Avrupa’da kesişim rotasına doğru (Hayri Pekergin) - BasketFaul.com

Avrupa’da kesişim rotasına doğru (Hayri Pekergin)

30-01-22 18:17

Avrupa basketbolunda, erkeklerde Euroleague ve FIBA’nın dört büyük organizasyonu varken kadınlarda bu sayı Euroleague Women ve EuroCup Women ile sınırlı. 


Bu durum kadınlarda 2 numaralı kupa konumundaki EuroCup Women’da 48 olan takım sayısı ile şişkinlik yaratıyor ve grup maçları ardından takım sayısını genel kaliteyi aşağı çekmek pahasına hızla azaltacak statülerin uygulanmasını gerektiriyorsa da FIBA bundan mutlu görünüyor. 

Oysa Avrupa kadın basketbolunda Euroleague’in bir kademe altında, şu anki seviyesi ile EuroCup Women’ın üzerinde konumlanacak, bu seviyede çekişme ve rekabeti her anlamda sürdürebilir şekilde ortaya koyabilecek 15-20 kulüp var.  

Konuya uzak olanların anlayabilmeleri için ülkemizden örnek vermek gerekirse Çukurova Basket Yenişehir Bld, OGM Orman Spor ve Nesibe Aydın gibi kulüplerin bir ya da ikisinin bu 16’lı yeni format içinde yer alması mümkün olabilir. 

Giderek statükocu ve bürokratik bir organizasyon olma yolundaki FIBA Avrupa, “yaşlı kıtada” kadın basketbolunu hem ekonomik hem de sportif performans olarak geliştirmek için Euroleague Women’ın bir seviye altında konumlanacak lig şeklinde organize edilmiş yeni bir formatı hayata geçirmeyi düşünmeye başlamalı. 

Bu şekilde EuroCup Women da üç numaralı kupa olarak, birbirine daha denk takımların bir araya geldiği, formalite olarak oynanan, sonucu baştan belli maç sayısının azaldığı rekabet açısından daha anlamlı bir konuma gelebilir.  
 
Euroleague Women ise takım sayısı ve format olarak erkekler Euroleague’e daha yakın bir konuma getirilerek, kompakt ve playoff’ların daha çekişmeli olduğu bir yapıda, daha çok değer üreten bir yapıya evirilir. 

Avrupa’da kadın basketbolu üzerinde hem FIBA hem kulüp yönetimleri anlamında alışkanlıkların getirdiği bir atalet, bir durgunluk olduğu görülüyor. 

İşin pazarlama tarafında birçok kulübün pazarlama, medya ve sosyal medya sorumluları olmasına, hemen her maçta oyuncular seyir zevki anlamında üst düzey performanslar sergilemesine rağmen, çağın ve hedef kitlelerin gerektirdiği içerik üretimi ve servisindeki başarı kadın basketbolunun büyümesi için yeterli değil.   

Yapılacak çok iş, bizim kulüplerimizin ve TBF’nin bundan çıkaracağı çok ders var. 

*******
 
Böyle bir çerçeve içinde Euroleague Women’da Fenerbahçe Safiport ve Galatasaray’ın yolculukları normal sezonun son haftalarına geldiğimiz bugünlerde farklı hedeflere doğru devam ediyor. 

Euroleague Women’da Fenerbahçe Safiport Erteleme maçında Macar Sopron’u deplasmanda 82-59 yendi.

Hafta içinde Dinamo Kursk deplasmanına gidecek daha sonra Şubat ortasında evinde Famila Schio ile oynayacak sarı lacivertliler Sopron’da Iagupova’nın 11 sayıda kaldığı gün rakibini ezerek kazanırken, savunmadaki süreklilik ve McBride-Iagupova-Sabally üçlüsü arasındaki top dağılımının dengeye oturması olumlu sinyaller üretti.   

Fenerbahçe Safiport sahada doğruları yaptığı günlerde güç seviyesi olarak B grubunun çok üzerinde yer alıyor. Grubun üst sıralarındaki Sopron önündeki performansı da bunun göstergesi.  

Dinamo Kursk maçı hem bu gerçeğin teyit edileceği hem de A ve B Gruplarında 1-4 /2-3 çapraz eşleşmeleri ile oynanacak play-off’ların provasının yapılacağı bir karşılaşma olacak.  

Şu anda sarı lacivertliler için geleceğe yönelik tek eksiklik pota altında Stokes’un performans olarak Williams’ın seviyesine gelememesi. 

Williams’ın performansının ise nihai hedef konumundaki UMMC Ekaterinburg’un Meesseman-Vadeeva-Jones ve Griner’dan oluşan kalabalık boyalı alan rotasyonu ile nasıl başa çıkacağı tamamen ayrı bir konu başlığı. 

