Durum raporu (Hayri Pekergin) - BasketFaul.com

Durum raporu (Hayri Pekergin)

27-02-22 21:47

Dünya’da gündem Covid sonrası normalleşme senaryolarından Rusya’nın Ukrayna’ya karşı başlattığı savaşa doğru hızlı bir şekilde değişirken, ülkemizde döviz kurlarının 2021 Yılının son çeyreğindeki hızlı yükselişi ardından giderek şiddetlenen yaşam maliyetindeki artışlar, Rusya’nın başlattığı Ukrayna işgalinin Türkiye üzerindeki ekonomik etkileri takip ediliyor. 


21. Yüzyılın ilk çeyreğinin sonlarına yaklaştığımız bu dönemde, internet ile doğan genç kuşakların dünyayı ekonomi, finans ve tedarik zinciri bağlamlarının çok dışında barış, iklim değişikliği ve merkeziyetsizlik esaslı yeni bir tür küreselleşmeye doğru götürme süreci Rusya’daki  “yaşlı ve otoriter” yapı tarafından engellenmek isteniyor.  

Sınır komşularında bile demokrasiye hoşgörüsü olmayan yaşlı ve otoriter yönetimler kendi ülkelerinde gençlerin yükselen sesine rağmen varlıklarını (bir süre daha) sürdürmek için farklı coğrafyalarda birbirine hızla bağlanmakta olan genç kuşaklar arasına yeni duvarlar inşa etme gayretinde. 

Hem içeride hem dışarıda böyle gündemler varken, temelinde barış, kardeşlik ve karşılıklı gelişim temaları olan spordan söz etmek çoğu kez anlamını kaybediyor. 

******

Ülkemizde basketbol gündemi hiç kuşkusuz Türkiye ve Yunanistan arasında Dünya Kupası Eleme Grubu maçlarına kilitlenmiş durumda. 

Euroleague ve FIBA arasında devam eden güç mücadelesi oyuncular üzerindeki riskleri arttırırken sahadaki çekişme sergilenen basketbol kalitesinin oldukça önüne geçmiş görünüyor.     

Yunanistan’da 72-71 kaybederken galibiyeti kaçırdığımız maçta A Milli Takım coachu Orhun Ene’nin oyunun “karar anlarında” devşirme oyuncu Shane Larkin’i kenara alma tercihi bir anda sonucun önüne geçti. 

Maçtan sonra eğer hafızam beni yanıltmıyorsa ilk kez bir A Milli Basketbol Takımı Coachu Twitter’da “trend topic” olarak yer aldı. 

Bütün beklenti ve isteğimiz,  ikinci Yunanistan maçında daha iyi basketbol ile harcanan çabaların karşılığı olacak sonucu elde etmek. Bu yolda Millilerimize başarılar.  


Kadın liglerinden Herbalife Nutrition KBSL takımları Avrupa Kupaları ve covid vak’aları nedeni ile sıklıkla yaşanan maç ertelemeleri sonrasında yeniden ritim kazanma gayretinde. 

Galatasaray’ın ligin ilk yarısında 45 sayı fark ile yenildiği Fenerbahçe Safiport önünde bir dönem sarı lacivertli formayı giymiş olan Kelsey Plum’un 29 sayılık etkili oyunu ile 69-63 kazanması oldukça yankı yarattı. 

Kazanan Galatasaray Fenerbahçe Safiport’un olduğu gibi sahaya oldukça eksik bir yapıda çıkmıştı. Melis Gülcan, Pelin Bilgiç ve erteleme maçı olduğu için forma giyemeyen yeni transfer Shante Evans kadroda yoktu. 

Sarı kırmızılılar Tina Krajisnk’in sezon sonu yaklaştıkça üstüne çöken yorgunluktan etkilenmesine rağmen dirençli savunması, Fenerbahçe yardımlarını zorlaştıran ofansif yerleşimiyle kazanan taraf oldu. 

Kelsey Plum’un ikinci yarıda sayı attıktan sonra Fenerbahçe Safiport “bench’i”ne attığı bakışlar nedeni ile hakemden uyarı alacak kadar “istekli” olduğu maçta, Galatasaray’a galibiyeti getiren diğer isimlerin Merve Aydın ve kendisinden beklenen çıkışı gerçekleştiren 20 yaşındaki Sude Yılmaz olduğunu söylemek yanlış olmaz. 

Sude Yılmaz için bundan sonra, Fenerbahçe Safiport ve bu hafta sonunda oynanan Hatay Spor maçlarında yukarı taşıdığı çıtayı tekrar aşağı düşürmemek başlıca odak ve takip noktası olacak.  

Fenerbahçe Safiport cephesinde maç sonrasında alınan yenilgiden çok Coach Lapena’nın maç içindeki savunma hamlelerinin sonuç vermemesi, potaya (ribaunt ve temas amaçlı) daha yakın oynaması gereken Sabally’nin hücumda 3 sayılara fazla odaklanırken, savunmada rakip dış oyuncuları yardımsız savunamaması, başlıca şut silahı olan McBride’a bir türlü gereken perdelemelerin gelmemesi gibi Euroleague Women ile ilişkilendirilebilecek konuların konuşulması gerekiyor. 

