BSL İlk Yarı Değerlendirmesi - 1 (İlker Yıldız) - BasketFaul.com

BSL İlk Yarı Değerlendirmesi - 1 (İlker Yıldız)

21-01-22 23:20

2021-2022 sezonu ING Erkekler Basketbol Süper Ligi’nde ilk yarı geçtiğimiz haftalarda sona ermişti. İlk yarı değerlendirme yazımı kendi iş yoğunluğumdan dolayı bir türlü tamamlama imkanı bulamamıştım. Biraz geç olsa da istatistiki verilerle temellendirdiğim yazımın ilk bölümünü sizlerle paylaşıyorum. “BSL'de İlk Yarı Değerlendirmesi” başlıklı yazım iki yazı dizisi şeklinde olacak. İlki olan bu yazımda ağırlıklı olarak istatistiklerle temellendirdiğim yorumlarım yer alıyor. Bu yazımda yerli oyuncularımızın ilk yarı itibariyle takımlarına yüzde olarak katkıları, bu katkıların geçtiğimiz beş sezonki istatistiklerle karşılaştırılması ve ligimizin ilk yarısında süre alan yabancı oyuncuların ülkelere göre dağılımı gibi başlıklar yer alıyor. Bu yazımın içeriğini bir nevi “Yerli-Yabancı Oyuncu Karşılaştırması” olarak görebiliriz. “BSL'de İlk Yarı Değerlendirmesi”nin ikinci yazısı ise daha önce pek yazıldığına tanık olmadığımız bir konu olacak. İkinci yazım, sezonun ilk yarısında BSL’de görev alan başantrenörlerin yerli oyunculara verdikleri süreler, sorumluluklar ve yerli oyuncu gelişiminde göstermiş oldukları katkılar yönünden bir değerlendirme yazısı olacak.

 
Yabancı Oyuncu Sınırlamasını Delmenin Zekice Yollarını Bulan Kulüplerimiz!
2018-2019 sezonu ile birlikte BSL’de yabancı sayısı kuralında önemli bir değişikliğe gidilerek, yabancı oyuncu sayısı 6’dan 5’e düşürülmüştü. Bu yerinde ve çok doğru uygulama ile birlikte sonraki sezonlarda, yerli oyuncularımızın daha fazla süre ve sorumluluk alarak gelişimleri açısından olumlu yansımalarına tanık olmuştuk. Bunun da yeterli olmadığını gerek yeterli sayıda genç oyuncumuzun istenilen düzeyde gelişim sağlayamamasından gerekse de A Milli Takımımızın aldığı sonuçlardan görebiliyoruz. BSL’de acilen yabancı oyuncu sayısının 4’e düşürülmesi gerekiyor ki, hem daha çok üst düzey genç oyuncumuz yetişsin hem de milli takımlarımız özlediğimiz başarıları elde etsin. 

Yabancı oyuncu sınırlaması 6’dan 5’e düşünce BSL’deki takımlarımızın bu kuralı adeta delici ya da kendilerine göre fayda sağlayıcı yollara gittiklerini görüyoruz. Kulüplerimizin yabancı oyuncu sayısının 6’dan 5’e düşürülmesinden sonra buldukları zekice çözüm yolları olarak şunları sayabiliriz;
 
1) BSL takımlarımız devşirme oyunculara ve Türkiye A Milli Basketbol Takımlarımızda oynayamamasına rağmen Türk vatandaşlığından dolayı ligimizde yerli statüsünde oynayan oyunculara yöneldiler.
2) BSL’de her sezon giderek ABD vatandaşı olan yabancı oyuncu sayısının arttığını görüyoruz. Örnek verecek olursak, 2018-2019 sezonunda yabancı oyuncular arasında ABD vatandaşı olanların oranı %61,53 (6/104) iken, bu sezonun ilk yarısı sonunda bu oranın %67,25 (76/113)’e yükseldiğini görüyoruz.