Muhtemelen Fenerbahçe Safiport coachu Lapena bu pozisyonda iki senedir büyük yatırım yaptığı Sabally ve onu dinlendirecek Zahui ile içeriyi savunmaya çalışıp hücumda ters eşleşme arayacak.   

Takıma yeni katılan Bria Hartley’in Final Four öncesi form seviyesini görmek için Basket Landes erteleme maçı (biraz erken olsa da) gösterge niteliğinde olacak. 

Burada, geçen yılki Final Four Ekaterinburg yarı finalinde Quigley sahada “show yaparken” Olcay Çakır Turgut’u oturtup savunmasından yararlanmayı tecih etmeyen Lapena’nın Hartley’i Iagupova / McBride’ı ikilisini dinlendirmenin dışında nasıl kullanacağı önem taşıyor. 

Hartley eğer oyun kurucu pozisyonunda da kullanılacak ise çok güçlü bir savunma sergilemesi gerekecek zira savunma Fenerbahçe Safiport’un hücumunu besleyen önemli bir kaldıraç konumunda.  

Fenerbahçe Safiport’un B Grubunda güç seviyesi olarak üstünlüğünü belirttikten sonra A Grubuna oranla ne konumda olduğuna da bakmak gerekiyor. 

Euroleague Women A Grubunda UMMC Ekaterinburg yola yenilgisiz devam ederken Parfumerias Avenida’nın grup ikinciliği büyük olasılık olarak görünüyor. 

Grubun diğer güçlü takımı USK Prag özellikle savunmada önceki yıllardaki etkinlik seviyesinde değil. 

Bunun nedeni yaşlanan dış rotasyonun önde yumuşaması kadar pota altında Brionna Jones – Alyssa Thomas “ikilisinin” de gereken ölçüde sertlik ve çabukluk üretememesi. 

Geçtiğimiz haftalarda Salamanca’da oynanan ve Parfumerias Avenida’nın 85-75 kazandığı maç bu saptamaları doğrular nitelikteydi. 

Euroleague Women’da normal sezon ardından büyük olasılıkla TTT Riga ya da Montpellier (BLMA) ile play-off ilk tur maçında karşılaşacak Fenerbahçe Safiport açısından A Grubunda oynanan bu maçın önemi vardı. 

Zira Play-off ilk turunda BLMA ya da TTT Riga önünde hiç zorlanması beklenmeyen Fenerbahçe Safiport, Euroleague Women’da 1-4 / 2-3 çapraz play-off eşleşmesi ardından Final Four’un ilk gününde büyük olasılıkla A Grubunun ikinci sırada bitirecek takımla eşleşecek. 

Bu takım da şu anda USK Prag’dan iki galibiyet önde bulunan Avenida olacak gözüküyor. 
USK Prag – Parfumerias Avenida arasında bir puan eşitliği olursa bu kez taraflar arasındaki ilk maçı 80-55 kazanan Çek Takımı A Grubunu 2. Sırada bitirebilir. 

Potansiyel ve performans olarak Fenerbahçe Safiport’u USK Prag’a kıyasla oyunun her iki yönünde çok daha önde görmek gerekiyor. 

Fenerbahçe Safiport ve Parfumerias Avenida’yı teraziye çıkarttığınızda ise 2021 WNBA Şampiyonu Chicago Sky’ın MVP forveti Kahleah Copper ve Katie Lou Samuelson gibi iki yıldız forvete sahip İspanyol ekibinin sarı lacivertliler kadar gücü olmasa da USK Prag’dan daha sert bir rakip olabileceğini görüyoruz. 

Dominguez ve Cazorla gibi rakibi okumayı çok iyi bilen iki oyun kurucuya sahip Parfumerias Avenida, pota altında genelde Williams ile eşleşebilecek tek pivotla oynuyor. 

Burada da çabuk bacakları, güçlü fiziğini iyi kullanma becerisi ve yapısından beklenmeyen çevikliği ile Hollandalı pivot Hof başlıca silahları konumunda. 

Bu anlamda Fenerbahçe’nin Sabally ve Zahui gibi pota altını savunabilen uzun boylu kısa forvetlerle ters eşleşme yaratma opsiyonları bir ölçüde kısıtlanmış oluyor. 

Fenerbahçe Safiport’un eski coachu Iniguez’in yönetimi altındaki Salamanca takımı Fenerbahçe Safiport’a oranla savunmada daha yumuşak olmakla birlikte hücumda daha organize bir oyun düzenine sahip.

Bununla birlikte İspanyol ekibinin Samuelson – Copper ikilisi kenarda olduğu zaman vasat bir takımdan farklı görünmediğini de belirtmek yanlış olmaz.  

Bu eşleşmede Fenerbahçe’yi savunma sertliğinin getireceği rakibi bozma avantajı ve Hartley’in de katılımı ile iyice derinleşecek rotasyon anlamında bir değil iki adım önde görüyorum.  

