Jordon Crawford: 2.10 olmak istemezdim - BasketFaul.com

Jordon Crawford: 2.10 olmak istemezdim

17-02-22 14:08
Basketbolu seyreden herkesin farklı nedenleri olabilir... Kimi taraftardır, kimi oyunu beğenir, kimini takım savunması etkiler ama çoğunluk oyunu belli oyuncular için izler... Jordon Crawford'un özel müşterileri olduğu gibi... Uzunların oyunu olarak kabul edilen basketbolda bu tezi çürütenlerin arasında 1.67'lik Jordon Crawford da geliyor. O sahanın en kısa ama çoğunlukla da en etkili oyuncusu... Nitekim son hafta PETKİM deplasmanında galibiyeti getirirken, kısalar adına da büyük mesajlar verdi...

Afyon Belediye'de tanıdığımız, Büyükçekmece'nin oyun kurucusu konuğumuz oldu... 

BENİ BABAM BASKETBOLCU YAPTI
Basketbola başlama hikayen, gelişim döneminde yaşadıkların...  
* Basketbola çok erken yaşta başladım. Babam çok büyük bir basketbol fanatiğiydi, koçluk yaptı, oyunculuk dönemi vardı hatta basketbolla alakalı her şeyi yaptı. Beni basketbola o tanıştırdı ve aşık oldum bu oyuna. Bütün gençliğimde o beni çalıştırdı. Koleje gittiğimde tam burs almam onu çok sevindirdi. Kolejde 4 sene boyunca kenarda oturacağımı ve pek de forma giyemeyeceğimi düşünüyordum. Hatta bu sürede diplomamı alır, eve döner işimin başına geçerim diyordum. Küçükken kolej oyuncularını izlerken onların çok üst seviye olduklarını düşünüyordum. Aklımda böyle bir korku oluşmuştu ama sahaya ilk kez adımımı attığımda bunun yersiz olduğunu anladım. İkinci yılımdan sonra ise her şey çok güzel gelişti.

YAZIN NBA OYUNCULARIYLA ÇALIŞIYORUM
Birlikte veya karşılıklı oynadığın NBA oyuncuları...
* Şimdiye kadar belki de yüzlerce NBA oyuncusuyla beraber idman yaptım. Jimmer Fredette, Carmelo Anthony ve Kyle Lowry gibi oyuncularla çalışma fırsatım oldu. Hala da yazları kendimi geliştirebilmek için Tyrese Haliburton ve Kyle O'Quinn gibi oyuncularla çalışıyorum. Karşılıklı oynadığım oyuncular arasında ise Fred VanVleet ve Quinn Cook gibi özel isimler var. Kendi yeteneklerinizi bu tür oyunculara karşı denemek gerçekten çok büyük bir keyif. Bu mücadelelerden en çok kazandığım şey özgüven, oyun bilgisi ama en önemlisi arkadaşlıklar oluyor. En iyi arkadaşlarımın bazıları idman arkadaşlıklarımdan çıktı. Burada Kyle O'Quinn'den bahsetmek istiyorum. Onun ne kadar harika bir insan olduğunu kısa sürede Fenerbahçe ekibi de anlamıştır, kendisi dünyanın en iyi insanlarından biri ve çok iyi bir arkadaşım.

KISALARI TUTMAKTA ZORLANIYORUM
Çok başarılı ve spektaküler kısa bir oyuncu olarak genç kısa oyunculara mesajın... Kısa olmanın avantajlarını nasıl kullanıyorsun ve benzer oyunculara neler öneriyorsun? 
* Diğer insanların kısa olarak adlandırdığı bir oyuncu olmak aslında hiçbir zaman benim için bir dezavantaj olmadı. Hatta birçok zaman bunu yararıma bile kullandığımı söyleyebilirim. Size'ımı perdelerin üstünden geçmek ve yere yakın olmak için kullandığımı söyleyebilirim. Ayrıca birçok oyuncuya göre çok hızlı kalıyorum ve çok daha ufak alanlar kaplayarak hem hücumda hem savunmada avantaj yakalayabiliyorum. Mesela kendim de ufak oyuncuları savunmaktan nefret ediyorum. Kendinizden ufak oyuncuları savunmak veya kısa oyuncuları savunmak her zaman daha zor olmuştur. Benim yarattığım dezavantajın bana karşı kullanılmasından nefret edyorum. Hep kendimden uzun oyuncuları tutmaya alıştığım için kısa oyuncuları tutmak daha zor geliyor. Ayrıca düşünüldüğünden daha kuvvetliyim ve sürekli en iyi fiziksel halimde kalabilmek için kendimi zorluyorum. Bazı oyuncular fiziksel özellikleri sayesinde rahatlayıp sahada kendilerini saklayabilir ama benim böyle bir durumum yok.