Bu da gösteriyor ki kulüplerimiz yerli oyuncular yetiştirme ve onların daha üst seviyede gelişimi sağlamaktan ziyade, kendi kulüp başarıları için geçici çözümler bulmada mahir davranıyorlar!. Yabancı oyuncu maliyetlerinden ve sözleşmelerinden dolayı birçok kulübümüzün sürdürülebilirlik yönünden ciddi sıkıntılar yaşadığına geçtiğimiz sezonlarda sıkça şahit olmuştuk. Kulüplerimizin sürdürülebilirliği açısından en önemli faktörün oyuncu yetiştirmek olduğunu hepimiz bilmemize rağmen maalesef ki birçok kulüp yöneticimiz uzun vadeli planlar yapmaya pek yanaşmıyorlar. Bu da kendi yönetimlerinin görev sürelerinin sınırlı olmasını bahane göstererek, kısa süreli bir bakış açısıyla basketbola bakmalarına sebep oluyor. Sonrasında da bu dar bakış açısı ve kısa süreli sonuç odaklı anlayış; kulüplerimizin sürdürülebilirlik adına uzun vadeli planlar yapılmasına mani oluyor. Sonuçta da her türlü kural ve sınırlamayı delebilecek zekice çözümler üreten bir basketbol anlayışı ortaya çıkıyor. Yukarıda da saydığım bütün bu sebeplerden dolayı, hem kulüplerimizin sürdürülebilirliği hem de ülke basketbolumuzun gelişimi açısından olabildiğince faydalı olacağını düşündüğüm şey; ilk aşamada yabancı oyuncu sayısının 5’ten 4’e düşürülmesidir.
 
Niceliksel Artış, Niteliksel Azalış Mı?
BSL’de 2018-2019 sezonundan önce yabancı oyuncu sayısı, yerli oyuncu sayısından hemen her sezon daha fazlaydı. 2018-2019 sezonundan sonra ise yerli oyuncu sayısı, yabancı oyuncu sayısından fazla olurken; gerek üst düzey yerli oyuncu sayısında gerekse de yerli oyuncularımızın süre-sorumluluk alma konusunda beklediğimiz gelişmelerin yaşanmadığını söylersek yanlış söylemiş olmayacağımızı düşünüyorum. Çünkü, bu sezon HDI Sigorta Afyon Belediyesi’nde olduğu gibi geçtiğimiz sezonlarda da birçok kulübümüz, yaşadığı maddi sorunlardan dolayı BGL oyuncularıyla ligde mücadele etmek zorunda kalmışlardı. Bu istenmeyen durumlar da yerli oyuncu sayısında suni bir artışa sebebiyet veriyor. BSL’de yabancı oyuncu sayısının 6’dan 5’e düşürülmesinden sonra, son dört sezona baktığımızda yerli oyuncuların sayısının genel oyuncu sayısına oranında yaklaşık olarak %5’lik bir artış olsa da; bu sezona baktığımızda yerli oyuncularımızın aldıkları sürede son dört sezonun en düşük istatistiklerini elde ettiklerini üzülerek görüyoruz. Salgın sürecinden kaynaklı olarak kulüplerin ekonomik yönden uzun bir süre sıkıntı yaşayacağını öngörmek hiç de zor olmasa gerek. Bu nedenle de kulüplerimizin sürdürülebilirlikleri adına en doğru olanın yerli oyuncu yetiştirmeleri ve yerli oyuncuların gelişimini öncülemeleri olması gerekir. Ancak, ilk yarı itibariyle beklentilerin daha doğrusu olması gerekenin tam zıttı bir yönde yerli oyuncu istatistiklerinde başta süre olmak üzere, diğer bütün istatistiklerde düşüşler yaşanmasının anlaşılır gibi olmadığını da söylemek zorundayız. 2018-2019 sezonunda yerli oyuncularımız genel sürenin %38,78’ini, 2019-2020 sezonunda %37,40’ını, 2020-2021 sezonunda %37,49’unu alırken; bu sezonun ilk yarısı itibariyle son dört sezonun en düşük yüzdesi olan %34,89’unu aldığını görüyoruz. Geçtiğimiz sezona göre yerli oyuncularımızın aldıkları sürede yaşanan %2,60’lık azalmanın, hem de salgın sürecinde gerçekleşmesinin pek normal bir durum olarak görülmemesi gerekiyor. Bu sezon bazı kulüplerimizin yaşadığı ciddi sorunların, gelecek sezonlarda artarak devam etmemesi için en doğru kararın ilk aşamasında yabancı oyuncu sayısının 5’ten 4’e düşürülmesinin gelmesi gerektiğini düşünüyorum.

