Karşıyaka yakaladı, bıraktı, elendi (Kağan Tolun) - BasketFaul.com

Karşıyaka yakaladı, bıraktı, elendi (Kağan Tolun)

21-01-22 00:32

İSTATİSTİK

FIBA Şampiyonlar Ligi play-in serisi 3. maçında temsilcimiz Pınar Karşıyaka, deplasmanda İspanyol ekibi Lenovo Tenerife ile karşı karşıya geldi. Serinin bi önceki maçının aynısı şeklinde gelişen kaçta Pınar Karşıyaka, ilk yarıda 16 sayı geriye düşmesine rağmen (34-18) ikinci yarıda Amath M’Baye’nin önderliğinde mükemmel bir oyunla birlikte son 1:47'ye 66-66'lık eşitlikle girse de son bölümde Joan Sastre'yi durdurmayı başaramadı ve Lenovo Tenerife karşısında geri kalan bölümde Sastre’nin bulduğu 8 sayıya engel olamadı ve sahadan 74-71'lik mağlubiyetle ayrıldı. Temsilcimiz Pınar Karşıyaka’da Amath M’Baye’nin 24 sayı, 3 ribaund, 2 asist ve 1 top çalmalık mükemmel performansı da galibiyet için yeterli olmadı. Bu sonuçla birlikte play-in serisini de 1-2 kaybeden Pınar Karşıyaka, Fiba Şampiyonlar Ligi’ne veda etmiş oldu. 

Maça hızlı başlayan taraf Lenovo Tenerife oldu. Açılışı Sasu Salin'in üçlüğü ile yapan Lenovo Tenerife, Marcelinho Huertas’ın orta mesafeli basketiyle birlikte skoru 5-0'a getirdi. Bu bölümde Pınar Karşıyaka’da Bonzie Colson’un üçlüğü gelse de Lenovo Tenerife, Giorgi Shermadini’nin isabetli serbest atışlarıyla birlikte skoru maçta ilk 3 dakikalık bölümü 7-3'lük üstünlükle geçti. Fakat bu bölümde pota altını Alex Tyus ile oldukça etkili kullanan ve üst üste ribaundlar alan Pınar Karşıyaka, Can Korkmaz’ın orta mesafeli basketiyle birlikte ilk periyotta son 4 dakikalık bölüme girilirken skoru 10-9’a kadar getirmeyi başardı. Fakat bu bölümde Lenovo Tenerife’de ilk önce tecrübeli oyuncu Marcelinho Huertas’ın üçlüğü ardından da Joan Sastre'nin turnikesi geldi ve ilk periyodun bitimine 1:41 kala fark yeniden 6 sayıya çıktı. (15-9)
Periyodun geri kalan bölümünde de farkın kapanmasına izin vermeyen Lenovo Tenerife, Pınar Karşıyaka karşısında ilk periyodu 17-11'lik üstünlükle tamamladı. 
 
İkinci periyodun başında Lenovo Tenerife’de Kyle Wiltjer’ın üçlüğü geldi. (20-11) Bu bölümde tam 2 dakika 8 saniye kala sayı çıkmazken kilidi açan isim ilk yarının bitimine 6:58 kala temsilcimiz Pınar Karşıyaka’da Tony Taylor oldu. (20-13) Tony Taylor, bulduğu bu turnike isabeti sonrasında hakemlere faul itirazında bulununca, hakemler tarafından teknik faulle cezalandırıldı. Lenovo Tenerife’de teknik faulden doğan serbest atışı Kyle Wiltjer sayıya çevirirken ardından Dejan Todorovic'in üst üste 5 sayısı gelince fark bir anda 13 sayıya kadar çıktı (26-13) ve ilk yarıda bitime 6:17 kala Pınar Karşıyaka molasına gidildi. Fakat bu mola da Lenovo Tenerife’yi durdurmaya yetmedi ve Joan Sastre’nin turnikesiyle birlikte Lenovo Tenerife, serisini toplamda 8-0’a çıkartarak ilk yarının bitimine 5:25 kala farkı 15'e kadar çekti. (28-13) Bu bölümde Pınar Karşıyaka, Bonzie Colson’un üçlüğü ile farkı 11 sayıya indirse de (29-18) geri adım atmayan Lenovo Tenerife, Aaron Doornekamp’ın üçlüğü ve Giorgi Shermadini’nin turnikesiyle birlikte ilk yarıda bitime 3:26 kala farkı 16 sayıya kadar çıkardı. (34-18) Periyodun geri kalan bölümü, temsilcimiz Pınar Karşıyaka’nın üstünlüğünde geçildi. Son bölümde Pınar Karşıyaka, önce Bonzie Colson’un faule rağmen bulduğu üçlükle birlikte yakaladığı 4 sayılık hücum, ardından da periyodun son hücumunda boş kalan Can Korkmaz’ın üçlüğüyle birlikte 7-0’lık bir seri yakalayarak farkı uzun bir aranın ardından tek hanelere indirdi ve soyunma odasına 37-29'luk Lenovo Tenerife üstünlüğü ile girildi.
 
