Son çeyrekte Daçka durdu, TOFAŞ esti (Kağan Tolun) - BasketFaul.com

Son çeyrekte Daçka durdu, TOFAŞ esti (Kağan Tolun)

23-01-22 15:04
ING Basketbol Süper Ligi’nin 18. Haftasında, son 3 maçını kazanan ve serisini sürdürerek playoff hattında kalmaya çalışan Tofaş ile bu maça son 9 maçta 8 galibiyetle gelen ve sezon sonu için ilk 4'teki yerini sağlamlaştırmaya çalışan Darüşşafaka, Bursa Nilüfer Tofaş Spor Salonu’nda karşı karşıya geldi. Oldukça çekişmeli geçen ilk üç periyodun ardından skorda 54-60'lık Darüşşafaka üstünlüğü vardı. Fakat son periyotta mükemmel savunmasıyla birlikte rakibine tam 7:31 kala saha içi isabeti şansı vermedi ve bu periyotta Darüşşafaka'yı sadece 5 sayıda tutarak sahadan 81-65'lik galibiyetle ayrılmayı başardı. Bu sonuçla birlikte Tofaş, üst üste 4. toplamda ise 18 maçta 11. galibiyetini alarak maç fazlasıyla 6. sıraya yükseldi. 5 maçlık aranın ardından kaybeden Darüşşafaka ise 18. maçında 5. yenilgisini almış. 

Bu maçta Tofaş’ta hastalığı bulunan Muhsin Yaşar ve yabancı kontenjanına takılan Pako Cruz kadrodaki yer almazken Darüşşafaka’da Can Maxim Mutaf, Doruk Dora ve Troy Selim Şav kadroda yer almayan isimler oldular.

Maçın ilk sayıları, Tofaş’tan Tomislav orta mesafeli basketiyle gelse de (2-0) Darüşşafaka'da açılışı yapan isim, bulduğu 3 sayılık basketle birlikte Doğuş Özdemiroğlu oldu. (2-3) Fakat bu bölümde sahneye çıkan Tomislav Zubcic, üst üste bulduğu 5 sayıyla birlikte Tofaş lehine skoru bir anda 7-3'e getirince, ilk periyodun bitimine 7,5 dakika kala Darüşşafaka molasına gidildi. Mola dönüşünde toparlanan Darüşşafaka, her ne kadar Wayne Mc Cullough ve Troy Caupain'in 2 sayılık basketleriyle birlikte ilk periyodun bitimine 5:40 kala skoru eşitleşe de (7-7) üst üste üçlüklerle birlikte oyun üstünlüğünü elinde tutmayı başaran Tofaş, Tomislav Zubcic’in üçlüğüyle birlikte periyotta son 2 dakikalık bölüme 18-15'kik üstünlükle girmeyi başardı. Ardından Tofaş, Kasey Shepherd ile bir de turnike isabeti bularak farkı 5 sayıya kadar çıkarsa da (20-15) Periyodun son bölümünü daha iyi oynayan konuk ekip Darüşşafaka oldu ve önce Troy Caupain’in üçlüğü ardından da Berke Atar’ın orta mesafeli basketiyle birlikte ilk periyot 20-20'lik eşitlikle tamamlandı.

İkinci periyodun başında Doğuş Özdemiroğlu’nun basket faulü geldi. (20-23) İlk yarının bitimine 8:13 kala Darüşşafaka hücumunda Wayne Mc Cullough’un turnikesi geldi. (20-25) Bu pozisyona Tofaş koçu Ahmet Çakı ve benchten yoğun steps itirazı geldi. Bu itirazlar sonuç vermedi ve hakemlerden Tofaş koçu Ahmet Çakı'ya teknik faul uyarısı geldi. Bu pozisyonun ardından Tofaş molasına girilirken mola sırasında da öfkesi dinmeyen Tolga Öngören, hakemlere yoğun bir şekilde itirazlarını sürdürünce Tofaş benchine teknik faul çalındı. Oyuna dönüldüğünde bu teknik faulden doğan serbest atışı Nathan Boothe sayıya çevirince fark Darüşşafaka lehine 6 sayıya kadar çıktı. (20-26) Bu bölümde etkili oyununu sürdüren Darüşşafaka, Doğuş Özdemiroğlu’nun turnikesi ve Isaiah Pineiro'nun üçlüğüyle birlikte ilk yarıda bitime 6:56 kala farkı bir anda 9 sayıya kadar çıkartmayı başarsa da (22-31) Bu bölümde oyun üstünlüğünü tamamen eline geçiren Tofaş, Yiğit Arslan’ın üst üste bulduğu 7 sayıyla birlikte farkı bir anda 2 sayıya kadar indirince (29-31), ilk yarının bitimine 5:07 kala Darüşşafaka molasına gidildi. Bu mola, Tofaş’ın hızını kesmeye yetmedi ve her ne kadar dönüşünde ilk sayılar Darüşşafaka’da Berke Atar ile gelse de (29-33) Tofaş, sırayla Elgin Cook’un üçlüğü ve Jeremy Simmons’un orta mesafeli basketiyle birlikte ilk yarıda bitime 3 dakika kala skoru 34-33'e getirdi ve uzun bir aranın ardından maçta öne geçmeyi başardı. Bitime 2:45 kala Darüşşafaka hücumdayken Sinan Güler’in üç sayılık atışına blok geldi. Fakat bu pozisyonun faul olduğu itirazında bulunan Darüşşafaka koçu Selçuk Ernak, itirazlarının dozunu arttırınca teknik faulle cezalandırıldı. Periyodun sonunu daha iyi tamamlayan Tofaş, son hücumda Berk Uğurlu’nun tüm sahayı geçerek bulduğu turnikeyle birlikte Darüşşafaka karşısın soyunma odasına 41-37'lik üstünlükle girmeyi başardı.