 

BSL’DE SON BEŞ SEZONDAKİ YERLİ-YABANCI OYUNCU SAYILARI
SEZON
YABANCI
OYUNCU
SINIRI
SÜRE ALAN OYUNCU SAYILARI
VE YÜZDELERİ
YERLİ
YABANCI
TOPLAM
YERLİ
(%)
YABANCI
(%)
2021-2022 NORMAL SEZONUN İLK YARI SONU
5
141
113
254
%55,51
%44,49
2020-2021 NORMAL SEZON SONU
5
156
126
282
%55,32
%44,68
2019-2020 NORMAL SEZON 23. HAFTA SONU
(SALGINDAN DOLAYI BEYAZ SEZON)
5
141
116
257
%54,86
%45,14
2018-2019 NORMAL SEZON SONU
5
139
109
248
%56,05
%43,95
2021-2018 NORMAL SEZON SONU
6
129
131
260
%49,62
%50,38

 

21 Farklı Ülkeden 113 Yabancı Oyuncu
Bu sezonun ilk yarısında 21 farklı ülkeden toplam 113 farklı yabancı oyuncunun ligimizde süre aldığını görüyoruz. Bu sezonun ilk yarısında yabancı oyuncu sayısında geçtiğimiz sezonlara göre en dikkat çeken unsurların başında ABD’li oyuncu sayısının, 6 yabancı oyuncu kuralının olduğu sezondaki değerlerine ulaşmış olduğudur. Bu konu ile ilgili yorumumu yazımın en başında kısaca dile getirmiştim. Yabancı sınırlamasının 5’e düşürüldüğü son dört sezonun ilk yarılarına baktığımızda, yabancı oyuncular arasında ABD oyuncularının yüzde olarak en fazla olduğu sezonun, bu sezon olduğunu görüyoruz. ABD’li oyuncular dışında ligimize en çok yabancı oyuncu gönderen ülkelerin sırasıyla; Fransa, Sırbistan ve Almanya olması tesadüf olmasa gerek. Çünkü, bu üç ülkeden Sırbistan ve Fransa oyuncu yetiştirmede ve ihraç etmede Avrupa’da hatta dünyada önde gelen ülkeler arasında yıllardan beri yer alırken; Almanya’nın da son yıllarda basketbolda değer üretme adına önemli bir merhale kat ettiğini görüyoruz. Bizim de son yıllarda yurt dışına birçok oyuncu ihraç ettiğimizi görüyoruz ama bu oyuncuların büyük çoğunluğunun ülke basketbolumuzda (kulüplerimizin yerli ve genç oyunculara istenilen düzeyde değer vermemesinden kaynaklı olarak) kendisi adına gelecek göremeyen genç yetenekler olması da ayrı bir yazı konusu olmayı hak ediyor. 

 

2021-2022 ING BASKETBOL LİGİ İLK YARISINDA SÜRE ALAN YABANCI OYUNCULARIN ÜLKELERE GÖRE DAĞILIMI
S
ÜLKE
OYUNCU
SAYISI
S
ÜLKE
OYUNCU
SAYISI
1
ABD
76
12
Çekya
1
2
Fransa
6
13
Gana
1
3
Sırbistan
5
14
İtalya
1
4
Almanya
4
15
İngiltere
1
5
Hırvatistan
3
16
Letonya
1
6
Kanada
3
17
Meksika
1
7
Porto Riko
2
18
Slovenya
1
8
Litvanya
1
19
Trinidad Tobago
1
9
Arnavutluk
1
20
Ukrayna
1
10
Azerbaycan
1
21
Ürdün
1
11
Belçika
1
TOPLAM
113

 

En Çok Yabancı Oyuncu Fenerbahçe Beko ve Anadolu Efes’te
İlk yarı sonunda en çok yabancı oyuncuya süre veren takımımız Fenerbahçe Beko oldu. Fenerbahçe Beko’da; Ahmet Düverioğlu, Tarık Biberoviç ve İsmet Akpınar gibi ligimizde yerli statüsünde oynayan ama Türkiye A Milli Basketbol Takımımızda oynayamayan üç oyuncunun dışında; 4’ü ABD, 2’si Kanada, 1’i İtalya, 1’i Çekya, 1’i Fransa ve 1’i Almanya olmak üzere 8 farklı ülkeden 13 yabancı oyuncu yer alıyor. Anadolu Efes’te de 1’i devşirme oyuncu olmak üzere (Deshane Davis Larkin); 5’i ABD, 2’si Fransa, 2’si Sırbistan, 1’i Almanya ve 1’i Hırvatistan olmak üzere 5 farklı ülkeden 11 yabancı oyuncu yer alıyor. Bu iki takımımızın da Euroleague’de yer aldığını da ayrıca belirtmemiz gerekiyor.