Herbalife Nutrition KBSL’de Aralık ayında yaşadığı sarsıntıyı atlatan ÇBK Yenişehir Belediye’nin benzer bir olumsuzluk yaşamaz ise önemli maçları kendi sahasında oynama avantajı ile sıralamada daha yukarı giderek ligi ikinci sırada bitirebileceğini öngörmek mümkün. 

Avrupa mesaisi sona eren Galatasaray’ın Evans ile takviye edilen kadrosu ve sakat isimlerin yeniden takıma katılmasıyla yönünün yukarı olması için gelecek haftalarda oynanacak Orman Spor ve Nesibe Aydın deplasman maçlarının kazanılması kadar, yeni sakatlıklar yaşanmaması önemli faktör olarak görülüyor.  

Herbalife Nutrition KBSL’de 9 ve 10. sıralarda yer alan Hatay Spor ve Çankaya Üniversitesi’nin play-off için üstündeki Bursa BŞB, BOTAŞ ve Beşiktaş’tan oluşan 3B setini aşması gerekiyor. 

Bu beş takım arasında oynanacak maçların sonuçlarına göre play-off’un 6,7 ve 8. sıradaki takımları belirlenmiş olacak.  

Alt sıralara baktığımızda, Bellona Kayseri Basket’in başlattığı çıkışla hareketlenen ligde kalma mücadelesi giderek hareketlenecek gözüküyor. 

UMF Yapı İzmit Belediye ve Antalya 07 Basket’in diğer katılımcılar olduğu bu yarışta iç sahada hedef maçları kazanmak kadar ekstra galibiyetler ligde kalma yolunda şansları arttıracak. 


Kadın basketbolunun iki numaralı ligi TKBL’de kadro derinliği ve kalitesini istikrarlı şekilde sahaya yansıtan Emlak Konut ilerleyen haftalarda erken ilan edeceği bir şampiyonluk görebilir. 

TKBL’de bu haftanın önemli maçında 3. sıradaki Mersin BŞB’nin 2. sıradaki BOTAŞ Gelişim önünde aldığı 79-49 skorlu galibiyeti play-off için güçlü bir mesaj olarak okumak mümkün. 

Bununla birlikte günlük performanslarda iniş-çıkış dalga boylarının çok yüksek olabildiği TKBL’de özellikle play-off yarı final serileri ile başlayacak çekişmenin nefesleri keseceğini öngörmek zor değil.  

Kendi sahasında ve kendi temposu ile oynadığında farklı bir takım kimliğine bürünen Rize Belediye, guard rotasyonundan verim aldığı gün organize savunması ile seviye atlayan Ferhatoğlu Edremit Belediye Güre Spor, ligin son perdesini oynamayı iyi bilen deneyimli isimleri ve dış rotasyonda yabancı oyuncu tercihi ile Yalova VIP Mersin BŞB ve BOTAŞ Gelişim ile birlikte play-off’a renk katmaya hazırlanıyor.

TKBL’de Turgutlu Belediye dezavantajlı şekilde başladığı ilk sezonunda kalıcı olmayı başarırken, Fenerbahçe Gelişim, Çeşme Basket, Tarsus Belediye ve Uludağ Basket arasında play-off yarışı sürüyor. 

****** 

Kadınlar Bölgesel Basketbol Liginde daha farklı yapıda, özellikle genç oyunculara sahip takımlar düşünülerek daha çok maç oynanmasına olanak veren bir yapı ve statü düşünülmesi gerekiyordu. 

Çoğu takımın oynadıkları 10 maç ardından KBBL sezonunu kapatması, ülkenin basketbol havuzuna, oyuncuların gelişim çizgisine nasıl katkı sunacak anlamlandırmak mümkün değil. 

Altılı Finaller öncesi son play-off maçlarının oynandığı KBBL’de Ankara Diba Spor, Emlak Konut Gelişim, Çerkezköy Belediye, İzmir Büyükşehir Belediye, Burhaniye Belediye ve Elazığ Basket final vizesi alan takımlar oldu. 

*****

Kızlar BGL Ligi 8’er takımlı iki grup halinde oynanıyor. 

Gruplarında ilk sıralardaki takımların kendi aralarındaki maçlar aynı zamanda lig sonunda oynanacak yarı final eşleşmeleri açısından önem taşıyor. 

Bu maçların ilkinde Çankaya Üniversitesi Emlak Konut önünde uzatmada 67-66 kazanırken 17 sayı, 3 ribaunt üreten forvet Ceren Oturakçı, 12 sayı, 14 ribaunt ve 4 asistle double double yapan forvet Berfin Baran, 15 sayı, 4 asist, 3 top çalma ile guard Işık Su Güven ve 11 sayı 9 ribaunt ile forvet Elif Dila Bayrak en ön plandaki oyunculardı. 

Emlak Konut ise pivot Zeynep Çelik 25 sayı, 19 ribaunt ile sezonun en iyi performansını sergilerken Berfin Sertoğlu 10sayı, 11 ribaunt, 7 asist, 5 top çalma, forvet Eda Balkan 8 sayı, 6 ribaunt 5 top çalma ile diğer etkili oyuncular oldu. 

Kızlar BGL Ligi A Grubunda ilk yarı liderliği ise iki yenilgisiz takım olan Fenerbahçe ve BOTAŞ arasında oynanacak maçın ardından belirlenecek. 

twitter : @hayripekergin 
Domain - Hosting - Cloud

Yorumlar Okunma: 4249