Üçüncü periyoda önce Giorgi Shermadini’nin turnikesi ardından da Sergio Rodriguez'in orta mesafeli basketiyle giren Lenovo Tenerife, Dejan Todorovic ile de bir üçlük isabeti bularak ikinci yarıya 7-0’lık seriyle girince (44-39), devrede daha 2,5 dakika geride kalırken Pınar Karşıyaka molasına gidildi. Moladan etkili dönen Pınar Karşıyaka oldu. Moladan sonra ilk sayılar, Pınar Karşıyaka’da Amath M’Baye’nin üçlüğüyle geldi. (44-32) Lenovo Tenerife’de bu baskete karşılık Giorgi Shermadini’nin smacı geldi. Fakat bu bölümde oyun üstünlüğünü eline geçiren Pınar Karşıyaka, sırayla Bonzie Colson’un üst üste 4 serbest atış isabeti ardından da Alex Tyus’un turnikesiyle birlikte 6-0’lık seri yakaladı ve fark yeniden 8 sayıya inince (46-38) üçüncü periyodun bitimine 5:19 kala Lenovo Tenerife molasına gidildi. Mola dönüşünde Lenovo Tenerife’de Kyle Wiltjer’ın üçlüğü geldi ve fark yeniden çift hanelere çıktı. (49-38) Fakat bu basket Pınar Karşıyaka’nın geri dönüşünü engellemeye yetmedi. Periyodun son 2:12'lik bölümüne Lenovo Tenerife’nin 53-42'lik üstünlüğüyle girilirken Pınar Karşıyaka’da Amath M’Baye’nin üst üste 4 sayısı geldi. (53-46) Lenovo Tenerife’de bu seriye Bruno Fitipaldo üçlüğüyle son verse de (56-46) mükemmel bir oyun sergileyen Amath M’Baye, bu sefer de faule rağmen bulduğu üçlük ve ardından isabetli serbest atışıyla birlikte 4 sayılık hücumu geldi ve üçüncü periyotta bitime 34 saniye kala fark 6 sayıya kadar indi. (56-50) Geri kalan bölümde Lenovo Tenerife’de Fran Guerra’nın 2 sayılık basketi gelirken son sözü söyleyen isim Pınar Karşıyaka’da James Blackmon oldu ve Blackmon’un üçlüğüyle birlikte son periyoda 58-53’lük Lenovo Tenerife üstünlüğü ile girildi. 

Son periyotta 1,5 dakika sayısız geçilirken açılışı yapan isim Pınar Karşıyaka’da Alex Tyus oldu. (58-55) Bu baskete karşılık Lenovo Tenerife’de Giorgi Shermadini’den gelse de (60-55) oyun üstünlüğünü elinden bırakmayan Pınar Karşıyaka, etkili savunmasıyla birlikte rakibine kolay sayı şansı vermedi ve önce Bonzie Colson’un isabetli serbest atışları ardından da Amath M’Baye’nin orta mesafeli basketi geldi ve maçın bitimine 5-26 kala fark 1’e kadar indi. (60-59) Ardından Lenovo Tenerife’de, üç sayılık atışı sırasında Amath M’Baye’nin faulüne maruz kalan Aaron Doornekamp, kullandığı bu 3 serbest atıştan sadece 1 tanesini sayıya çevirebilince (61-59) Pınar Karşıyaka, bitime 3:52 kala Can Korkmaz’ın turnikesiyle birlikte maçın başından bu yana ilk defa eşitliği yakalamayı başardı. (61-61) Karşılıklı basketlerle geçilen bu bölümün ardından maçta son 1:47'ye Bonzie Colson’un turnikesiyle birlikte 66-66'lık eşitlikle girildi. Fakat bu bölümde Lenovo Tenerife’de sahneye çıkan isim Joan Sastre çıktı ve Sastre, üst üste bulduğu 2 üçlük isabetiyle birlikte bitime 1:07 kala farkı 6 sayıya çıkarınca Pınar Karşıyaka molasına gidildi. Mola dönüşünde 47 saniye kala Alex Tyus’un basketi geldi. (72-68) Fakat Lenovo Tenerife’de bir kez daha sahneye çıkan Joan Sastre, bitime 22 saniye kala skoru 74-68'e getirdi. Bitime 15 saniye kala Amath M’Baye’nin faulü geldi. Lenovo Tenerife’de çizgiye gelen Aaron Doornekamp, iki serbest atışı da kaçırdı. Ardından Doornekamp, hücum ribaundunu da alsa da Lenovo Tenerife hücumdan boş döndü ve maçın bitimine 10 saniye kala Pınar Karşıyaka'da Amath M’Baye’nin üçlüğü ile fark 3 sayıya indi. (74-71) Fakat Pınar Karşıyaka, savunmada bir türlü yapmaya çalıştığı o faulü yapmayı başaramadı ve Pınar Karşıyaka, Lenovo Tenerife deplasmanında sahadan 74-71'lik yenilgiyle ayrılarak Fiba Şampiyonlar Ligi’ne veda etmiş oldu.

İstatistikler 
Lenovo Tenerife: Joan Sastre: 15 sayı, 1 ribaund, 2 asist, Giorgi Shermadini: 10 sayı, 9 ribaund, 1 asist, Dejan Todorovic: 11 sayı, 1 ribaund, 1 asist, 2 top çalma, Kyle Wiltjer: 11 sayı, 1 asist, 2 blok, Marcelinho Huertas: 5 sayı, 11 asist, 1 ribaund 

Pınar Karşıyaka: Amath M’Baye: 24 sayı, 3 ribaund, 2 asist, 1 top çalma, Bonzie Colson: 16 sayı, 8 ribaund, 2 asist, 1 top çalma, Alex Tyus: 10 sayı, 9 ribaund
Domain - Hosting - Cloud

Yorumlar Okunma: 1199