Sadece 5 yabancı oyuncu ile en az yabancı oyuncu oynatan ve bu konuda istikrar sağlayan takımlarIMIZ ise; Tofaş, HDI Sigorta Afyon Belediyesi, Darüşşafaka, Büyükçekmece Basketbol ve Galatasaray NEF oldular. Bu takımlarımızdan üçünün yerli oyunculara en fazla süre veren takım olması da tesadüf olmasa gerek…

Takım İstatistiklerinde Yerli Oyuncularımız
Aşağıda tabloda detaylı bir şekilde yerli oyuncularımızın yedi farklı istatistik alanında (Süre, sayı, ribaunt, asist, blok, top çalma ve verimlilik puanı) takımlarına yüzde olarak katkıları yer almaktadır. Yerli oyuncularımızın “verimlilik puanı” alanında takımlarına yüzde olarak katkılarına baktığımızda ilk beş sırada sırasıyla; Bahçeşehir Koleji, Tofaş, HDI Sigorta Afyon Belediyesi, Darüşşafaka ve Türk Telekom Spor olduğunu görüyoruz. Selçuk Ernak yönetimindeki Darüşşafaka’nın yerli oyuncularının önemli katkılarıyla ligin ilk yarısını maç fazlası ile ikinci sırada tamamladığını da özellikle belirtmemiz gerekiyor. Bununla birlikte HDI Sigorta Afyon Belediyesi’nin ilk yarının ortalarından itibaren ağırlıklı olarak BGL oyuncularıyla mücadele ettiğini de hesaba kattığımızda, HDI Sigorta Afyon Belediyesi’nde yerli oyuncuların aldığı sürelerin çok gerçekçi olmadığını da söyleyebiliriz.

Bunun yanında Fenerbahçe Beko ve Gaziantep Basketbol takımlarının açık ara son sıralarda yer alması da ayrıca dikkate değer bir durum olsa gerek. Fenerbahçe Beko’nun hem EL’de yarışırken hem de ülke basketbolumuza değerler yetiştirmesi beklenirken, maalesef yıllardır bu durumun bir türlü gerçekleşmediğini üzülerek görüyoruz. Oysa EL’de Barcelona, Real Madrid, Olympiakos gibi kulüpler hem oyuncu yetiştirirken hem de EL’de önemli başarılar elde edebiliyorlar. Fenerbahçe Beko’nun idari ve teknik heyetinin bu konuya daha fazla önem vermeleri gerektiğini düşünüyorum. Gaziantep Basketbol ise geçtiğimiz son iki sezonda Nenad Markovic Zoric yönetiminde özellikle de oyun kurucu bölgesindeki yerli oyuncuların katkılarıyla önemli başarılar elde etmişti. Bu sezon ise üzülerek söylemeliyiz ki, üç dört sezon önce olduğu gibi tekrardan yabancı oyuncuların hegemonya kurduğu bir takım durumuna geldiler. Daha da üzücü olanı ise neredeyse sadece yabancı oyuncularıyla oynayan (yerli oyuncularımızın verimlilik puanına katkısı sadece ve sadece %11,07) bir takımın başında ülke basketbolumuzun önemli oyun kurucularından ve eski milli takım oyuncumuz Tutku Açık’ın olmasıdır. BGL takımında gelecek adına ciddi potansiyele sahip oyuncuların olduğu Gaziantep Basketbol, umarım en kısa sürede yerli oyuncuların da önemli katkılar verdiği bir takım haline dönüşür. Sayın Tutku Açık’ın antrenörlük kariyerinde önemli başarılar elde etmenin yanında, birçok genç ve yerli oyuncuyu da ülke basketbolumuza kazandıracağından eminim.

