sürdü. Kaldığım ve hizmet ettiğim sürece bölge basketbolunun gelişimi beni çok mutlu etti. Başlangıçta 2 sezon TKBL’de Elazığspor ile play-off mücadelesi verdikten sonra kulübün finansal sıkıntılarından dolayı kapandı. 2015 yılında Halit Ziya Ağcabay ile kız çocuklarının sporla tanışabilmeleri için sosyal bir proje olarak başladığımız Elazığ İl Özel İdare son 2 sezonumda playoff oynadıktan sonra şu an Kadınlar Süper liginde yoluna devam ediyor. 2018 yılını başı itibariyle artık kendi şehrime dönme zamanı geldiğinde Levent (Erdoğan) abinin asistanı olarak 2. kez Finalspor serüvenim başladı. Kendimi hala antrenörlüğe başladığım ilk günkü gibi heyecanlı ve aç hissediyorum.

- Final köklü bir eğitim kurumunu da temsil ediyor. Siz de eskiden altyapıda da çalışmış bir antrenör olarak oralarla ilgilendiğinizi, önem verdiğinizi biliyorum. Kulübün de altyapıya bakış açısını biliyoruz. Biraz altyapıdaki süreçten bahsedebilir misiniz?

Final eğitim kurumları “hem yaşam hem sınav başarısı “ bir ilkesi ile yıllardır Türkiye çapında binlerce öğrencisi ve personeli bulunan öncü eğitim kurumlarından biridir. Biz de bu güçlü eğitim kurumunun bir parçası olarak Türk basketboluna ve gençlere değer vermek için gece gündüz genel menajerimiz Mustafa Kemal Makinacı ve Altyapı sorumlumuz Serkan Usta ile geleceğimizi şekillendirmek için projeler ve fikirler üzerine eylemlerde bulunuyoruz. Mesaimizin yarısını altyapıdaki oyunculara verilecek eğitimin kalitesinin artması konusunda fikir alışverişi yaparak geçiriyoruz. Önümüzdeki 5 ve 10 yıllık projelerimiz için oyuncu havuzu oluşturmak ve spor okullarımızı Türkiye geneli tüm Final Okullarına yaygınlaştırıp oyuncu havuzumuz genişletip ordn yapacağımız seçmelerle süper lige çıktığımız zaman altyapımızdan en az 2 – 3 oyuncunun kendi kültürümüzle yetişmiş olmasını planlıyoruz. Şu an Anadolu Efes ve TOFAŞ dışında oyuncu yetiştiren kulübün olmaması ve dolar kurunun yüksekliği bizim doğru yolda olduğumuzun göstergesidir.


- Deplasman sıkıntısı olan takımlardan birisiniz. Deplasmanda galibiyetin zorluğunun en büyük sebeplerinden biri ligde herkesin herkesi yenebilecek güçte olması ve taraftar desteğiyle sahanın avantajının kapılması mı oluyor? Yoksa size göre başka bir sebebi var mı?

Özellikle kısa rotasyonundaki oyuna yön veren oyuncularımızın tecrübesizliği ve oyunu kontrol altına alamamamız maalesef deplasmanlarda bizi zorluyor. Fakat 2. devre artık bunları aşıp deplasman galibiyetleri almaya başlayacağımızı biliyorum.

- Marvin Jefferson sakatlandığında zor bir sürece girmiştiniz. Ama Akhisar'da kendini gösteremeyen Logan Routt ile o evreyi harika geçtiniz. Şimdi de Marvin aranıza geri döndü. Ama Logan'a teklif gelmeseydi onunla devam etmek istiyordunuz değil mi?

Logan konusunda herhangi bir seçim şansımız yoktu. Biz sezon başında Marvin konusunda kararımızı vermiştik. Logan daha çok kısa süreli bir çözüm oldu. Biz onun neler yapabileceğini bilerek ondan maksimum katkı aldık. O da bu şansı iyi değerlendirdi. Kontratı kısa süreli 2 aylık yapılmştı. Marvin’in dönememe ihtimaline karşılık +4 ay opsiyonu vardı. Marvin eskisinden daha güçlü bir şekilde döndüğü için de mutluyuz. Bir adaptasyon süreci olacağının farkındaydık ve her geçen hafta daha iyiye gidiyoruz. Marvin bizim inandığımız ve güvendiğimiz bir oyuncu. Özellikle playoff yolunda bize çok katkısı olacaktır.

- Marvin'in daha önce Akhisar'dayken sakatlık durumu olmuştu. Aslında yaş itibariyle sakatlanma açısında riskli bir hamle iyi bir oyuncu olmasına karşın. Sezon başında onu transfer etmenizde en büyük etken neydi?

En büyük etken bu ligi bilen ve standartları olan bir oyuncu arayışımızdı. Uzun oyuncunun Avrupa tecrübesi olması bizim kriterlerimizden bir tanesiydi. Kısa yabancı oyuncumuzun rookie olması ve uzun oyuncumuzun daha tecrübeli ligi bilen yapıda olmasını istedik.

- Final'in kısa yabancı tercihlerinde son yıllarda ağırlıklı olarak çok iyi tercih yapıyor desek yanlış olmaz. Tempolu oynayan bir takım için yapılacak en doğru hamleler geliyor her seferinde. Bu işin sürecini öğrenebilir miyiz. Çünkü doğru yabancıyı her seferinde bulmak kolay olmasa gerek. 

