Fenerbahçe Safiport Ekaterinburg’a hazır mı? (Hayri Pekergin) - BasketFaul.com

Fenerbahçe Safiport Ekaterinburg’a hazır mı? (Hayri Pekergin)

20-02-22 17:07

Euroleague Women’da normal sezon birkaç erteleme maçı dışında sona erdi sayılır. 

Fenerbahçe Safiport ve Galatasaray’ın yer aldığı B grubunda Girona ve Basket Landes arasında oynanacak maç hangi takımın play-off eleme turuna katılacağını belirleyecek. 

Fenerbahçe Safiport’un ilk sıradaki yerini haftalar önce garantilediği, Galatasaray’ın ise EuroCup umutlarını kaybettiği B Grubunda, bu karşılaşma öncesindeki sıralamada ilginç bir durum var. 

Maçlarını tamamlayan Macar Sopron, İtalyan Famila Schio ve Rusya’dan Dynamo Kursk’un 8’er galibiyeti bulunuyor.   

7 Galibiyetli İspanya temsilci SPAR Girona Fransız rakibi Basket Landes’i deplasmanda olduğu gibi kendi evinde yenerse grupta 8 galibiyete ulaşan 4 takım kendi aralarındaki maçların sonuçlarına göre sıralanacak. 

Bu averaj hesabında konumları garanti olan Sopron ve Dynamo Kursk play-off eşlemesinde A Grubundan gelecek rakipleri beklemeye başladı. 

Girona 8. galibiyete ulaşırsa EuroCup Women’ın yolunu tutacak takım Famila Schio olacak. 

İşte bu nedenle İtalyan temsilcisi 19 Şubat Cumartesi akşamı Ataşehir’de oynanan Fenerbahçe Safiport erteleme maçına mutlak galibiyet parolası ile çıktı. 

Bir galibiyet İtalyanları Fenerbahçe Safiport ardından ikinci sıraya taşıyabilirdi. 

Her iki takım için de oldukça iniş çıkışlı bir maç oldu. 

İlk çeyrekte Fenerbahçe Safiport’un yüksek ritimli ve özgüvenli oyunu ile İtalyanların aşırı motivasyonu, atmosferde çok farklı sıcaklıklarda iki cephe sisteminin çarpışması gibi aşırı bir sonuç yarattı. 

 
 
Öyle ki ilk 10 dakika sonunda Fenerbahçe Safiport 28-2 öndeydi. 

Sarı lacivertliler, Sandrine Gruda’nın basketi sonrasındaki 7 dakikada Schio’ya değil sayı, faul çizgisine bile gitme izni vermedi. 

İkinci çeyrekte durum değişti. 

İlk çeyrekteki 26 sayılık farkın Fenerbahçe Safiport’a getirdiği rehavet ve artık kaybedilecek bir şeyi kalmayan İtalyanların “azalan” stresi ibrenin konuk takıma dönmesini sağladı. 

Famila Schio iyi savunma yaparak ikinci çeyrekte Fenerbahçe Safiport’a 9 sayı izni verirken, rotasyonun devreye girdiği bölümde savunmada artan ivme kayıpları sarı lacivertliler için olumsuz bir not olarak yansıdı. 

Tekrar etmek gerekirse, Lapena’nın Fenerbahçe’ye oynattığı basketbolda savunma özellikle başa baş maçlarda önemli bir kaldıraç niteliğinde. 

Sarı lacivertliler son iki sezonda olduğu gibi bu sene de savunmada sergilenen etki ölçüsünde rakiplerini dengesiz yakalayıp sonuca daha kolay gidebiliyor. 

İlk yarı 37-25 Fenerbahçe Safiport lehine bitti. 

Üçüncü çeyrekte giderek ritim kazanan Famila Schio, Iagupova ve McBride’ı yavaşlatma strateji ile önce oyuna sonra skora denge getirdi hatta 26. dakikada 45-46 öne geçti.  

Schio’nun bu savunma stratejisinda fırsatları iyi değerlendirerek 16 sayıya ulaşan Olcay Çakır Turgut ve 24 sayı üreten Sabally Fenerbahçe Safiport hücumlarında ön plana çıktı. 

Sarı lacivertlilerin 2. ve 3. çeyreklerde yaşadığı ivme kaybında pota altındaki en güçlü silah olan Elizabeth Williams’ın Gruda’nın savunması karşısında gerekli çekim etkisini sağlayamaması dikkate değer bir faktördü.  

 
 
Bu önemli bir nokta.

Fenerbahçe Safiport’un Euroleague Women’da şampiyonluk hedefi için nihai hedefinde olan UMMC Ekaterinburg’un Gruda kalibresinde hatta ondan güçlü tam dört pivotu var.  

Üçüncü çeyreğin son bölümünde McBride’ın kritik 3 sayı isabeti ile ivme kazanan Fenerbahçe Safiport,  Zahui’nin ve maçın yıldızı konumundaki Sabally’nin sayıları ile skoru 57-51’ e getirdi. 

Fenerbahçe Safiport – Famila Schio maçının 4.çeyreği, 26 farktan geri dönüş yolunda enerjisinin büyük bölümünü 2. ve 3. çeyreklerde harcayan İtalyan takımının fiziksel tükenişi ve Fenerbahçe’nin Sabally ve Iagupova ile gelen 7-0 seri ile farkı tekrar iki haneye çıkarması ile başladı.  

Famila Schio coachu Dikeoulakos Fenerbahçe’nin ritmini durdurmak amacı ile tüm olanaklarını zorlarken bu dakikaya fiziksel yönden  daha “sermayeli gelen”  sarı lacivertliler rakiplerini bir daha yanına yaklaştırmadı. 