Yerli Oyuncularımızın İstatistiklerinde Yaklaşık %10’luk Gerileme
Yabancı oyuncu sayısının azaltılması ile birlikte yerli oyuncularımızın takımlarında aldıkları süre ve rollerde ilk üç sezonda olumlu anlamda önemli gelişmeler yaşandığını görüyoruz. Ancak bu sezon, geçtiğimiz sezonlara göre yerli oyuncularımızın gerek aldıkları süre bakımından gerekse de istatistiklere katkı bakımından yaklaşık olarak %10’luk bir düşüşün yaşandığını üzülerek görüyoruz. Bu sezon yerli oyuncularımızın aldıkları sürenin genel süreye oranı %34,89’da kalırken, bu oran geçen sezon %37,49 olarak gerçekleşmişti. Bu da gösteriyor ki, bu sezon yerli oyuncularımızın aldığı süre, geçtiğimiz sezona göre %7 oranında azalmış. Bu oran diğer istatistikler açısından da yapıldığında genel anlamda yaklaşık olarak %10’luk bir gerilemenin yaşandığını gösteriyor. Umarım hem kulüplerimiz hem de TBF yetkilileri bu konuda gerekli önlemleri ve tedbirleri geç olmadan alırlar.

Bir sonraki yazım olan “BSL’deki Başantrenörlerin Karneleri” başlıklı yazımda, başantrenörlerimizin ilk yarı performanslarını detaylı şekilde yapmaya çalışacağım. Saygılarımla.

Her şey Türk basketbolu için.

 

2021-2022 ING ERKEKLER BASKETBOL SÜPER LİGİ İLK YARI SONU İSTATİSTİKLERİ
YERLİ OYUNCULARIN TAKIMLARINA İSTATİSTİK KATKILARI (%)
 