Çok fazla mesai harcıyoruz. Bize gelenlerle yetinmeyip kendimiz araştırma yapıyoruz. Ligin dinamiklerini ve kolej liglerini Avrupa basketbol liglerini yakından takip ediyoruz. Listelerimiz var. Ekip olarak bu işe çok önem veriyoruz.

- Siz Bursa'da konum olarak BSL takımlarına yakın konumdasınız. Çifte lisansla oyuncunun kendini geliştireceği ve as takımından da uzak kalmayacağı bir durum yaratılabilir. Ama sanırım önceden bu konum avantajı pek kullanılmamış galiba. Şu an bundan yararlanmanızın en büyük sebebi sizin artık dışa açılan ve kurumsal yapıda güçlenen bir takım olmanız mı yoksa artık TBL'nin genç oyuncuların gelişimine verdiğinin önemli katkının fark edilmiş olması mı?

Her ikisi de diyebiliriz. Fakat çifte lisans oyuncuların artıları olduğu gibi eksilerde  oluyor. Süreci iyi yönetebilmek zor. Oyuncuya ve takıma iyi anlatmak lazım.

- Son yıllarda en düşük en yüksek bütçeli takımlar arasındaki fark geçmiş yıllara göre azaldı. Bunun azalması aslında ligin daha izlenebilir keyifli olmasında büyük etken gibi. Siz ne düşünüyorsunuz.?

BSL’de rotasyon içerisinde yer bulamayan oyuncular ve oynamak isteyen genç oyuncuların TBL takımlarına gelmeleri ve burada ciddi süre ve rol almaları ligin kalitesini ve izlenirliğini çok arttırdı. Bunlara ilave olarak bu ligi çok iyi bilen oyuncuların da ağırlığını koymasıyla 16 takım da büyük bir mücadele ortaya koyuyor. BSL’de maç sonuçlarına yabancı oyuncular etki ederken TBL’de bir iki yerli oyuncu o gün ağırlığını koyamazsa kazanamazsınız. Bu ligin en güzel yanı da bu diye düşünüyorum.


- BSL'de kalıcı olmak için yola çıkıyoruz sözlerini çok duyuyoruz ama bu ligde de var olmak kolay olmasa gerek. Siz ligin eski bir kaç takımından birisiniz. Bir sezon TB2L'ye düşmüştünüz onun dışında başarılı bir TBL kariyeriniz mevcut. Bu ligde var olmak ne kadar zor ?

Final Gençlik ve Spor Kulübü kurulduğu günden bu güne verdiği sözleri daima tutmuştur. Bu ligde uzun yıllar var olmak inanın çok zor. Ekonomik anlamda piyasalar zor günler geçiriyorken bile oyuncular ve personel bir gün olsun maaş konusunda sıkıntı yaşamadı.

Yukarda bahsettiğim konunun baş mimarı tabii ki başkanımız İhsan Özen ve bizlerle yakından ilgilenen yöneticilerimiz. Belirttiğiniz gibi bir kere TB2L’ye düştük ve kurum kültürümüz sayesinde ertesi sene yeniden TBL’ye döndük. Bu çok önemli bunu sadece bu kültüre sahip olan camialar başarabilir.

- Finalspor kurumsal anlamda artık başka bir kimlikte karşımıza çıkıyor. Bu değişen organizasyon yapısından biraz bize bahsedebilir misiniz?

Final Eğitim Kurumları kurumsal anlamda Türkiye’nin önde gelen eğitim kurumlarından olduğu için biz de adapte olmak zorundaydık. Kulübümüzün ortaya koyduğu vizyon doğrultusunda biz de gerekli aksiyonları almak durumundayız. Özellikle Genel Menajerimiz Mustafa Kemal Makinacı TOFAŞ, Banvit gibi kurum kültürünün olduğu yerlerde edindiği tecrübelerle ortaya koyduğu enerji ve Türkiye gerçeklerini unutmadan kendi sistemimizi oluşturmaya çalışıyoruz. En başta Genel Menajerimiz Mustafa Kemal Makinacı olmak üzere çok enerjik ve dinamik genç bir ekibe sahibiz. Hedefimiz günlük işler değil uzun süreli sürdürülebilir bir organizasyon yaratmak.

- Son olarak Finalspor'un sezon hedefleri nedir? İlk devre hedeflediklerinin ne kadarını gerçekleştirebildi? 

Bu sezon başında A takım sportif başarı anlamında belirlediğimiz 2 hedefimiz vardı. Birincisi Federasyon Kupası tur atlama ve normal sezonda play off oynamaktı. Birincisi gerçekleşti ve şu an ikincisi için son 15 maç kaldı. Bu hedefi oyuncularla birlikte koyduk ve çok karakterli bir oyuncu grubuna sahibim. Sezon sonunda hedeflediğimiz yerin üstünde olacağımızı biliyorum.

Düzeltme: Röpotajda Levent Erdoğan'ın ayrılığı ve yola Berat Gök'le devam edilme ile sorduğum soruda yayınlandıktan sonra bilgi hatası olduğunu farkettiğim için çıkardım.Levent Erdoğan'la sezon başı denilenebilecek bir zamanda henüz ne düşme ne düşmeme mücadelesi ortada varken yollar ayrılmıştı. Bunu ekleyerek hatalı bilgiyi düzeltmek isterim

Domain - Hosting - Cloud

Yorumlar Okunma: 1258