Karşılaşma 82-65 skorla sona erdi. 

Bu sonuçla birlikte Euroleague Women’da son dokuz maçını kazanan, 2 Kasım 2021 tarihinden bu yana yenilgi görmeyen Fenerbahçe Safiport A grubundan gelecek rakibini beklemeye başladı. 

Bu takım büyük olasılıkla Fransız temsilcisi Montpellier (BLMA) olacak.

BLMA’nın kadro ve performansına bakıldığı zaman, “normal şartlar altında” Fenerbahçe Safiport’un bu seriyi Final Four için “ölçü olamayacak rahatlıkta” geçeceğini söylemek mümkün.  

Bu nedenle Fenerbahçe Safiport açısından A Grubunda daha önemli olan taraf, USK Prag ve Avenida arasındaki 2.lik yarışından kimin galip çıkacağı olacak. 

Zira A Grubu 2.cisi ile B Grubu 3.cüsü arasındaki play-off eşleşmesinden gelecek takım Fenerbahçe Safiport’un Final Four’da ilk gün rakibi olacak. 

A Grubuna baktığımız zaman bu takımın Fenerbahçe’nin bir başka eski coachu olan Roberto İniguez’in teknik patronluğundaki Parfumerias Avenida olduğunu görüyoruz. 

Bu yol haritası ve iniş çıkışlara sahne olan Famila Schio erteleme maçı ardından, sarı lacivertli takımda artı ve eksilere baktığımız zaman şunu görüyoruz. 

Takımın dış skor silahları olan Iagupova ve McBride ikilisinin toplam 23 sayıda kaldığı gün kazanmak olumlu. Burada büyük faktör bir ölçüde riske edilen Olcay Çakır Turgut ve Sabally’nin ekstra üretim ile kayıpları telafi etmesi. Bu tür ekstra performanslar önemli.  

Schio maçında olduğu gibi 26 sayı öne geçtikten sonra yakalanıp hatta geri düştükten sonra tekrar ivme kazanmak, farkı açabilmek olumlu. Burada takımın karakteri, fizik gücü ve savunma ritmi belirleyici faktörler. 

Takımın fiziksel olarak maçın sonuna güçlü gelmesi, rakibin enerjisi belirgin şekilde düşerken maç sonunda ilk çeyrekteki ritmi devam ettirebilmek olumlu.

Diğer taraftan risklere baktığımız zaman şu ana başlıkları görüyoruz;

İç sahadaki bir maçta 26 sayı öne geçtikten sonra 15 dakika içinde geri düşmek, bu düşüşün özellikle rotasyonun devreye girdiği bölümlerde belirginleşmesi. 

Stokes'un yetersiz performansı nedeni ile pota altında Williams’ın yalnızlığı. Zahui’nin bu bölgede performansının belirsizliği ve bu durumda (özellikle UMMC bazında düşünüldüğünde) rakip pota altında pozisyon bazında bir çekim alanı yaratmanın zorluğu. 

 
 
Famila Schio gibi kapasitesi kısmen sınırlı orta düzey bir Euroleague Women takımı önünde bench katkısının 10 sayı ile sınırlı olması. 

Takımın hücumda en önemli iki silahından biri olan Iagupova’nın iyi savunulduğu gün çok da uzun olmayan Schio savunması önünde çizgiye yalnız iki kez gitmesi.  

Coach Lapena’nın potaya dikey gidebilen bu oyuncuya temas yaratarak rakip savunmayı sindirmek anlamında daha çok pozisyon ve daha doğru açılar üretmesi gerekiyor. 

Daha önce belirttim. 

Fenerbahçe açısından Euroleague Women’da en büyük fırsat, Jonquel Jones’un maçın başında faul sorununa girdiği, Vandersloot’un ortalamasının çok altında kaldığı geçen seneki UMMC Ekaterinburg yarı final maçında kaçtı..  

Bu sezona bakarsak, en başta takım kurulurken Fransız pivot Ciak’ın sakatlık nedeni ile gerçekleşmeyen transferi pota altında hem derinlik hem de çok yönlülük sıkıntısı yaratmıştı. 

Bu kompozisyonda Coach Lapena’nın Fenerbahçe Safiport’un başında 2021 yılındaki UMMC Ekataerinburg maçında yaptığı hataları artık yapmaması gerekiyor. 

Fenerbahçe Safiport’un güçlü Rus ekibini yenmesi için, baskılı savunma, transition hücumları ve rakip pivotlara eşleşme zorluğu yaratan hareketli power forvetlerle oynayan İspanyol altyapı milli takımlarından ayrışarak, hücumda daha olgun ve derinlikli bir basketbol sergilemesi, bench oyuncularından daha fazla katkı alması şart. 

Sırası gelmişken, henüz resmi olarak erken olsa bile Euroleague Women Final Four organizasyonu için şimdiden ev sahibi olma iradesini belirtmek ve bu konuda gerekli mesajları rakipler dahil ilgili tüm taraflara iletmek Fenerbahçe Safiport organizasyonu için doğru bir hamle olur. 

Hani bir dönem Avrupa Merkez Bankası olan şimdiki İtalyan Başbakanı Mario Draghi’nin zamanında (what ever it takes) dediği gibi bu yolda artık ne gerekiyorsa yapılması gereken bir noktada bulunuluyor.   

2022 ELW Final Four organizasyonu almak, Fenerbahçe Safiport takımının seyircili maçlarını şimdiden organizasyonun oynanacağı salona taşımak, taraftarı bu yolda bilgilendirerek işin içine çekmek hem takımın motivasyonu hem de salona adaptasyon açısından doğru hamleler olur.  

twitter : @hayripekergin 
Domain - Hosting - Cloud

Yorumlar Okunma: 5197