S
TAKIMLAR
SEZON
SIRALAMASI
SÜRE ALAN
OYUNCU SAYILARI
YERLİ OYUNCU İSTATİSTİKLERİ
MAÇ
G
M
P
S
YERLİ
YABANCI
TOPLAM
SÜRE
(%)
SAYI
(%)
RİBAUNT
(%)
ASİST
(%)
BLOK
(%)
TOP
ÇALMA
(%)
VERİM
(%)
1
Bahçeşehir Koleji
14
8
6
22
8.
10
7
17
45,69%
41,29%
49,77%
41,07%
28,00%
43,68%
43,49%
2
Tofaş
15
8
7
23
7.
8
5
13
37,95%
33,69%
37,15%
39,02%
40,00%
38,85%
38,48%
3
HDI Sigorta Afyon Belediyesi
15
3
12
18
14.
19
5
24
52,83%
46,25%
50,12%
39,47%
50,00%
50,00%
37,82%
4
Darüşşafaka
15
11
4
26
2.
9
5
14
37,48%
33,02%
38,43%
45,04%
25,93%
49,63%
34,88%
5
Türk Telekom Spor
15
5
10
20
11.
10
7
17
40,40%
31,26%
37,77%
39,75%
26,32%
36,08%
33,39%
6
Frutti Extra Bursaspor
15
7
8
22
9.
9
7
16
35,77%
31,27%
41,30%
30,80%
42,55%
27,17%
33,31%
7
Semt77 Yalovaspor
14
4
10
18
13.
7
7
14
38,97%
28,34%
42,43%
31,38%
24,14%
32,89%
31,91%
8
Büyükçekmece Basketbol
14
3
11
17
15.
10
5
15
33,91%
25,91%
35,77%
23,53%
34,78%
37,65%
30,62%
9
Anadolu Efes
14
11
3
25
3.
6
11
17
33,16%
25,99%
32,51%
45,15%
11,36%
26,58%
29,14%
10
Beşiktaş Icrypex
14
7
7
21
10.
9
7
16
30,05%
28,35%
26,87%
34,45%
25,00%
24,00%
28,06%
11
Galatasaray NEF
15
10
5
25
4.
9
5
14
33,12%
23,52%
30,56%
23,62%
41,67%
31,15%
25,99%
12
Pınar Karşıyaka
14
9
5
25
5.
7
8
15
22,49%
32,93%
29,70%
27,27%
32,47%
28,57%
24,17%
13
Aliağa Petkim Spor
14
2
12
16
16.
10
8
18
30,91%
23,77%
28,98%
22,07%
21,74%
26,14%
22,94%
14
Yukatel Merkezefendi B.B.
14
5
9
19
12.
7
7
14
27,48%
18,44%
26,43%
27,69%
19,44%
27,94%
22,91%
15
Fenerbahçe Beko
14
13
1
27
1.
4
13
17
21,45%
22,66%
16,59%
14,56%
3,57%
18,48%
18,08%
16
Gaziantep Basketbol
15
9
6
24
6.
7
6
13
22,21%
10,10%
12,95%
23,20%
6,52%
21,05%
11,07%
2020-2021 TBSL'DE İLK YARI SONUNDA
GENEL OYUNCU İSTATİSTİK TOPLAMLARI
141
113
254
771:37:20
18252
7215
4285
561
1481
20342
2020-2021 TBSL'DE İLK YARI SONUNDA
YERLİ OYUNCULARIN İSTATİSTİK TOPLAMLARI
269:14:22
5133
2386
1404
147
487
5906
2020-2021 TBSL'DE İLK YARI SONUNDA
YERLİ OYUNCULARIN TAKIMLARINA KATKILARI (%)
34,89%
28,12%
33,07%
32,77%
26,20%
32,88%
29,03%
2020-2021 TBSL'DE NORMAL SEZON SONUNDA
YERLİ OYUNCULARIN TAKIMLARINA KATKILARI (%)
156
126
282
37,49%
30,30%
36,07%
36,07%
34,87%
36,54%
31,81%
(2020-2021 TBSL) İLE (2021-2022 TBSL)
YERLİ OYUNCU İSTATİSTİK DEĞİŞİMİ (%)
-
-
-
-2,60%
-2,18%
-3,00%
-3,30%
-8,67%
-3,66%
-2,78%
2019-2020 TBSL'DE 23. HAFTA SONUNDA
YERLİ OYUNCULARIMIZIN GENEL İSTATİSTİKLERİ
141
116
257
37,40%
31,11%
35,01%
37,30%
29,35%
36,82%
31,78%
2018-2019 TBSL'DE NORMAL SEZON SONUNDA
YERLİ OYUNCULARIN TAKIMLARINA KATKILARI (%)
139
109
248
38,78%
32,14%
36,13%
38,59%
30,48%
39,45%
32,47%
2017-2018 TBSL'DE NORMAL SEZON SONUNDA
YERLİ OYUNCULARIN TAKIMLARINA KATKILARI (%)
129
131
260
28,62%
22,66%
23,03%
27,02%
-
-
-
Açıklamalar:
1) Yukarıdaki tablo, 2021-2022 ING Erkekler Basketbol Süper Ligi ilk yarı sonunda oluşan istatistiklere göre hazırlanmıştır. Tablodaki sıralama kriteri olarak, takımların kadrolarında yer alan yerli oyuncuların verimlilik puanı olarak genel takım istatistiğine oranına göre yapılmıştır.
2) Başta salgın süreci olmak üzere, çeşitli nedenlerden dolayı sezonun ilk yarısında oynanması gereken; Beşiktaş Icrypex - Aliağa Petkim Spor, Fenerbahçe Beko - Büyükçekmece Basketbol, Semt77 Yalovaspor - Anadolu Efes ve Yukatel Merkezefendi Belediyesi Basket - Bahçeşehir Koleji maçları ileri bir tarihe ertelenmiştir. Bu nedenle dört maçın istatistikleri tabloya dahil edilememiştir.
3) Ligin ilk yarısının sonuna göre, ING Erkekler Basketbol Süper Ligi'nde toplamda 251 farklı oyuncu süre alırken, bu oyuncuların 141'i yerli 113'ü ise yabancı oyuncu olarak gerçekleşti. Ayberk Olmaz, Hakan Sayılı ve Hasan Emir Gökalp ilk yarı sonu itibariyle iki farklı takımda süre alan oyuncular oldular.
4) Devşirme oyunculara (Deshane Davis Larkin) ve statü gereği şuan için Türkiye A Milli Basketbol Takımımızda oynama izni olmayan oyunculara yabancı oyuncu kısmında yer verilmiştir. Bu oyuncular; Ercan Osmani (Beşiktaş Icrypex), Ahmet Duverioğlu (Fenerbahçe Beko), İsmet Akpınar (Fenerbahçe Beko), Tarık Biberoviç (Fenerbahçe Beko), Orhan Aydın Haciyeva (Gaziantep Basketbol), Mahir Ağva (Pınar Karşıyaka) ve Thomas Akyazılı (Yukatel Merkezefendi Belediyesi Basket).
Domain - Hosting - Cloud

Yorumlar Okunma: 1665