2.10 OLMAK İSTEMEZDİM
Basketbol için 2.10 olmak mı, 1.67 olmak mı?
* Her zaman kendi boyumu seçerim çünkü uzun olsam güçlü yanlarımı kaybederdim.

OYUNCULAR YAZIN AMERİKA'YA GİTSİN
Türkiye basketbolu seviyor ama son yıllarda büyük oyuncu yetiştirmekte zorlanıyor. Her ne kadar bu sezon Ömer Faruk ve Alperen'i NBA'e göndersek de Türk oyuncunun averajı istenen düzeyde değil. Federasyonu veya bir kulübü yönetiyor olsan, genç oyuncuların gelişimi için neler yapardın?
* Bu güzel bir soru çünkü genel menajer ya da koç olmakla gerçekten çok ilgileniyorum. Bence genç oyuncuları yazın idmana göndermek çok önemli. Bu idmanlarla  özellikle üst seviye yeteneklerle ve profesyonel oyuncularla çalışarak kendilerini geliştirebilirler. Bence sürekli olarak 5-5 basketbol oynamaları da önemli. Yazın özellikle Avrupa'da 5-5 basketbol oynamanın zor olduğunu biliyorum ama Amerika'da bize avantaj sağlayan şey bunun çok kolay olması diyebilirim. Bu maçlar sizin özgüveninizi inşa ediyor ve sahada yapabildiklerinizi anlamanızı sağlıyor. Ben eğer karar verici olsam her yıl takımdan 2-3 oyuncuyu böyle yerlere gönderir hatta her sene de bu oyuncuları değiştirirdim. Bu sayede çalışma etiği ve başka bir kültürü öğrenmelerini sağlardım.

ÇOK REKABETÇİ BİR LİG
Genel olarak ligimizin seviyesini nasıl buluyorsun? 
* Türkiye Ligini çok seviyorum. Burada herkes herkesi yenebiliyor. En güçsüz takımdan en güçlü takıma herkesin bir şansı var ve rekabetçilik inanılmaz. Her gün sahaya performans koymak zorundasınız çünkü hiç kolay maç yok. Benim gibi rekabetçi bir kişiyseniz bu harika bir durum. Ayrıca taraftarlar da birçok yerde gerçekten çok çılgın böyle bir deneyimi yaşamak harika.

SERT SAVUNMALAR BENİ YUKARI ÇEKİYOR
Oyun sırasında çok fazla darbe almana karşın tepkilerin kontrollü. Ligimizde seni en çok zorlayan savunma oyuncusu kimler?
* Oyun tarzım gereği çok fazla darbe alıyorum ve lig gerçekten çok fiziksel. Hakemlerin de çok sayıda düdük çalması gerekiyor. Ben buraya gelmeden önce de böyle oynuyordum ve zihinsel olarak her türlü temasa hazır geliyorum. Yazın bunların denemesini ciddi şekilde yapıyorum. Hemen her takımda sadece savaşmak için sahaya çıkmış yerli oyuncular oluyor, yaptıkları tek şey kavga etmek ve bunu her maç yapıyorlar. Bu duruma bayılıyorum böylece ben de en iyi versiyonumu ortaya çıkıyorum. Bazen kötü oynadığımı ya da sahada zorlandığımı düşünüyorum ama rakiplerin sertliği genelde beni kendime getiriyor. Burayı sevmemin temel nedenlerinden biri de bu beni fiziksel, zihinsel, duygusal ve ruhsal olarak sürekli zorluyorlar ve geliştiriyorlar.

NBA HAYALİMDEN VAZGEÇMEDİM
TBL'de Ankara DSİ'de ve çok kısa bir süre Türk Telekom'da oynayan kısa oyunculardan Keifer Sykes, Indiana Pacers'te yer buldu. Aklından zaman zaman NBA geçiyor mu?
* NBA benim için her zaman bir hedef olacaktır. Her yıl kadroya girebilmek için elimden geleni yapıyorum. Bu sene de aynısı olacak sağlıklı ve formda kalıp NBA için şansımı deneyeceğim.

MEHMET ALEMDAROĞLU'NUN YERİ AYRI...
Burada en yakın arkadaşın kim?

* Türkiye'ye geldiğimden beri birçok yabancı ve yerli oyuncuyla iyi arkadaşlıklar kurdum ama şu anda en yakın arkadaşım Mehmet Alemdaroğlu. Hem Afyon'da, hem Büyükçekmece'de beraber oynadık çok seviyorum onu. Buradaki yabancıların çoğunluğu çok üst düzey oyuncular ya da eski NBA oyuncuları böyle olunca kendinizi motive etme şansı da buluyorsunuz ve yeteneklerinizi sürekli en üst seviyeye karşı test etmiş oluyorsunuz. 

Domain - Hosting - Cloud

Yorumlar Okunma: 2070