Masa görevlileri seslerini duyurmak istiyor - BasketFaul.com

Masa görevlileri seslerini duyurmak istiyor

04-03-22 08:39

Masa görevlilerinin mağduriyetini dile getiren bir mektup aldık. Mesleki hakkını arayanların yasal eylemleri sonrasında yaka paça içeri dahi atıldığı şu dönemde, mektup sahiplerinin isimlerini saklı tutuyoruz. Umarız binlerce masa görevlisinin tercümanı olan sesi ilgililer de duyar...  

FIBA literatüründe table officials olarak nitelenen masa görevlileri, basketbol müsabakalarının oynanabilmesi için olmazsa olmaz bir öneme sahiptir. Saat görevlisi, şut saati görevlisi, sayı görevlisi ve yardımcı sayı görevlisi olmak üzere dört tane masa görevlisi maçın üç hakemiyle birlikte bir takım olarak kabul edilir. Basketbol oyun kurallarına hakim olmak, hızlı ve doğru karar vermek, oyunu okuyabilmek gibi özelliklere sahip olması gereken masa görevlileri kurslar ve eğitimlere katıldıktan sonra yıllarca yerel liglerde tecrübe kazanarak deplasmanlı liglerde görev yapacak tecrübeye sahip oluyor. Hakemlerin aksine farklı illerde görevlendirilmeyen masa görevlileri  bulundukları illerde oynanan yerel, ulusal ve uluslararası liglerde görev alıyor. Peki, basketbol oyununun temel unsurlarından olan masa görevlileri, verdikleri emeğin karşılığını ne kadar alıyor dersiniz! İşte bu sorunun cevabı eminim birçoğunuzu şaşırtacak. 
TBF’nin organize ettiği deplasmanlı basketbol liglerimizde görev yapan masa görevlilerinin aldığı ücretler görev yaptıkları lige göre değişiyor. 
2021-2022 Sezonu güncel masa görevlisi ücretleri şu şekilde;
Basketbol Süper Ligi (BSL): 150 TL
Kadınlar Basketbol Süper Ligi (KBSL): 120 TL
Türkiye Basketbol Ligi (TBL): 120 TL
Türkiye Basketbol İkinci Ligi (TB2L): 110 TL
Türkiye Kadınlar Basketbol Ligi (TKBL): 110 TL
Kadınlar Basketbol Bölgesel Ligi (KBBL): 100 TL
Basketbol Gençler Ligi (BGL): 100 TL 
 
