Topaloğlu: Yetenekliyiz ama yeteneklerimizi kullanacak güçte değiliz - BasketFaul.com

Topaloğlu: Yetenekliyiz ama yeteneklerimizi kullanacak güçte değiliz

04-03-22 10:39
Basketbolu bıraktıktan sonra bir sezon TOFAŞ A Takım staffında çalışan, bu sezon da BGL'nin başına geçen Caner Topaloğlu ile altyapıları konuştuk. Topaloğlu süre olarak yeni bir koç olmasına karşın, donanımının oldukça daha fazla olduğunu söyleyebiliriz çünkü antrenörlük konusuna henüz oyuncuyken kafa yormaya başladığını biliyoruz. Topaloğlu'nun mesajlarından bize en çarpıcı gelen oyuncuların fiziksel eksiklikler nedeniyle yeteneklerini kullanamadığı tezi oldu. İşte Topaloğlu'ndan pasajlar...

* Belgrad'daki Next Generation turnuvası bizim için iyi geçti, her şeyden önemlisi Türkiye'de bir yere gelecek oyuncular için çok yararlı bir deneyim oldu. İçlerinde ilk kez uçağa binen, ilk kez yurt dışına çıkanlar da vardı. Sadece Kızılyıldız'a yenilip 4'te 3 yaptık. Bu arada Kerem Kuthan Konan'ın özel izinle aramızda olmasını sağlayan Ahmet Gürgen'e ve kulübüne de teşekkür ederim.
* Basketbolda en büyük eksikliğimiz fiziksel konularda... Altyapılarda iyi olan diğer ülkelerin oyuncuları daha hızlı ve daha güçlü ama daha yetenekli değil. Bizim oyuncularımız yetenekli ancak fiziksel eksiklikler yüzünden yeteneklerini yeterince kullanacakları alanları bulamıyorlar. 
* Ayrıca spacing, timing, rakibin zayıf yerlerine atak etmek gibi konularda da oyuncularımızı daha iyi hazırlamamız gerekiyor. Mağlup olduğumuz Kızılyıldız'da 5 oyuncu da ters eşleşmeleri fark edip oraya atak edilmesini sağlıyordu.
* Setlere çok önem veriyoruz oysa ondan önce tempoyu artırmamız, hatayı tempo sırasında yapmamız lazım. Oyunculara hep şunu söylüyorum: Hata yapmaktan korkmayın, hata yapmayacağız diye bir şey yapmaktan geri kalmayın...
* Yazın çalışmaya başladığım güne göre kendimi çok farklı hissediyorum çünkü ben de her gün yeni şeyler öğreniyorum. İlk başta senin bildiğini çocukların da bildiğini zannediyorsun, zaman geçince de öyle olmadığını anlıyorsun. Basite indirgemek ve sabırlı olmak şart. 
* Oyunculara bağırıp çağırmadan onlara özgüven kazandıralım ancak bunun aşırı şekildeki tersi de doğru değil. Aşırı özgüvenli oyunculara verilecek konfor alanı sınırsız olmamalı. Yetenekli oyuncular belki daha fazla top kullanacak ama onların doğru seçilmemiş atışları kullanmasına göz yumarsanız iyilik yapmış olmazsınız. Oyuncu hata yapmaktan korkmamalı ama hata olduğunu bile bile aynı hataları da sürdürmemeli. Bununla birlikte her oyuncunun egosu olması gerektiğine de inanıyorum.
* Bireysel gelişim koçluğuna önem vermek lazım. Temel fundamental için önce oyuncuları yetiştirecek antrenörleri yetiştirmeliyiz. 
* Altyapı antrenörleri için pedagojik formasyon gerekli. Bizler altyapılardayken çok zorlu günler geçirdik, yırtan yırttı, oyuncu olamayanlardan bazıları özgüvenini kaybedip psikolojik sorunlar yaşadı. Her şeyin başında altyapı antrenörleri kazanmak değil yetiştirmek odaklı davranmalı, yönetim de bu konuda koçun arkasında durmalı.
* Okul, aile ve basketbol... Sac ayağından biri eksik olduğunda işler yürümüyor. Ana kuzularını evlerinden ayırıyoruz. Türkiye'nin farklı illerinde yetiştirici kulüplerimiz daha fazla olsa çocuklar basketbol oynamak için il değiştirmek zorunda kalmazdı. Para ve kulüpler belli illerde olduğu için çocukları ailelerinden koparıyoruz.
* Ekonomide deniz bitti... Belki vasat bile denemeyecek yabancı alsan 1.5 milyon TL ödeyeceksin... 100 bin dolar olmuş 1.5 milyon TL... Artık kendi oyuncunu yetiştirmek zorundasın, bunun için de önce antrenörünü yetiştireceksin... Voleybol ne yaptı da bu kadar büyüdü? En büyük icatlar kopyalamayla başlar... Voleybolculardan nasıl başardıklarını gidip öğrenelim.

* Oyuncuların eğitimlerini sürdürmelerini çok önemsiyorum. Yaşamları boyunca problemlerle karşılaşacaklar... Basketbolda, iş hayatlarında, özel yaşamlarında. Problem çözmeyi öğrenmek okulda başlar... (Caner Topaloğlu'nun Endüstri Mühendisliği bölümü mezunu olduğunu hatırlatalım) 

Domain - Hosting - Cloud

Yorumlar Okunma: 3058