Üçüncü periyotta ilk sayılar, Darüşşafaka’da Isaiah Pineiro’nun orta mesafeli basketiyle geldi. (41-39) Maçta bu bölüm karşılıklı basketlerle geçilirken devrede ilk 2,5 dakikalık bölümü Tofaş, Jeremy Simmons’un smacıyla birlikte 45-41'lik üstünlükle geçti. Fakat bu bölümde oyuna ağırlığını koyan Darüşşafaka, Gabriel Olaseni'nin 2 sayılık basketi, Troy Caupain’in üçlüğü ve yine Gabriel Olaseni’nin orta mesafeli basketiyle birlikte üçüncü periyotta son 6 dakikalık bölüme 45-48'lik üstünlükle girdi.

Her ne kadar Tofaş’ta Tomislav Zubcic, bulduğu serbest atış isabetiyle birlikte bu seriye son verse de (46-48) etkili oyununu sürdüren Darüşşafaka, üçüncü periyodun bitimine 4:39 kala Isaiah Pineiro’nun üçlüğüyle birlikte farkı bir anda 7 sayıya kadar çıkardı (46-53) ve Tofaş molasına gidildi. Mola dönüşünde de geri adım atmayan Tofaş Nathan Boothe’nin orta mesafeli basketiyle birlikte üçüncü periyotta son 1,5 dakikalık bölüme 49-57 önde girdi. Üçüncü periyodun bitimine 1:11 kala Tofaş hücumdayken hakemler Bora Yaşar’a faul çaldı. Fakat bu kararı hiç beğenmeyen Darüşşafaka koçu Selçuk Ernak, itirazlarını sürdürünce maçtaki 2. teknik faulünü aldı ve soyunma odasına gönderildi. Bu andan itibaren Darüşşafaka’da takımın başına yardımcı antrenör Ali Ruhi Balkanlı geçti. Tofaş’ta Tomislav Zubcic, önce teknik faul ardından da kendisine yapılan faulden doğan üst üste 3 serbest atışı da sayıya çevirdi. (52-57) Bu bölümde Darüşşafaka’da Doğuş Özdemiroğlu’nun basket faulü gelse de Tofaş’ta periyodun bitimine 14 saniye kala Elgin Cook’un basketi geldi ve üçüncü periyot 54-60’lık Darüşşafaka üstünlüğü ile geçildi.

Tofaş, son periyoda mükemmel bir başlangıç yaptı. Tofaş, periyodun ilk bölümünde Yiğit Arslan’ın 5, Elgin Cook’un 3, Tomislav Zubcic’in 3, Tyler Ennis ve Berk Uğurlu’nun 2’şer sayısıyla birlikte 15-0’lık seriyle başlayınca (69-60) bitime 5:22 kala Darüşşafaka molasına gidildi. Mola dönüşünde Troy Caupain, maçın bitimine 4:58 kala Darüşşafaka’nın bu periyottaki ilk sayısını kaydetti. (69-61) Fakat taraftarlarının da desteğiyle birlikte mükemmel oyununu sürdüren Tofaş, sırayla Berk Uğurlu’nun turnikesi, Yiğit Arslan ve Tyler Ennis’in üçlükleriyle birlikte serisini 23-1’e çekerek farkı 16 sayıya kadar çıkardı (77-61) ve maçın bitimine 2:49 kala birlikte kez daha Darüşşafaka molasına gidildi. Mola dönüşünde Doğuş Özdemiroğlu, maçın bitimine 2:29 kala Darüşşafaka’nın son periyotta ilk saha içi isabetini buldu. (77-63) Geri kalan bölümde de rakibini kendisine yaklaştırmayan Tofaş, Darüşşafaka karşısında sahadan 81-65'lik galibiyetle ayrılmayı başardı.

İstatistikler
Tofaş
Tomislav Zubcic: 20 sayı, 4 ribaund, 1 asist, 1 blok, Yiğit Arslan: 18 sayı, 7 ribaund, 1 asist, 2 top çalma, Elgin Cook: 14 sayı, 1 ribaund, 4 asist, 2 top çalma, Tyler Ennis: 11 sayı, 5 ribaund, 5 asist
Darüşşafaka

Doğuş Özdemiroğlu: 15 sayı, 5 ribaund, 4 asist, 1 top çalma, Troy Caupain: 14 sayı (3/3 üçlük), 7 ribaund, 7 asist, 1 top çalma, 1 blok, Isaiah Pineiro: 12 sayı, 6 ribaund 

Domain - Hosting - Cloud

Yorumlar Okunma: 909