Çakı ile TOFAŞ'tan Milli Takıma uzanan tur... - BasketFaul.com

Çakı ile TOFAŞ'tan Milli Takıma uzanan tur...

18-02-22 14:13
Ahmet Çakı ile TOFAŞ'tan başlayıp Milli Takıma uzanan kısa bir tur attık. İşte koçtan pasajlar...

* Merkezefendi, Beşikteş ve grup birinciliği için çok önemli olan Oostende maçını kazanarak başladık. Karşıyaka, Galatasaray, Fenerbahçe maçları ise istediğimiz şekilde geçmedi çünkü kenardan gelenlerden katkı alamadık. Bahçeşehir maçında mental doygunluk ve yorgunluk yaşadık, rakibimiz oyunu domine etti. Hemen arkasından Treviso maçında takım çok iyi reaksiyon verdi. Hep birlikte şunu gördük ki, belli oyunculara bağlı olunca iniş-çıkışlardan kurtulamayız ama 9-10 oyuncu işin içine girdiğinde çok daha fazlasını yapabiliriz.
* Efes maçına çok inançlı ve kararlı başlamadık, sonrasında ise geri dönmemiz önemliydi. Kupadaki Fenerbahçe karşılaşmasında 20 sayı öne geçtikten sonra sakatlıklar yaşadık ve 4. periyodun başında hücumda sayı bulamayınca down olduk. Tyler ilk başlarda kenardan gelip katkı verdi ama fiziksel olarak sertliğe hazır değildi. Maçın sonunu en iyilerle değil en sağlıklılarla oynadık. Elbette kazanmak isterdik ama bu maçta gelecek açısından çok şeyler kazandığımıza inanıyorum. 
* Pako Cruz gibi önemli bir oyuncumuzun yokluğuna ve Tyler Ennis'in aramıza yeni katılmasına karşın bu dönemi kötü geçirmedik. Cruz'un dönüşü, Tyler Ennis'in fiziksel olarak iyi duruma gelmesiyle geleceğe daha ümitli bakıyoruz. Tabii şu ana kadar yaşadıklarımızın yorumunu doğru yapmamız, kazanırken de kaybederken de ve en önemlisi hücum edemediğimiz dönemlerde beraber olmamızın önemini hep birlikte anlamamız bize katkı verecektir.
*Sezon bittiğinde beni mutlu edecek olayların başında Şampiyonlar Ligi'nde son 4 arasına kalmamız mutlu eder. Türk takımı, Türk antrenörü olarak kendimizi orada ifade etmeliyiz. Ligde ise yerimiz ilk 6 içinde olmalı. Bunun için de aradan sonra seri yakalamak istiyoruz.
* Altyapılarda üretici kulüplerin doğru malzemeyi yakalaması çok önemli. TOFAŞ'ta yöneticilere sorsanız, "Şampiyonluk mu, büyük oyuncu yetiştirmek mi? diye... Yanıtları ikincisi olacaktır. Euroeague ve NBA düzeyince oyucu yetiştirmek TOFAŞ'ın vizyonuna çok yakışır. Önceki dönemde Kenan Sipahi, Samet Geyik, Doğan Şenli bu takımda iyi süreler aldı. Daha sonra Yiğit Arslan, Muhsin Yaşar, Berkan Durmaz aynı fırsatları buldu. Şimdi de bazıları Gemlik'te oynayan ve umut bağladığımız birçok genç var. Alt yaş gruplarında da birçok oyuncu iyi antrenörlerle çalışıyor. Sadece TOFAŞ değil, bütün kulüpler bir gün Euroleague'de topun kendisine verileceği oyuncuyu yetiştirmeyi hedef olarak görmelidir.
* Altyapı oyuncularının kendi yaş gruplarında değil, A Takıma yükseldiğinde neler yapabileceği öngörülerek seçilmeli ve hazırlanmalıdır. Rol oyuncusu değil, fark yaratan oyuncu yetiştirmeliyiz. TOFAŞ organizasyonu da bunu hak ediyor. 
* Milli Takım için yazın NBA ve Euroleague oyuncularının katılmasıyla iyi bir kadromuz olacak ama eleme maçları hem teknik adamlar, hem oyuncular için çok zor. Zaman sorunu yüzünden koçun kafasındaki düzeni kurması mümkün değil sadece verim alabileceği oyucuları bir araya getirip çözüm bulmaya çalışıyorsunuz ama esas çözüm birlikte zaman geçirmekle bulunabilir ki koşulla buna izin vermiyor. Sonuçta kendi takımlarında oynamayanlardan fark yaratmasını bekliyorsunuz. 

* Orhun Abi gibi taktiksel zenginliğe, donanıma sahip bir koçun, şartlar sonucunda eli kolu bağlı. Kulüp takımlarda Salı antrenmanına, Pazartesi antrenmanının hatırlatmasıyla başlarsınız. Milli Takımda ne mümkün! Yazın 3-4 hafta çalışma olanağı bulacak milli takımın oynayacağı basketbol olumlu yönde çok farklı olacak. Sezon içindeki pencerelerde ise Orhun Abi'nin en önemli katkısı deneyimi sayesinde çok sakin kalıp, gösterdiği harika liderlikle zor günlerin ardından herkesi ayağa kaldırabilmesi. Hırvatistan maçından birkaç gün önce benim de içinde bulunduğu ekip göreve geldi ve 15 farklı yenilgiyle başladık. Bir sonraki maçta Hollanda'ya kaybetsek elenecektik ama Orhun Abi'nin liderliği ile ayağa kalktık. Aynısı kaybettiğimiz Belarus maçından sonra İngiltere karşısında da yaşandı ve koç o süreci mükemmel yönetti. Çalışma şansınız olmadığı için bunu basketbolla çözebilmeniz mümkün değil, çözümü koçun başlattığı duruşta birleşerek bulduk. 

Yorumlar Okunma: 2577