Ülkemizde yaşanan ekonomik gelişmeler herkesin malumu, zaten yetersiz olan bu ücretler yükselen enflasyon karşısında iyice düşük kaldı. Para değerini hızla kaybederken, satın alma gücü de  azaldı. 2022 yılında asgari ücret 2.825 TL’den 4.253 TL’ye yükseltildi, maaş zamlarına ilaveten enflasyon farkları ödenmeye başlandı. Tüm bu olağanüstü gelişmelere rağmen TBF hiçbir adım atmayarak sezon başında belirlediği ücretlerde herhangi bir iyileştirme yapmadı. Avrupa'nın en iyi liglerinden biri olan, son Euroleague şampiyonunun da mücadele ettiği Basketbol Süper Ligi’nde görev yapan bir masa görevlisi kazandığı 150 TL ile bu enflasyonda ne alabilir? 2022 yılı itibariyle Gençlik Spor İl Müdürlükleri tarafından finanse edilen basketbol yerel liglerinde masa görevlilerinin maç başı ücretleri 70 TL oldu. Bu ücret İstanbul’da kulüplerden alınan katılım paylarıyla daha da yükseliyor. Bu nedenle yerel ligde 2 tane minik maçına çıkan bir masa görevlisi Basketbol Süper Ligi’nden aldığı ücreti hatta daha fazlasını kazanabiliyor. Eskiden yerel liglerle deplasmanlı ligler arasındaki ücret farkı daha fazla olurdu; ancak TBF’nin sezonluk zamlarının çok düşük olması nedeniyle bu makas yıllar içinde iyice daraldı. Hazırlık maçları ve özel müsabaka ücretlerine hiç girmeyeceğim onların durumu daha vahim. Milyon dolarlık bütçelerin mücadele ettiği, stres katsayısı çok yüksek mücadelelere sahne olan, yüksek tecrübe ve dikkat gerektiren liglerimizde verilen emeğin profesyonel karşılığı bu olmamalı. 
Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu (TBESF) tarafından düzenlenen müsabakalarda durum daha vahim. Örneğin; şu anda Tekerlekli Sandalye basketbolunun en üst ligi olan Süper Ligde görev yapan bir masa görevlisi 59.50 TL ücret alıyor. Şu anda bu ücret yerel liglerin bile altında kalmış durumda. 
Ülkemizde oynanan uluslararası müsabakalara baktığımızda ücretler ulusal liglerimize göre daha iyi durumda ancak orada da uluslararası denge açısından baktığımızda sorunlar var. FIBA Table Officials sertifikasına sahip olan masa görevlisi bu sezon FIBA organizasyonundaki müsabakalarda 375 TL alıyor. ULEB bünyesindeki Euroleague ve Eurocup organizasyonlarında ise bu ücret 400 TL. Ulusal liglere bakıldığında bu ücretler yüksek gözüküyor ancak burada da şöyle bir sorun var. Bu organizasyonlar Avrupa merkezli olduğu için takımlar galibiyet primlerini, hakemler de ücretlerini euro ile alıyor ancak masa görevlilerine gelince yerel para birimi üzerinden bir miktar belirleniyor. Bu ücret dağılımında uluslararası dengeler nasıl belirleniyor, Türkiye’de bu miktarlar hangi kıstaslara göre ayarlanıyor, başka ülkelerde aynı organizasyonda görev yapan masa görevlileri ne kadar ücret alıyor? Bu konular şeffaf bir şekilde açıklanıp uluslararası bir denge sağlanmalı. 
Masa görevlilerinin genel olarak rahatsızlık duyduğu bir başka konu da organizasyonların sonunda görmezden gelinmek. Kupa törenlerinde takımlar ve hakemler ödül alırken müsabakanın hakemleriyle bir ekip olan masa görevlileri ne bir madalya ne de bir plaket almıyor. Eski yıllarda hakemler arasında masa – orta ayrımı yoktu. Bütün hakemler hem masaya oturur hem de ortada maç yönetirdi. Zamanla masa hakemi yerine masa görevlisi terimi kullanılmaya başlandı ve dilde başlayan bu ayrım giderek derinleşti. Hakemler şüphesiz aldıkları sorumluluk ve verdikleri emekle çok daha fazlasını hak ediyor; ancak maçın idaresinde bir ekip olarak hareket ettikleri masa görevlilerini onlardan ayrı tutmak doğru bir yaklaşım değil. Masa görevlileri, ödül törenlerinde maddi olmasa bile manevi değeri olan bir hatıra ile onore edilmeyi hak ediyorlar. 
Gerek FIBA gerekse TBF’nin yaptığı organizasyonlarda gönüllülerin birçoğu hep masa görevlileri olmuştur. Bu insanlar basketbolu çok seviyor, bu oyun için her türlü fedakarlığı yapıyor. Ücret almadan bile birçok organizasyona destek veren masa görevlileri, profesyonel olarak yaptıkları işlerinde yıllardır düşük ücretlerle idare ediyor. Ancak son ekonomik gelişmeler sonrasında ülkemizde enflasyonla mücadele kapsamında adımlar atılırken bize yönelik hiçbir iyileştirme yapılmaması durumu sürdürülebilirlik açısından iyice zora soktu. Türkiye Basketbol Federasyonu yetkililerini, basketbol oyununun vazgeçilmez bir parçası olan hakem ve masa görevlisi ücretleri konusunu mevcut ekonomik şartlar altında yeniden değerlendirmeye ve gerekli iyileştirmeleri vakit kaybetmeden yapmaya çağırıyoruz. 
 
Domain - Hosting - Cloud

Yorumlar Okunma: 4389