Eğitim şart... - BasketFaul.com

Eğitim şart...

12-03-22 13:54
TBL özel bir müşteri portföyü olan bir lig. TRT Spor'un denk takımlar arasındaki çekişmeli maçları Cuma ve Pazartesi günleri yayınlaması ilgiyi daha da artırdı.
Cuma günü Fethiye Belediyesi-Bornova Belediyesi Karşıyaka maçı için televizyonun karşısına kurulduk. Fethiye ligde kalmaya çalışan, kaybettiği maçlarda da sonuna kadar savaşan, kapasitesinin üzerinde iş çıkarmaya çalışan bir takım... Bornova Belediyesi Karşıyaka sezona müthiş başlangıç yapan, beklentileri aşan, Karşıyaka A Takımı'na geçiş süreci amacıyla oluşturulmuş bir proje takımı. Bu takım sayesinde oynayan oyuncunun gelişimini görebiliyoruz (Örneğin Arca Tülüoğlu). Özetle kendi ölçüleri içinde basketbol oynamaya çıkmış iki güzel takım. Bunların maçı seyredilmeye değer.
Hakemlerden ikisi deneyimli, biri genç... Deneyimli iki hakem de bu lig için yeterli, bu tür maçları çokça başarıyla yönetmiş iki arkadaş... Üçüncüsü ise yetişecek...
Ama ve de maalesef öyle bir maç yönettiler ki, hangi taraf daha fazla haksızlığa uğradığını iddia etse söyleyecek söz bulamazsınız...
Tamamen legal savunma yapan, hatta dimdik ve hareketsiz duran oyunculara çalınan fauller hem oyunun sertlik derecesini düşürdü, hem de bazı oyuncular için faul problemi yarattı... Sportmenlkdışı faule girmiyorum dahi... Maalesef bu kural bütün dünyada farklı, Türkiye'de farklı uygulanıyor... Hele hele pozisyonu izlemek için monitörün başına gitmişlerse geçmiş olsun... Tutma, sertlik içermeyen itme, açık alandakilerin alayı artık sportmenlikdışı faul...
Maçın sonlarında bir yanlış teknik faulle başlayan hata ise zincire dönüştü ve tüy dikti... 
Bitime 1:17 kala Bornova'dan Tobin Carberry üçlük atarken attığı şut çemberden geçiyor ancak kendisine teknik faul veriliyor. Karara topluca itiraz gösteren Bornova benchine 3 teknik faul kararı çıkıyor, koç Doğan Deniz diskalifiye oluyor, maç bittiğinde basketbolu konuşacağımıza hakem kararını konuşuyoruz.
Gelelim pozisyonun analizine... Carberry şut atarken, belki de savunma ile temas sağlayıp hakemleri aldatmak ve faul kazanmak için sağ ayağını illegel şekilde öne uzatıyor. Şutunu bozmak isteyen Ogün Sevinç kontrolsüz şekilde sıçrayıp, Carberry'ye vücuduyla temas ediyor.
* Carberry'nin uzattığı sağ ayağı Ogün Sevinç'e temas etmiyor, dolayısıyla Carberry'nin faulü söz konusu değil
* Buna karşılık Carberry henüz iki ayağıyla yere inmeden, Ogün Sevinç'ten vücut teması alıyor, yani savunma faulü oluşuyor.
* Carberry'ye kendisini yere attığı gerekçesiyle arka hakemden teknik faul kararı geliyor Arka hakem Ogün Sevinç'in temasını görecek açıda değil.
* Basketbolda üç hakemli mekaniğin en büyük gerekçesi biri öncelikli olmak üzere her pozisyondan iki hakemin sorumlu olmasıdır ancak ülkemizde pozisyonlar genelde bir hakem tarafından izlenmektedir. Bu pozisyonda karşı taraftaki merkez hakem, pozisyondan sorumlu olabileceği bilinciyle hareket etmeli ve olası teması görebilmek için antrenörle aynı hizaya gelmeli, hatta bir iki adım sahanın içinde girmeliydi. Bu durumda merkez hakem savunma faulünü değerlendirebilirdi,. İki hakem farklı fauller vermiş olsalar ya ikisini uygular (birbirini götürür), ya da biri diğerini doğru karar konusunda ikna edebilirdi.
* Maça da, kazanana da, kaybedene de, basketbola da, hakemlere de yazık...
* Sonuç... Eğitim şart... (Necip Kapanlı)
 
Not: Yazıyı yayınladıktan sonra hakemlerin flopping konusunda ne kadar yetersiz, buna karşın önyargılı olduğunu anlatan bir video daha geldi. Fethiye'den Mitchell 3'lük attıktan sonra öne doğru sıçrayan iki Bornovalı'nın temasıyla yere düşüyor. Karar? Kendisini yere attığı gerekçesiyle teknik faul... Daha fazla yorum yapmaya gerek yok, "insaf" demek yeterli...  (Videosu en altta)
Video 1

Video 2 

Domain - Hosting - Cloud

Yorumlar Okunma: 3197