Sarı lacivertliler Stokes ve Zahui’den daha net katkılar alır, Olcay Çakır Turgut iyi savunması yanında hücumda da sorumluluk alırsa öngörülenden çok daha rahat şekilde hedefine doğru  yürüyebilir.  
 
*****
Euroleague Women’da hafta içinde Sopron Karşısında 73-44 gibi farklı bir skorla sahadan yenik ayrılan, maçın 3. çeyreğinin ortalarında önce Krajisnic sonra diğer yıldızları kenara alan Galatasaray ise bir yol ayrımında. 

Yazının kaleme alındığı dakikalarda hava atışı yapılan Basket Landes erteleme maçının sonucu ve burada sergilenen oyun sarı kırmızılıların Euroleague Women – EuroCup Women yol ayrımına gelindiği bu haftada geleceğe ne ölçüde hazır olduğunu gösterecek. 

Sopron önünde Krajisnic üzerinde sezonun yorgunluğu ve pota altında yalnız kalmanın faturası çok hissedildi. 

Atılan 44 sayının 24’ü Plum ve Davis’ten gelirken takımın geri kalanının 20 sayıda kalması zaten fazla bir analize yer bırakmıyordu. 

Galatasaray’ın Landes ve hafta içinde oynayacağı Famila Schio maçlarının sonucu SPAR Girona – Arka Gdynia, Basket Landes – Sopron, SPAR Girona – Basket Landes maçları ile birlikte sarı kırmızılıların gelecekteki yol haritasını belirleyecek. 

Alınan sonuçlar ve bugünkü kadro yapıları ışığında Galatasaray’ın olası bir grup 4.lüğü durumunda Ekaterinburg önünde hiçbir şansı olmayacağını söylemek mümkün. 

Sarı kırmızılılar grupta 5. ya da 6. sırayı alırsa EuroCup Women’da Son 8 Turundan gelecek dört takımla çekilecek kura ile eşleşecek. 

Son haftalarda sahada enerjisini daha rasyonel şekilde kullanma hedefinde olduğu görülen ve savunmada bu değişikliklerin geçiş sıkıntılarını yaşayan Galatasaray’ın bundan sonraki rotası ne olursa olsun Krajisnic ve sezon başından bu yana çok yıpranan diğer kilit isimler üzerindeki baskıyı azaltmadan gidişatı değiştirmek çok kolay gözükmüyor. 

*******  
 
EuroCup Women’da kalan tek temsilcimiz Çukurova Basket Yenişehir Belediye Son 16 Turunda birden çok ertelenen “Flammes Corolo” maçları 16 ve 17 Şubat tarihlerinde Mersin’de oynanacak. 

Fransız takımının her iki maçı da Mersin’de oynamayı kabul etmesini normal şartlar altında şimdiden beyaz bayrak çekerek teslim olduğu şeklinde okumak mümkün. 

Elbette maçlar oynanmadan kazanılmıyor. 

Eğer ÇBK Yenişehir tarafında şu anda öngörülemeyen bir olumsuzluk söz konusu olmazsa tur atlayarak “Son 8 Turuna” kalacak takım Mersin ekibi olacak. 

Mersin takımının olası gelecek turdaki rakibi Belçika kadın basketbolunun “bilinen markası” Castors Braine”i her iki maçta da mağlup eden Ukrayna’nın Dinyeper şehri takımı “Prometey”. 

Umarım Rusya ve Ukrayna arasında süre gelen ciddi boyutlu jeopolitik gerginlik bu serinin gerçekleşmesini zorlaştırmaz.

ÇBK Yenişehir Belediye geçtiğimiz hafta KBSL’de BOTAŞ önünde çok aksayan savunması ve Tiffany Hayes’in hücumda takımın ritmini bozan gereksiz ve “engellenemeyen” inisiyatif alma iradesi neticesinde beklenmeyen bir yenilgi aldı. 

Bu sezon Mersin’de kaybedilen Hatay Spor maçı ya da Avrupa Kupasında Lointek Gernika önündeki 24 farklı deplasman yenilgisinde olduğu gibi büyük iniş çıkışlar yaşayabilen bu güçlü kadronun takım olma yolunda daha çok aşama kaydederek artık büyük ölçekli performans dalgalanmalarından kurtulması gerekiyor. 

Bu gerçekleşir, oyuncular sahada o an akıllarına göre değil coachun kendileri için planladığı şekilde hareket ederse Çukurova Basket EuroCup Women’da final görebilecek bir ekip. 

Bu kritik noktada ÇBK Yenişehir Bld. yönetiminin artık “yalnızca” yabancı oyunculardan performans beklemek yerine, coach’a daha net destek vererek sahada oyunun her iki yönünde daha dengeli bir basketbol sergilenmesini kolaylaştırması gerekiyor.        

twitter: @hayripekergin
 
Domain - Hosting - Cloud

Yorumlar Okunma: 3912